Sulík nastražil pascu na novú koalíciu, tá parlamentným testom neprešla, píše Laura Bednárová
- Parlament nezahájil jesennú schôdzu
- Mladí Slováci zasvätili život podnikaniu v poľnohospodárstve
- V Číne praktizovali najbrutálnejšiu popravu všetkých čias
- Parlament nezahájil jesennú schôdzu
- Mladí Slováci zasvätili život podnikaniu v poľnohospodárstve
- V Číne praktizovali najbrutálnejšiu popravu všetkých čias
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Do tretice všetko dobré. Koalícia s menšinovou podporou ani na druhý pokus neotvorila schôdzu Národnej rady SR
- Ich kanceláriou sú traktory. Mladí farmári zasvätili svoje životy poľnohospodárstvu
- Považuje sa za najbrutálnejšiu popravu zo všetkých. Ling–čch’, doslova pomalá smrť, bola metóda popravy v Číne
Poslanci nemajú záujem rokovať
Borisovi Kollárovi sa nepodarilo otvoriť jesennú parlamentnú schôdzu. Prezentoval sa totiž nedostatočný počet poslancov a národná rada nebola uznášaniaschopná. Nová trojkoalícia má len 69 poslancov a na otvorenie rokovania je potrebná nadpolovičná väčšina. Bez podpory z opozície to teda nepôjde.
Schôdzu sa však nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát. Hoci v sále bola prítomná veľká časť poslancov, prezentovalo sa iba 71 z nich. Parlament tak bude znova rokovať až o týždeň v utorok.
Časť opozície a aj koalícia viní z neotvorenia schôdze SaS a hovorí sa o obštrukcii. Avšak strana už predtým avizovala, že sa chystajú na obštrukciu a koalícii schôdzu skôr nepomôžu otvoriť.
Tento krok zdôvodnil šéf liberálov so slovami, že chceli vidieť, či je koalícia schopná vládnuť a ako si vládnutie predstavuje. Reči o tom, že sa spolčili v rámci opozície s fašistami odmieta.
„Chceli sme vidieť, ako si vládna koalícia predstavuje vládnutie, najmä tú časť, ktorá sa týka národnej rady, to znamená, ako chcú schvaľovať dôležité zákony, a chceli sme vidieť, či sú v stave otvoriť schôdzu,“ povedal exminister hospodárstva Sulík.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zároveň sa pýta, či toto všetko stojí za to, aby zostal Igor Matovič „prilepený na svojej stoličke“. Podľa neho by sa poslanci hnutia OĽANO mali zamyslieť, či je správne silou mocou držať jedného človeka prilepeného na stoličke, keď nie sú schopní otvoriť schôdzu.
Dlhodobo však nechcú blokovať parlament, ak sa im nepodarí dohodnúť na mimoriadnej schôdzi, SaS riadnu schôdzu napokon pomôže otvoriť.
Na blokovanie otvorenia jesennej schôdze reagoval obzvlášť emotívne minister obrany Jaroslav Naď. Na otázku, či sa pôjde pozrieť na tlačovku strany SaS, povedal: „Nejdem tam, mohol by som sa tak akurát vyvracať.“
Kroky liberálov prekvapili aj premiéra Eduarda Hegera. Viac si prečítaš v tomto článku.
Mladí farmári
Väčšina mladých ľudí si dnes nevyberá prácu v poľnohospodárstve. Dvaja Slováci – Šimon Ondrejička a Martin Bednárik – sa však rozhodli ísť proti prúdu a ich kanceláriou je traktor.
„Nikdy sme k tomuto odvetviu nemali ďaleko. Aj keď naši rodičia v poľnohospodárstve nepracovali, nás od malička zaujímali traktory a poľnohospodárska technika,“ približuje Šimon.
Aktuálne študujú na SPU v Nitre na fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. Popri tom hospodária na približne 18 hektároch ornej pôdy, kde pestujú pšenicu, jačmeň, kukuricu, hrach, zemiaky či cesnak. Na menšej výmere zase experimentujú aj s inými plodinami.
Pestovaniu sa venujú už 7 rokov, ich hobby prešlo pozvoľna do podnikania. V minulosti brigádovali na družstvách, kde získali cenné skúsenosti. Ako oficiálni roľníci sa zaregistrovali v roku 2020, z dôvodu nákupov vstupov do výroby a tiež predaja komodít ďalším firmám.
„V súčasnosti sme takmer úplne sebestační vo vykonávaní pracovných operácií na poliach. Napriek tomu je stále čo zlepšovať a inovovať techniku. Momentálne máme tri traktory Zetor, 1 kombajn E 512 asi 25 kusov závesného náradia,“ objasňuje Šimon.
Podľa jeho slov je na trhu množstvo kvalitných a moderných strojov, no pre mladého farmára sú cenovo nedostupné.
Na roli je však vždy čo robiť, a preto vie byť ich pracovná doba niekedy náročná a zdĺhavá. Časovo najnáročnejšia je žatva, keď pracujú aj viac ako 15 hodín denne. Hlavnou prekážkou pre ľudí, ktorí chcú začať pracovať na poli, je náročná prístupnosť k pôde, na ktorej by mohli hospodáriť.
„Je pravdou, že nárok na priame platby má každý poľnohospodár, avšak tie ani zďaleka nepokrývajú naše náklady. Dostať sa k dotáciám napríklad na zakúpenie techniky alebo vybudovanie závlah, je veľmi náročné.“
Ich podnikateľský príbeh si môžeš prečítať v tomto článku.
Tisícky rezov
Tresty smrti nie sú minulosťou, naďalej sa konajú i v dnešnom svete. Organizácia pre ľudské práva Amnesty International zaznamenala 20-percentný nárast v roku 2021 v porovnaní s predošlým rokom. Najvyšší počet popráv sa prisudzuje Číne, no nezaostáva ani Irán alebo Bielorusko.
Popravy v minulosti boli nanajvýš kruté. Za jeden z najhorších spôsobov trestu smrti sa dodnes považuje Ling-čch’. Tento spôsob sa používal predovšetkým v stredovekej Číne a človek zomrel doslova na tisícky rezov. Ide o veľmi pomalú smrť, ktorá mohla trvať niekoľko hodín. Dodnes je považovaná za najbrutálnejšiu spomedzi všetkých.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Zakázaná bola až v roku 1905. Aj napriek zákazu sa však predpokladá, že sa tento spôsob využíval aj v rokoch 1916 až 1928.
Tento zvláštny a obzvlášť krutý spôsob sa vykonával na verejnosti, pričom pre tieto „predstavenia“ boli vyhradené námestia alebo tržnice. Odsúdený bol nahý a priviazaný k drevenému stĺpu. Úlohou kata bolo odsúdenému odrezávať kožu a mäso. Aj to je dôvod, prečo sa táto metóda popravy nazýva smrť tisícmi rezov.
Popravy pravidelne sledovali davy občanov, vrátane žien a detí. To spôsobilo mnohým obyvateľom psychické problémy. „Vďaka“ tejto metóde si Čína údajne zabezpečila nižšiu kriminalitu v niektorých oblastiach.
Prvým z miernejších spôsobov popravy bolo sťatie hlavy. Z Veľkej Británie táto metóda zmizla v 18. storočí, keď ju nahradilo obesenie. Usmrtenie injekciou sa začalo používať v Amerike. V dôsledku tejto kombinácie stratí odsúdený vedomie, nastane oslabenie svalov a posledným krokom je srdečná zástava, ktorú spôsobí chlorid sodný.
Celý článok nájdeš v tomto linku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Na Biľakov pomník napísal „sviňa“: Najvyšší súd rozhodol v prípade aktivistu Lorenza
- Toto sú najvyššie pokuty, ktoré ti policajti na Slovensku vedia napariť. Rozumnejší by bol bodový systém
- V 18-ke milionár, o štyri roky takmer bez peňazí. Príbeh influencera ukazuje nestálosť kryptomien
- Úplný kolaps, Putin sa už údajne nechce stretávať s generálmi. Prípravou novej fázy mal poveriť oligarchov