Sulík zrejme čoskoro skončí. Stihol ešte oznámiť dobrú správu pre Slovensko, píše Laura Bednárová

  • Sulík okrem dátumu podania svojej demisie oznámil aj dobrú správu pre Slovensko
  • Muži zákona sa pochválili protidrogovými akciami
  • Ostrov kontrastov, na ktorý odletíš už za 30 eur
Sulík na Bôriku, bosch prevádzka
SITA/Branislav Bibel, Unsplash/Jan Bottinger
  • Sulík okrem dátumu podania svojej demisie oznámil aj dobrú správu pre Slovensko
  • Muži zákona sa pochválili protidrogovými akciami
  • Ostrov kontrastov, na ktorý odletíš už za 30 eur

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a to, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Sulík povedal, kedy podá demisiu. Avizoval aj postavenie fabriky Bosh na východe Slovenska, ktorá poskytne prácu 4-tisíc ľuďom
  • Strážcovia zákona opísali, ako sa na Slovensku dílovalo v roku 2021. V Bratislave si „doprajú“ kokaín, záujem o heroín klesol
  • Taliansky ostrov kontrastov, na ktorý odletíš len za 30 eur. Sicília láka cestovateľov už dlhé roky

Koniec sa blíži, východ sa môže tešiť  

Dve rokovania o riešení koaličnej krízy a záchrane štvorkoalície nevyriešili nič a ultimátum strany SaS pomaly vyprší. Keďže to nevyzerá, že by sa Matovič zberal na odchod, Sulík na dnešnom brífingu prezradil termín podania svojej demisie.

„Na základe všetkých signálov sa toto nestane, tak 31. augusta po vláde pôjdem podať demisiu,“ oznámil šéf rezortu hospodárstva novinárom. Podľa jeho slov sa dá diskutovať o návrhoch premiéra Hegera až po tom, ako by minister financií Igor Matovič odišiel z vlády.

Premiér na poslednom stretnutí predložil viacero návrhov, ktoré by mali stabilizovať situáciu v koalícii. Predstavitelia koalície sa majú stretnúť aj koncom tohto týždňa, zúčastní sa ho aj Sulík.

Ako sám však skonštatoval, očakáva, že to bude „festival zabitého času“. Netreba si teda robiť ilúzie o tom, že štvorkoalícia bude pokračovať aj v septembri.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Minister hospodárstva však stihol ešte ohlásiť dobrú správu pre Slovensko, i keď možno uponáhľane. Ide o veľkú investíciu nemeckej firmy Bosch, ktorá mieri do priemyselného parku Záborské. Bosch zamestná pri Prešove priamo i nepriamo 8 000 ľudí.

Po automobilke Volvo tak získava východné Slovensko ďalšiu strategickú investíciu. Fabrika plánuje vyrábať elektromotory do bicyklov. „Nie je to ešte finálne, finálne to bude až v druhej polovici septembra,“ zhodnotil Sulík. 

Ako na záver zdôraznil Sulík, práca musí ísť za ľuďmi, preto „tlačia všetko na východ“. „Budujeme priemyselné parky, Rimavská Sobota, Valaliky, Zaborské, Sabinov. Máme rozpracovaný jeden ďalší ešte ďalej na východe. Ak to klapne, to bude 800 pracovných miest. Všetko dôsledne tlačíme na východ,“ uzavrel. Viac si prečítaš v tomto článku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Protidrogové akcie

Ministerstvo vnútra zverejnilo správu ohľadom drogovej scény na Slovensku. Národná kriminálna agentúra sa tak pochválila protidrogovými akciami či raziami, ktoré vykonala v roku 2021. 

V správe popisujú, ako sa na území i v konkrétnych regiónoch dílovalo. Startitup sa zameral na Bratislavu. Zaujímalo nás, ako sa muži zákona pasovali s drogovým podsvetím práve v hlavnom meste.

