Sulík: Kiná aj školy si viem predstaviť už v pondelok. S Matovičom vieme fungovať korektne, kríza nehrozí
- Aký je vzťah premiéra Igora Matoviča a Richarda Sulíka?
- Ako minister hospodárstva hodnotí uvoľňovanie opatrení na Slovensku
- Kedy by si vedel predstaviť štvrtú fázu
- Prečítaj si exkluzívny rozhovor s predsedom strany Sloboda a Solidarita a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom po veľkom uvoľnení opatrení
- Aký je vzťah premiéra Igora Matoviča a Richarda Sulíka?
- Ako minister hospodárstva hodnotí uvoľňovanie opatrení na Slovensku
- Kedy by si vedel predstaviť štvrtú fázu
- Prečítaj si exkluzívny rozhovor s predsedom strany Sloboda a Solidarita a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom po veľkom uvoľnení opatrení
Asi najčastejšia otázka posledných dní, aký je váš vzťah s premiérom Igorom Matovičom?
Pracovný. Na niektoré veci máme odlišný názor, ale v tých zásadných cieľoch sa zhodujeme. V oblasti korony to je konkrétne to, že chceme chrániť občanov našej krajiny. Zároveň chceme pomôcť ekonomike, v tomto sa tiež zhodujeme. Odlišujeme sa akurát v tom, že on chce viac chrániť ľudí, ja zas tvrdím, že v tejto fáze to už nie je tá najdôležitejšia vec. Teraz je najdôležitejšie pomôcť ekonomike, otvoriť ju, aby všetci mohli fungovať tak, ako to bolo pred krízou.
Vy a aj premiér ste už niekoľkokrát povedali, že si nebudete nič odkazovať cez médiá a internet, stále sa tak deje. Mnohí to vnímajú ako Sulík vs Matovič, ľudia si už robia aj srandičky. Ako sa na celú situáciu pozeráte vy?
Nepozerám sa na to ako na súboj Sulíka proti Matovičovi. Odpustil som si akékoľvek osobné poznámky, odpustil som si odkazy cez média pre Igora Matoviča. Držím sa jeho vízie, aby sme si nič neodkazovali. Mojich vyjadrení nájdete minimum.
V pondelok sa premiér vyjadril, že ak sa SaS nepáči, nech odíde z koalície. Je táto otázka na stole?
Ja žiadne odkazy cez médiá nebudem dávať. Tento odkaz, ktorý som cez média dostal, beriem na vedomie. Nebudem to ale nijak ďalej riešiť. Pre mňa je dôležité, aby sme pomohli ekonomike, spravili sme dnes veľký krok a ak cena tohto celého je to, že si v novinách čosi prečítam o koalícii, tak je to úplne v pohode.
Platia teda vaše slová z minulosti, že žiadna koaličná kríza nehrozí.
Tak, dobre hovoríte.
Máte teda s premiérom všetko vyjasnené?
Vieme fungovať v korektnom pracovnom móde, premiérove odkazy a výzvy si nevšímam, venujem sa robote.
Nič by ste na fungovaní vlády nemenili?
Menil by som viacero vecí. Napríklad to, aby vláda zasadala iba jedenkrát týždenne a v stredu, ako sa to roky rokúce robí. Aby termíny boli pevné a nemenili sa príliš často. Je teda čo zlepšovať. Zároveň musím dodať, že to vo všeobecnosti funguje.
V minulosti ste písali pomerne často blogy, veci ste vysvetľovali podrobne. Dnes píšete krátke statusy a často sa stáva, že si ich ľudia zle vysvetlia. Neplánujete sa vrátiť k blogovaniu?
Chcete povedať, že moje statusy sa vám nepáčia? (smiech) Ktoré sa vám páčia viac, moje alebo pána Matoviča?
Nie som odborník na komunikáciu. Ľudia to však môžu vnímať rôzne.
Písať blogy je časovo náročné a nestíhal by som to. Roboty ministra nie je málo. Počas ministrovania sa teda neplánujem vrátiť k blogovaniu, ostanem pri statusoch na sociálnych sieťach.
Odkedy vypukla epidémia, prízvukujete, že nesmieme zabúdať na ekonomiku. Druhá a tretia fáza sa spojili, dnes uvoľňujeme. Je to rýchlosť otvárania, akú ste si predstavovali?
Predstavujem si to ešte rýchlejšie, no lepšie ako nič. Čísla v rámci korony sú skrátka dobré. Mali sme včera osem nakazených a desiatky vyliečených, na čo máme čakať? Keď raz ekonomika utrpí škody, budú masívne. Musíme preto myslieť na ekonomiku, no aj na ľudské životy. Keď sa nerobia tzv. odkladné operácie, môže nám stúpnuť počet odvrátiteľných úmrtí. To môže prevýšiť aj počet ľudí, ktorí podľahli koronavírusu. Nemôžeme boju proti korone podriadiť úplne všetko, to skrátka nejde.
Kiná, školy a škôlky sú momentálne najviac debatované. Kedy by mohla prísť štvrtá fáza?
Najneskôr o týždeň, napríklad v pondelok, možno v stredu. To by mohol byť dobrý signál. Netreba dlho čakať, aj za kinami, školami či škôlkami sa skrývajú podnikatelia, ľudské osudy, ľudia, ktorým sme zobrali zo dňa na deň živobytie. Rúško, dezinfekcia rúk či meranie teploty treba naďalej dodržiavať, ale ekonomiku musíme uvoľňovať.
Premiér Matovič v pondelok naznačil, že sa nechcete riadiť radami odborníkov z konzília. Podľa čoho sa teda riadite?
