Sulík ju predal za 100 miliónov, zarába mu dodnes. FaxCOPY funguje od 90. rokov
- Možno si netušil, že Richard Sulík založil známe FaxCopy
- Prezradil, ako sa pustil do biznisu s kopírkami
- Podiel z predaja firmy mu splácajú dodnes
- Možno si netušil, že Richard Sulík založil známe FaxCopy
- Prezradil, ako sa pustil do biznisu s kopírkami
- Podiel z predaja firmy mu splácajú dodnes
Ak si potrebuješ vytlačiť a zviazať diplomovú či bakalársku prácu, automaticky zamieriš do FaxCOPY. Najmä študentom je táto firma veľmi známa, môžeš si tu dať čokoľvek okopírovať či vytlačiť. Od dokumentov až po tričká.
Napadlo ti ale niekedy opýtať sa, ako značka vznikla a kto za ňou stojí? Možno ťa prekvapí, že za sieťou populárnych prevádzok stojí významný slovenský politik. Pre Startitup nedávno napísal komentár, kde vznik známej firmy opisuje.
O Richardovi Sulíkovi sa momentálne živo hovorí najmä v súvislosti s kauzou Expo Dubaj. Poslanci Národnej rady ho vyzvali, aby zaplatil „prehajdákané“ peniaze. Odchádzajúci predseda SaS to označil za výsmech, v parlamente sa poriadne rozohnil a koaličným poslancom poriadne naložil.
Smer Nemecko
Malý Rišo stihol v socialistickom Československu ešte v 70. rokoch zodrať pár základoškolských lavíc, no postupne bolo jasné, že Bratislave rodina Sulíkovcov zamáva na rozlúčku. A to nielen mestu, ale celému štátu a dokonca aj režimu.
„Otec bol zubár, mama právnička a vôbec sa im nepáčilo, že keď chceli žiť slušne, jedinou ich perspektívou bola nízka mzda. Odišli sme do Nemecka presne v 80. roku, mal som vtedy dvanásť,“ povedal Sulík pred vyše desiatimi rokmi v rozhovore pre Plus Jeden Deň.
Ako 12-ročný emigroval a ocitol sa úplne v novom svete. Socialistické prvé máje, spartakiády, pionierov a súdruhov a súdružky vystriedali výdobytky Západného Nemecka. Spočiatku to dospievajúceho Richarda ťahalo k technickejším odborom.
V Mníchove najskôr začal študovať všeobecnú fyziku a potom ho zlákala podniková ekonomika. Vysokú školu ale, paradoxne, doštudoval až o roky neskôr v Bratislave na Ekonomickej univerzite.
No ešte sa vráťme do Nemecka. V 19 rokoch odišiel z domu a našiel si prácu SBS-kára a chvíľu koketoval s naozaj netradičným povolaním. Historka, že Sulík zamlada túžil po pilotovaní lietadiel, už k nemu nejak patrí. Mal totiž prejsť výberom medzi pilotov Lufthansy. Napokon dal prednosť Slovensku.
Napriek tomu, že Sulíka dobrodružstvo v kapitalistickej krajine bavilo, naďalej pokukoval po svojej domovine. Nakoniec zrejme čakal len na správnu príležitosť.
Návrat domov
Sulíka síce návrat na rodnú hrudu koncom 80. rokov mimoriadne lákal, no musel si, skrátka, počkať. Vedel, že ak by sa vrátil, brány do slobodného Nemecka by sa za ním poľahky zatvorili.
„Dva roky pred revolúciou mi zomrela moja babka a ja som vyvolával na Československé veľvyslanectvo do Bonnu, či ma tam vedia pustiť s tým, aby si ma tam nenechali. Samozrejme to nešlo, no už vtedy som sa chcel vrátiť,“ zaspomínal pre Startitup Sulík.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké bolo podnikanie v divokých 90.rokoch
- Ako opísal začiatky podnikania Richard Sulík
- Prečo sa rozhodol predať svoj podiel z firmy
- A prečo pri jeho predaji nebol vyplatený naraz
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity