Súmrak padol. „Mali úlohu nás pozatvárať,“ tvrdí oslobodený Fico
- Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi aj Bödörovi v rámci kauzy Súmrak
- Na rozhodnutie reagovali už viacerí politici
- Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi aj Bödörovi v rámci kauzy Súmrak
- Na rozhodnutie reagovali už viacerí politici
Bývalému premiérovi Robertovi Ficovi, exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, bývalému prezidentovi Policajného zboru Tiborovi Gašparovi, ako aj nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi dnes zrušila generálna prokuratúra obvinenie v rámci kauzy Súmrak.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka povedal, že stíhanie môže byť len zákonné. „Porušenie noriem, teda trestného poriadku alebo trestného zákona, má za následok porušenie základnej a nosnej zásady trestného konania,“ dodal s tým, že má za to, že v tomto prípade táto zásada bola porušená, preto obvinenia všetkým štyrom zrušil a zrušil aj vyšetrovanie ako také.
Obvinenie
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak ešte v apríli obvinil šéfa strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
Fico a Kaliňák boli zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trestná činnosť sa mala týkať napríklad vyhľadávania kompromitujúcich informácií na bývalého prezidenta Andreja Kisku alebo súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v čase, keď bol opozičným politikom.
Predstavitelia opozičnej parlamentnej strany Smer-SD na čele s Ficom podali v polovici augusta podnet na generálnu prokuratúru v kauze Súmrak. „Podali sme návrh generálnemu prokurátorovi podľa paragrafu 363, aby generálny prokurátor zrušil právoplatné rozhodnutia,“ uviedli.
Ficovo vyjadrenie
Súčasný predseda ľavicovej politickej strany SMER – sociálna demokracia reagoval na rozhodnutie generálnej prokuratúry v parlamente. Podľa Ficových slov sa iba potvrdilo, že obvinenie je nezákonné. Ako informuje Denník N, bývalý premiér bral celú situáciu emocionálne, keďže v jeho dome vykonali domovú prehliadku a po obvinení mu zobrali aj zbrojný preukaz.
Okrem toho Fico po zrušení obvinenia uviedol, že skupina prokurátorov a vyšetrovateľov UŠP „mala úlohu nás pozatvárať, lebo si to želala koaličná vláda“. „Ja by som bol vo väzbe do roku 2023,“ pokračoval nahnevane Fico.
Podľa jeho slov musia vyšetrovatelia a prokurátori, ktorí na kauze Súmrak pracovali, niesť zodpovednosť za celú vzniknutú situáciu. Konkrétne hovoril o špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, prokurátorovi Harkabusovi, Šúrekovi a ostatných vyšetrovateľoch. V závere svojho vyjadrenia apeloval na to, že s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom sa nestretol a nikdy ho nijako neovplyvňoval.
Zásah do právneho štátu
Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Šeliga po zrušení obvinenia Fica a Kaliňaka v kauze Súmrak vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby predložila návrh na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. „Je to vážny zásah do právneho štátu,“ uviedol Šeliga.
Generálna prokuratúra svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že bývalý premiér Fico nemal voči niektorým členom skupiny právomoc. Okrem toho tvrdí, že zadefinovanie zločineckej skupiny nezodpovedalo definícii, ktorá sa nachádza v Trestnom poriadku. Podľa ich slov nebolo tiež jasné ani to, komu vlastne mala skupina škodiť.
Súčasný predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár sa k zrušeniu obvinenia vyjadrovať veľmi nechcel. „Keď generálny prokurátor vyhodnotil, že nebola dôkazná situácia, tak asi nemal na výber. Musel urobiť to, čo musel,“ tvrdí Kollár.
Politická strana Hlas rozhodnutie generálneho prokurátora rešpektuje. Informoval o tom jej predseda Peter Pellegrini. K situácii sa však vyjadrila aj bývalá ministerka spravodlivosti a súčasná poslankyňa SaS Mária Kolíková, podľa ktorej sa malo obvinenie Kaliňáka a Fica dostať pred súd.
„V čase, keď sa malo ukončiť vyšetrovanie, rušiť obvinenie naozaj nie je na mieste. Tu už mal zasiahnuť nezávislý a nestranný súd a buď sa mali oslobodiť spod viny, alebo mal mať možnosť súd rozhodnúť, že došlo k spáchaniu viny,“ tvrdí Kolíková.