Podľa ekonómov, podľa tých, čo majú dobrú predstavu o tom, ako momentálne ekonomika funguje. Sám som makroekonóm a vidím škody, ktoré sa na nás v budúcnosti valia. Zároveň, aj keď som lajk v oblasti epidemiológie, vidím, že je nízky počet nových prípadov a počet vyliečených stúpa. COVID-19 sa u nás vyskytuje sporadicky. Čísla tiež ukazujú, že sa u nás nákaza nešíri vysokou rýchlosťou.
Ako prebieha debata na konzíliu?
Každý prítomný si povie svoje, spravíme si názor na danú situáciu. Konzílium epidemiológov nemá právo niečo odhlasovať, nemajú na to kompetenciu. Preto sa mi nepozdáva, že sa tu riadime iba podľa nich.
V Nemecku majú skúsenosť, že ľudia sa aj po uvoľnení stále boja nakupovať. Niečo podobné sa môže stať aj nám.
Kým si obchody necháme zatvorené, určite ľudia nebudú chodiť nakupovať. Treba ich otvoriť a ľudia si časom cestu nájdu. Máte to ako s lotériou – nemáte isté, že vyhráte, no ak nehráte, je isté, že nemôžete vyhrať.
Dajme tomu, že ste lotériu nevyhrali. Premýšľali ste, ako by mohol štát „nakopnúť” ľudí, ak sa to nerozbehne?
Pripravujeme plán, existuje množstvo alternatív, ktoré vieme urobiť. Nemáme to ale ešte hotové, pracujeme na tom.
O čo presne ide?
Najskôr to chceme dokončiť ako celok, následne to prediskutovať s ekonómami. Až vtedy zverejníme podrobnosti.
Slovensko je do istej miery závislé na ostatných európskych ekonomikách. Ak sa im nebude dariť, môžeme na to doplatiť. Čo v takom prípade?
Sú v Európe krajiny, ktoré postupujú chytrejšie a rýchlejšie. Záleží na viacerých faktoroch, nie je teda rovnako dané, ako sa bude komu dariť. Slovensko je dosť malá krajina na to, aby mohla zniesť pokles odbytu zo zahraničia, prípadne ho vedela vynahradiť odbytom z iných, nových krajín. Nemám teda obavu, že musíme čakať, kým sa trebárs Nemecko oživí.
Posledné dni sa veľa rozpráva aj o dovolenkovom koridore do Chorvátska. Ste zástanca tejto myšlienky?
Koridor sa mi pozdáva a som za to, aby niečo také vzniklo, aby Slovensko s okolitými krajinami a Chorvátskom uzavrelo dohody. Samozrejme, za dodržania hygienických opatrení.
Viete o tomto pláne aj niečo konkrétne?
Zatiaľ je priskoro na detaily. Máme začiatok mája, toto plánovanie potrvá minimálne 6 až 8 týždňov.
Plánujete teda dovolenku v zahraničí?
Plánujem dovolenku, no na Slovensku. Budem objavovať krásy našej krajiny, pôjdem do Tatier. Dávno som tam nebol, mám ich ale celkom solídne pochodené. Pôjdem si to teraz trochu pripomenúť.
Turizmus a gastro sú najviac zasiahnuté oblasti. Plánuje vláda ďalšie konkrétne kroky, aby pomohla týmto segmentom?
Sú síce zasiahnuté, no zároveň majú veľkú šancu bodovať. Čo sa týka konkrétnych krokov, súvisí to s opatreniami, čo som spomínal v súvislosti s nakopnutím podnikov. Konkrétne detaily zverejníme časom.
Nedávno ste verejne podporili startupovú aktivitu Hackvirus. Sledujete tento projekt aj naďalej?
Áno, samozrejme. Držím im palce a podporím akýkoľvek iný nádejný projekt, ktorý potrebuje získať publicitu. No musia to byť rozumné inovácie.
Kedy nám koronavírus podľa vás dovolí vrátiť sa do bežného života?
Môže to trvať ešte dlho. Myslím si ale, že už tento mesiac budeme mať pootvárané všetko, čo sme mali zatvorené a bežný život sa bude môcť pomaly normalizovať. Netreba však počítať s tým, že si tu budeme môcť bezstarostne pobehovať bez rúška so špinavými rukami.
Máte k dispozícii už konkrétne čísla, ako koronakríza zasiahla slovenské podniky?
Aj ekonomické dopady majú istú „inkubačnú dobu”. Keď nejaké opatrenie prijmete alebo neprijmete, trvá niekoľko týždňov, kým sa prejavia následky. To, čo dnes vidíme, bude na číslach viditeľné až o týždne.
Očakávate prudký nárast nezamestnanosti?
Bohužiaľ áno. Budú to desaťtisíce ľudí. Aj riešenie nezamestnanosti bude súčasťou nových opatrení, na ktorých pracujeme.
Ako vidíte budúcnosť vlakov zadarmo a 13. dôchodkov?
Dôchodky sú na Ústavnom súde SR, musíme teda počkať, ako sa vyjadrí. Následne sa vyjadríme my. Čo sa týka vlakov, som za to, aby sa nahradili veľkými zľavami. Tie by platili zároveň aj na autobus.
Kedy môžeme túto zmenu očakávať?
To sa ma pýtate priskoro. Ešte to nie je rozpracované, musíme sa na koaličnej rade dohodnúť. Doteraz nebol čas, riešime koronu.
Slovensko prispelo na vývoj vakcíny 750 000 eur. Poputujú tieto peniaze priamo slovenským firmám a vedcom?
Slovenské firmy sme už podporili. Čo sa týka príspevku, tak verím, že sa peniaze rozdelia korektne firmám, ktoré vakcíny vyvíjajú.