Sulík zamietol návrh na vyriešenie koaličnej krízy. Opozičnú zmluvu môžu podľa neho uzatvoriť so Smerom
- Koalícia dostala nápad na vyriešenie koaličnej krízy
- Chceli navrhnúť podpísanie opozičnej zmluvy
- Strana SaS tento nápad vylúčila
- Koalícia dostala nápad na vyriešenie koaličnej krízy
- Chceli navrhnúť podpísanie opozičnej zmluvy
- Strana SaS tento nápad vylúčila
Vládna kríza už trvá istý čas, a tak sa mnohí snažia nájsť riešenie, ktoré by vyhovovalo každému. Ako informoval portál Denník N, posledné dni boli vyprofilované celkom dva možné scenáre.
Prvý scenár hovorí o tom, že buď OĽANO prijme podmienku strany SaS na odchod predsedu Igora Matoviča z postu ministra financií, alebo od septembra čaká Slovensko menšinová vláda, ktorá bude mať podporu poslancov s kandidátky Kotlebovej ĽSNS.
Neznámy krok pre voličov
V koalícii sú však presvedčení o tom, že možností je omnoho viac. Konkrétne sa jedná o variant takzvanej opozičnej zmluvy, ktorý však strana SaS jednoznačne odmietla.
Opozičná zmluva je známa najmä z českej politiky. V roku 1998 ju spoločne uzatvorili dve v tom čase najsilnejšie strany, a to sociálni a občianski demokrati. Ich cieľom bolo umožniť vznik vlády Miloša Zemana. Avšak Richard Sulík podobnú možnosť vylúčil.
„Je na zamyslenie, prečo poslanci Za ľudí vidia radšej alternatívu s Igorom Matovičom, extrémistami a bez SaS, ako štvorkoalíciu bez človeka, ktorý škodí našej krajine. Bol to práve Igor Matovič, ktorý prelomil veto prezidentky spolu s fašistami napriek vôli SaS a Za ľudí. Ak chcú kolegovia vládnuť s takýmto politikom, majú možnosť uzatvoriť opozičnú zmluvu s ĽSNS, Republikou či Smerom,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.
„Vylučujeme preto možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok,“ doplnil podpredseda SaS a člen vyjednávacieho tímu Branislav Gröhling.
Strana SaS vyzýva kolegov zo Za ľudí, aby sa nebáli konečne na rovinu povedať, kto škodí tejto krajine a neotáčali celý problém len do osobnej roviny, pretože tu nejde o spor Sulík- Matovič, ale o spor slušného demokratického Slovenska vs Igor Matovič.
Predčasné parlamentné voľby
Slovenský politológ Juraj Marušiak si nemyslí, že by strana Sloboda a solidarita (SaS) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dokázali spoločne vytvoriť životaschopnú koalíciu. Politológ tak pre agentúru SITA reagoval na prestup poslanca Juraja Krúpu z OĽaNO do SaS. Spomínaný prestup je podľa neho len ukážkou toho, aké vzťahy vo vnútri koalície pretrvávajú.
„Dochádza k štepeniu OĽaNO, keďže to nie je v skutočnosti strana, ale koalícia. Prestup poslanca Krúpu je skôr symptóm súčasnej koaličnej krízy,“ priznal Marušiak.
Dodal, že z hnutia OĽaNO pravidelne odchádzajú poslanci už od roku 2012 a toto obdobie nie je výnimkou. „Igor Matovič nedokázal udržať jednotný poslanecký klub v pôvodnom zložení počas žiadneho volebného obdobia,“ zdôraznil Marušiak, ktorý si nevie predstaviť, že by súčasná koalícia pokračovala v rovnakom zložení.
„Sulík s Matovičom nemajú na výber. Neviem si predstaviť, čo by sa muselo stať po tých všetkých výrokoch medzi nimi, aby nejakým spôsobom mohli koexistovať v koalícii,” povedal.
Marušiak doplnil, že nevie, či nakoniec ustúpi predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič alebo líder strany SaS Richard Sulík. Dokonca pripúšťa, že na Slovensku budú predčasné parlamentné voľby.
„Takáto možnosť, samozrejme, je. Pokiaľ sa nepodarí vytvoriť životaschopnú parlamentnú väčšinu, tak sa vytvorí menšinová vláda za podpory nezaradených poslancov alebo môže prísť naozaj k predčasným parlamentným voľbám,“ konštatoval politológ.
Zdroje: TS, SITA, Denník N