Sulík: „Prišlo palivo, je to v suchu!“ Minister konečne prezradil, ako to bude s jadrovým palivom z Ruska
- Sulík objasnil, že celý tento rok budú bežať všetky štyri reaktory
- Do piateho, konkrétne Mochovce 3, bude zavedené palivo v najbližších týždňoch
- Sulík objasnil, že celý tento rok budú bežať všetky štyri reaktory
- Do piateho, konkrétne Mochovce 3, bude zavedené palivo v najbližších týždňoch
„Prišlo palivo, je to v suchu,“ uviedol na sociálnej sieti minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík. Dodáva, že dôvodom tajností ohľadom jadrového paliva do Jaslovských Bohuníc a Mochoviec bolo, že nijako nechcel ohroziť dve dlhšie plánované dodávky palivových článkov.
Celý rok budú bežať všetky štyri reaktory
„Jedna prišla pred dvomi týždňami, druhá dnes. Ešte sa na poslednú chvíľu do toho zamotala EASA (European Aviation Safety Agency), no nakoniec sa to na druhý pokus podarilo a obrovský Iljušin pristál dnes o 2:30 v Bratislave. Veľká vďaka štátnej tajomníčke, pánovi Hysekovi z ministerstva dopravy, ministerskej kolegyni z Poľska, MZV, pánovi veľvyslancovi v Poľsku, európskemu komisárovi a všetkým ďalším zúčastneným,“ dodáva ďalej.
Vysvetlil, že celý tento rok budú bežať všetky štyri reaktory a do piateho, konkrétne Mochovce 3, sa zavedie palivo v najbližších týždňoch. „Koľko je z budúceho roku pokryté, neprezradím, ale môžem povedať, že teraz je to v suchu,“ dodal.
Nikto nevie, čo sa bude s cenami diať
TASR tiež uviedla, že vojna Ruskej federácie s Ukrajinou je z ekonomického hľadiska pre Slovensko oveľa väčší problém, ako bola pandémia Covid-19. V diskusii v TASR TV to povedal minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík.
Za kľúčovú úlohu svojho rezortu považuje zabezpečenie energií, teda plynu, ropy, elektrickej energie a jadrového paliva. „Dobrá správa je, že plyn a ropa tečú aj naďalej, dokonca viac ako bežne,“ konštatoval Sulík, podľa ktorého ruská strana doposiaľ plní všetky svoje zmluvné záväzky.
Plán Európskej únie na zníženie závislosti od ruských energií v horizonte piatich rokov považuje Sulík za realistický. Okamžité odstrihnutie od ruskej ropy a plynu by však podľa neho malo na slovenskú ekonomiku katastrofálne následky.
„Hľadajme záložné zdroje, ale postupujme s rozvahou. Môžeme si postaviť plán, ako do niekoľkých rokov nebudeme na ruskom plyne závislí, ale robiť nejaké zbrklé pohyby, nepovažujem za správne,“ podčiarkol minister.
Dodal, že na túto zimu sa podarilo zabezpečiť dostatok plynu, aj s istou rezervou. „Nechali sme urobiť štyri stress testy a vybavili dodávku skvapalneného plynu, ktorá síce prišla až teraz, ale ide rovno do zásobníkov,“ uviedol. Jeden tanker skvapalneného plynu podľa neho dokáže pokryť spotrebu Slovenska približne na týždeň.
„Toto bol pilotný projekt. Budeme nejaké množstvo plynu kupovať aj z iných zdrojov. Ale stále platí, že plyn z Ruska stále tečie, je cenovo najvýhodnejší a je to aj najpraktickejšie a najefektívnejšie. Infraštruktúra je vytvorená a funkčná,“ povedal.
Predpovedať vývoj cien ropy a plynu v čase, keď na Ukrajine prebieha vojnový konflikt, je podľa neho ťažké. „Nikto nevie, čo sa bude s cenami diať. Vojna medzi krajinami, z ktorých jedna ropu a plyn dodáva a druhá je tranzitnou, tak to je niečo, čo má extrémne silný dopad na cenu a tá aj patrične vyletela,“ priznal.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Facebook/Richard Sulik , TASR