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica hovorí, že výraznú rolu hrajú financie. Vyššie príjmy zárobkovo činných osôb v bratislavskom regióne sa odzrkadľujú i na kupovaní drahých drog, ako je napríklad kokaín. Záujem o heroín naopak podľa policajného prezídia klesol.

„Je tu omnoho menej užívateľov napríklad prchavých látok,“ objasňuje Ľubomír Okruhlica. Najväčšie problémy pri liečbe závislosti podľa neho robia metamfetamíny, teda pervitín.

Relatívne lacnou drogou je napríklad marihuana, čomu dáva za pravdu i policajná správa. „Vzhľadom na vysoký počet mladých ľudí zamestnaných a bývajúcich v tomto mikroregióne a jednoduchú dostupnosť patrila v roku 2021 marihuana medzi najžiadanejšie drogy. Pri cene 5 až 15 eur za gram bola marihuana finančne najdostupnejšia,“ píše sa v správe.

NAKA v rámci správy mapujúcej drogovú scénu spomína aj tri protidrogové akcie s názvami Sodoma, Gomora a Posledná večera. Tie vykonal krajský policajný zbor Bratislava minulý rok v auguste.

Akcie boli zamerané na páchateľov zaoberajúcich sa nadobúdaním, držbou a distribúciou metamfetamínu. V rámci nich polícia zadržala osem osôb. Podľa policajnej správy tak skupina mohla z kila drogy predať minimálne 10-tisíc kusov dávok v hodnote viac ako 35-tisíc eur.

Rušno však bolo i v neslávne známom Pentagone. Prečítať si o záťahu môžeš v tomto článku.

Odleť na Sicíliu za pár eur

Taliansky ostrov Sicília láka cestovateľov svojou oslnivou rozmanitosťou krajiny a kultúrnych pokladov. Dokonalo umiestnená v srdci Stredozemného mora ukrýva množstvo významných miest, v ktorých sa nachádzajú pripomienky starovekých civilizácií.

Jedným z lákadiel sú rozľahlé pláže a okolitá príroda s nádychom exotiky. Neprehliadnuteľnou súčasťou je sopka Etna, ktorá je so svojou výškou 3 323 metrov nad morom najvyššou činnou sopkou v Európe.

Vyraziť na ňu môžeš buď lanovkou, pešo, alebo terénnym autom. Okolo sopky je rozšírená aj cykloturistika. Rozmanitú prírodu a veľa zelene ponúka aj prírodný park Madonie.

V hlavnom meste Palermo by si nemal vynechať kostol San Giovanni degli Emremiti, Múzeum histórie či Normanský palác Palazzo dei Normanni.

Pompéznou je aj Katedrála Santa Vergine Maria Assunta. Okrem toho tu nájdeš originálne mestské domy, štýlovú architektúru stavieb, kostoly a napríklad aj populárne námestie Piazza Indipendenza.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Discover our Sicily (@_discoveringsicily_)

Sicílska kuchyňa sa opiera o niekoľko kľúčových ostrovných surovín, ako sú tuniaky, mušle, citrusy, pistácie, mandle či ricotta. Netreba zabudnúť ani na kvalitný olivový olej, paradajky, cesnak, olivy, množstvo sicílskeho ovocia, ovčie syry a kravské mlieko.

Vďaka tomu vznikajú na Sicílii tradičné a lahodné pokrmy, akými sú napríklad Pasta alla Norma – cestoviny s baklažánom a syrom ricotta.

Na taliansky ostrov sa môžeš dopraviť letecky i autom a následne trajektom. Avšak cesta z Bratislavy na juh Talianska ti bude trvať približne 21 hodín. Rýchlejšia je bezpochyby doprava lietadlom.

Dĺžka letu z Viedne ti zaberie 2 hodiny a odletieť môžeš napríklad v termíne 21. až 27. september. Cena spiatočnej letenky sa v akciách pohybuje od 30 do 40 eur. Ako funguje mestská hromadná doprava či na čo si dávať na Sicílii pozor, si prečítaš v tomto článku.  

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá