„Sultánova pomsta“ útočí na ničnetušiacich turistov. Dovolenku v obľúbenej destinácii môže premeniť na nočnú moru

  • Sultánová pomsta trápi nejedného dovolenkára z Európy, ktorý sa vybral na oddych do Turecka
  • Lekári radia, ako jej predísť
Tráviace problémy na dovolenke
Ilustračné foto - Problémy na dovolenke Canva/ALPEREN GÜMÜŞSOY, Berkut_34
  • Sultánová pomsta trápi nejedného dovolenkára z Európy, ktorý sa vybral na oddych do Turecka
  • Lekári radia, ako jej predísť

Vysnívaná dovolenka sa ľahko môže premeniť na nočnú moru a dovolenkár môže namiesto oddychovania a ležania pri mori skončiť uväznený na záchode. Problémy s trávením sú spojené hlavne s exotickými destináciami, no nevyhýbajú sa ani destináciám, ktoré Slováci obľubujú. Jednou z nich je aj Turecko, kde je známa táto nepríjemnosť ako „Sultánova pomsta“.

Onet uvádza, že ide o gastrointestinálnu infekciu, ktorá sa ohlási niekoľko dní po príchode do Krajiny polmesiaca. Za chorobu sú zodpovedné baktérie hlavne z kmeňa E. coli, občas aj norovírusy, ktoré sa rozvinú do akútnej gastrointestinálnej infekcie. Rizikom sú aj parazity.

Choroba je tiež známa ako cestovateľská hnačka a môže dovolenkárov potrápiť hlavne tam, kde sú klíma a sanitárne postupy odlišné od toho, na čo je človek doma zvyknutý. Ochorenie sa prejavuje v podobe bolesti a kŕčov v bruchu, preháňania, riedkej či krvavej stolice, plynatosti, nevoľnosti, vracania, zvýšenej telesnej teploty, slabosti i bolesti hlavy.

Mayo Clinic konštatuje, že cestovateľská hnačka nie je vo väčšine prípadov nebezpečná, je len veľmi nepríjemná, pričom môže pokaziť celú dovolenku. Náchylnejší na ňu sú ľudia s oslabenou imunitou, cukrovkou, zápalovým ochorením čriev, ochorením obličiek, pečene, srdca či ľudia, ktorí užívajú blokátory kyseliny, alebo deti.

Nebezpečná je dehydratácia 

Ak už raz Sultánova pomsta zasiahne, veľmi dôležitá je správna hydratácia. Odporúča sa používať balenú vodu, ideálne s obsahom elektrolytov.

Práve dehydratácia môže narobiť najväčšiu šarapatu, a to dokonca poškodenie orgánov, šok či kómu. K dehydratácii dochádza kvôli strate životne dôležitých tekutín, soli či minerálov. Nebezpečná situácia je hlavne v lete, pri vysokých teplotách, kde sa tieto látky tratia aj vďaka poteniu.

Dehydratácia môže mať ťažký priebeh hlavne pri deťoch, ľuďoch vo vyššom veku, či pri osobách, ktoré majú slabšiu imunitu.

Choroba väčšinou prejde za 2-3 dni. Pomôcť už môžu dopredu pripravené lieky na predpis, ale aj tie z miestnej lekárne.

Ak Sultánova pomsta nepominie ani po tomto čase, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Ešte pred dovolenkou je ale vhodné myslieť na cestovné poistenie, ktoré podobné problémy pokryje.

Takto sa dá nepríjemnostiam predísť 

Dôležitá je aj prevencia, a to hlavne v rizikových oblastiach, ako je stredná a južná Amerika, Ázia, Afrika či Mexiko.

Vyhýbať sa treba jedlu od pouličných predajcov, nepasterizovaným mliečnym výrobkom, vrátane zmrzliny. Rizikom je aj surové alebo nedovarené mäso, ryby alebo mäkkýše. Vyhýbať sa treba aj omáčkam podávaným pri izbovej teplote, podávaných formou bufetového stolovania.

Odporúča sa jesť uvarené a ešte horúce jedlá. Čo sa týka ovocia, treba si vyberať radšej také, ktoré si môže človek sám olúpať ako banány, pomaranče či avokádo. Vyhýbať sa treba šalátom, hroznám či malinám.

Veľkým rizikom je aj voda tečúca z kohútika alebo studne. Lekári odporúčajú takúto vodu pred konzumáciou prevariť aspoň na tri minúty. Po prevarení sa môže nechať vychladnúť a uložiť do čistej nádoby, z ktorej je možné vodu konzumovať.

Pozor si tiež treba dať na miešané drinky, na ktoré sa používa ľad vyrobený z miestneho vodovodu. Rovnako aj na ovocie a zeleninu, ktorá bola umývaná vodou z miestneho vodovodu.

Najvhodnejšia je konzumácia balenej vody a nápojov z originálnych obalov. Neublíži ani čaj a káva, ak budú pripravené z horúcej vody. Pozor si treba dať aj pri umývaní zubov, aj tu treba použiť balenú vodu. Pri sprchovaní netreba otvárať ústa a vyhýbať sa treba aj bazénom.

Zdroje: Onet, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá