Sulík mal spôsobiť škodu až 85 miliónov eur. Na krku má trestné oznámenie

  • Svojím konaním Sulík mal spôsobiť škodu vo výške až 85 miliónov eur
  • Niekto naňho podal trestné oznámenie, on o ňom vraj nevedel
Richard Sulík minister hospodárstva
Na snímke je Richard Sulík TASR/Pavel Neubauer
  • Svojím konaním Sulík mal spôsobiť škodu vo výške až 85 miliónov eur
  • Niekto naňho podal trestné oznámenie, on o ňom vraj nevedel

Portál Topky informuje, že bývalý minister hospodárstva Richard Sulík čelí trestnému oznámeniu. To bolo podané na Krajskej prokuratúre v Bratislave, pričom jeho adresátom je Úrad špeciálnej prokuratúry. Práve tá ho odstúpila cez NAKA. 

Trestné oznámenie sa spája s podozrením zo spáchania obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Sulík sa mal týchto záležitostí podľa trestného oznámenia dopustiť tým, že založil obchodnú spoločnosť Valaliky Industrial Park. 

V trestnom oznámení sa píše, že vyššie uvedené zločiny Sulík spáchal „bez súhlasu Vlády SR a ministra financií so základným imaním 85 385 299 eur a svojvoľne, bez súhlasu Vlády SR a Ministra financií a v rozpore s Uznesením vlády SR. č. 135/2022, mal tieto finančné prostriedky použiť na iný účel, a to na založenie a peňažný vklad do základného imania spoločnosti Valaliky Industrial Park, s.r.o.“.

Týmto konaním tak Sulík spôsobil škodu vo výške až 85 miliónov eur. 

Zaujímavosťou je, že bývalý šéf rezortu hospodárstva o trestnom oznámení ešte do minulého týždňa nevedel. Jeho hovorkyňa pre Topky uviedla, že sa k nemu vyjadrí, až keď bude vedieť, o čo ide. 

Problémy narobil aj Mikulcov rezort

Ministerstvo vnútra má na krku vážne obvinenie. O škandál sa mal pritom postarať sám minister. Rezort mal totiž obchodovať s „kamarátom“ dohodenou firmou, s ktorou mal však styk zakázaný zákonom.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa stala východná hranica Slovenska skutočne kritickou oblasťou. Cez hraničné priechody sa hrnuli státisíce utečencov, ktorí de facto ostali na starosť ministerstvu vnútra, ktoré má v kompetencii riešiť obdobné situácie.

Nadácia Zastavme Korupciu však na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že „na jej zvládnutie prinieslo ministerstvo vnútra nesprávne riešenie“. Kameňom úrazu sa mala stať zmluva s firmou Dustream production, s ktorou sa rezort dohodol na sume 2,5 milióna eur za manažment situácie na hranici s Ukrajinou.

Celá dohoda však mala jeden podstatný háčik. „Až po našich otázkach na ministerstve zistili, že spoločnosť bola v roku 2020 postihnutá za nelegálne zamestnávanie. Rezort s ňou nemal obchodovať aspoň tri roky,“ vysvetľuje nadácia.

Navyše firmu odporučil ministrovi premiérov kamarát. A kamarátova firma GD identity sa zároveň stala subdodávateľom zákazky,“ obviňujú bojovníci proti korupcii ďalej.

Nadácia taktiež dodáva, že situáciu ďalej prehodnotil aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý „im dal za pravdu“. „Zákon bol porušený a rozhodnutie je právoplatné, keďže po odvolaní to isté tvrdila aj Rada ÚVO. To len potvrdzuje naše presvedčenie, že aj v krízach je dobré pravidlá dodržiavať,“ uzavrela nadácia v príspevku.

K údajnému porušeniu zákona sa však medzičasom vyjadrilo aj samotné ministerstvo vnútra, ktoré s rozhodnutím ÚVO rázne nesúhlasí.  „Ministerstvo vnútra SR sa nestotožňuje so závermi predmetného rozhodnutia. Považuje ho za rozporné so zákonom aj skutkovým stavom a využije všetky právne prostriedky na jeho nápravu,“ uviedol rezort prostredníctvom mailu.

Zdroje: Topky, Facebook/Nadácia Zastavme korupciu

Najnovšie videá

Trendové videá