Sulík: Za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina
- Richard Sulík zvolal tlačovú konferenciu
- Témou je zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba a aktuálna politická situácia
- Richard Sulík zvolal tlačovú konferenciu
- Témou je zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba a aktuálna politická situácia
Zastavenie dodávok ropy cez ropovod Družba nebolo chybou ukrajinskej, ani ruskej strany. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Niekto niekde domotal čísla, preto niekoľkokrát prišlo ku krátkym odstávkam dodávok ropy, povedal.
Ako dodal, chyba sa stala v jednej z malých pobočiek bánk na území západnej Európy, ktorá spracovávala platbu za tranzit. „Vyhodnocovali a vyhodnocovali a oznámili, že tú platbu nepustia,“ objasnil Sulík.
Keďže bola platba vrátená, ukrajinská strana prepravu zastavila. „Išlo o technické zlyhanie, nesprávne vyhodnotenie,“ zhodnotil. Ropa pritom prestala na Slovensko tiecť ešte minulý štvrtok a išlo už o štvrté prerušenie od začiatku vojny na Ukrajine.
Ako však zdôraznil Sulík, Slovensko má dostatok zásob na približne štyri mesiace. Aktuálne sa veci pohli a platbu zaplatil Slovnaft cez slovenskú banku. Išlo pritom o sumu do 10 miliónov eur. „Očakávam, na základe informácií, ktoré mám, že ropa potečie v najbližších hodinách,“ dodal Sulík.
Uvedené provizórne riešenie by malo fungovať do konca augusta. Dovtedy by sa malo nájsť dlhodobejšie riešenie.
Podľa najnovších informácií slovenská rafinéria Slovnaft po súhlase Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Očakáva preto, že v najbližších dňoch budú dodávky ropy obnovené.
ČTK o tom informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Vývoz ropy z Ruska zabezpečuje monopolný vývozca Transnefť. Ten v utorok oznámil, že platba za augustový tranzit, ktorú v júli zaslal ukrajinskej firme Ukrtransnafta, sa vrátila späť na jeho účet.
Podľa spoločnosti Gazprombank, ktorá má platby na starosti, sa peniaze vrátili kvôli reštrikciám zo strany Európskej únie. Ukrajina potom tranzit ruskej ropy zastavila.
Momentálne podľa Sulíka nemáme možnosť kupovať palivo inde ako v Rusku. Produkty ďalších dvoch svetových výrobcov totiž Slovensko používať nemôže. „Momentálne takého niečo v ponuke nemajú, robí sa na tom horúčkovito. My sa snažíme mať dostatočne veľa zásob,“ zhodnotil.
Sulík sa vyjadril aj ku krokom niektorých európskych štátov, ktoré začínajú obmedzovať dodávky elektriny a plynu. Označil ich za extrémne riešenia. Potvrdil, že už medializované memorandum so Slovenskými elektrárňami dotiahli do podoby finálnej zmluvy.
Tú aktuálne poslali na notifikáciu do Bruselu. Odpoveď očakávajú v novembri. Taktiež sa pracuje na zmene vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá Slovenskému plynárenskému priemyslu umožní uzatvárať štvorročné zmluvy na dodávky plyny.
Ceny ropy sa v utorok znížili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy stratili 26 centov a uzavreli na úrovni 90,50 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 34 centov na 96,31 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu však stúpla o 7 centov na 2,96 USD za galón.
Ceny drahých kovov sa vyvíjali zmiešane. Zlato zdraželo o 7,10 USD na hodnotu 1 812,30 USD za uncu, ale cena striebra oslabila o 13 centov na úroveň 20,48 USD za uncu.
Zdroje: ČTK, SITA, TS