Superjachty čelia rastúcim hrozbám zo strany dronov. Boháči si zamilovali novú luxusnú bezpečnosť

  • Superjachty investujú do technológií proti dronom
  • U superboháčov rastie obľuba ochrannej technológie NiDAR
jachta v prístave
Unsplash/Eugene-chystiakov
  • Superjachty investujú do technológií proti dronom
  • U superboháčov rastie obľuba ochrannej technológie NiDAR

Rastúce hrozby zo strany dronov motivujú najbohatších na tejto zemi k inštalácii technológií na ochranu ich superjácht pred sledovaním a potenciálnymi útokmi. Systémy na ochranu proti dronom sa podľa špecializovaného portálu The Warzone stávajú novým štandardom v luxusnom svete ultrabohatých.

Myslím si, že trh s technológiami proti dronom je len na začiatku,“ tvrdí Angus Hutchinson, riaditeľ spoločnosti MARSS, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti protidronových technológií. „Najmä na súkromnom trhu sa očakáva, že tieto systémy budú zabudované ako štandard. Očakávanie bude zahŕňať schopnosť rušiť signály, chrániť súkromie a zabezpečiť bezpečnosť.“

Ochrana pred dronmi za milióny

Firmy ako MARSS, Drone Defence či CACI vyvinuli systémy na detekciu a ochranu proti dronom špeciálne pre superjachty. MARSS nedávno nainštalovala svoj systém NiDAR na 120-metrovú jachtu a jej podporné plavidlo. Cena za túto inštaláciu dosiahla štyri milióny dolárov.

Systém NiDAR používa umelú inteligenciu na kombináciu údajov z radarov, optických a rádiových senzorov, aby detegoval drony v okruhu až 20 kilometrov. Hutchinson vysvetľuje, že cieľom je nielen detekcia, ale aj ochrana pred potenciálnymi hrozbami: „Technológia ako NiDAR umožňuje majiteľom jácht monitorovať svoje okolie v reálnom čase a okamžite reagovať na akúkoľvek hrozbu.“

Napriek tomu systémy ako NiDAR zatiaľ neobsahujú možnosti rušenia alebo zneškodnenia dronov, kvôli právnym obmedzeniam. Podobné technológie sa čoraz častejšie využívajú aj na ochranu pred pirátmi.

Hutchinson zdôrazňuje, že dôvodom investície do ochrany nie je len bezpečnosť, ale aj narušenie súkromia: „Títo majitelia majú obrovský záujem o ochranu pred paparazzi a priemyselnou špionážou. Súkromie je pre nich prioritou.“ Navyše inštalácia ochranných systémov na superjachty je otázkou bezpečnosti aj estetiky.

Frederik Giepmans, riaditeľ bezpečnosti v MARSS, dodáva: „S rozvojom umelej inteligencie dochádza k zlepšovaniu presnosti a efektivity bezpečnostných systémov. V reálnom čase analyzujeme dáta zo senzorov, aby sme identifikovali skutočné hrozby a umožnili posádke rýchlo reagovať.“

Riziká a dôvody na ochranu

Superjachty sú podľa časopisu Forbes čoraz častejšie terčom sledovania a potenciálnych útokov, keďže ich majitelia – celebrity, podnikatelia, členovia kráľovských rodín či oligarchovia – sú magnetom pre pozornosť. Navyše, plavidlá sa často nachádzajú v geopoliticky rizikových oblastiach, kde môžu byť vnímané ako symbolické ciele.

Podľa Medzinárodného námorného úradu CSSN bolo v prvej polovici roka 2024 zaznamenaných 60 útokov pirátov, pričom 85 % z nich viedlo k úspešnému preniknutiu na palubu. Počet zajatých členov posádky vzrástol na 85 v porovnaní s 36 z rovnakého obdobia minulého roka.

„Napriek poklesu celkového počtu incidentov sú násilné útoky na vzostupe. To podčiarkuje potrebu zvýšenej ostražitosti,“ hovorí John W. H. Denton AO, generálny tajomník Medzinárodnej obchodnej komory (ICC).

Majitelia sa snažia minimalizovať vizuálny vplyv senzorov, aby nezasahovali do dizajnu ich plavidiel. To často vedie k súťaženiu medzi majiteľmi, ktorí nechcú zaostať za ostatnými. „Tento trend nie je len o bezpečnosti, je to aj o prestíži. Byť prvý, kto implementuje najnovšiu technológiu, je pre týchto klientov veľmi dôležité,“ hovorí Hutchinson.

Budúcnosť ochrany

S rastúcou sofistikovanosťou dronov a ich schopnosťami sa očakáva, že tlak na používanie systémov proti dronom bude stúpať. Systémy ako CLiMBERguard dokážu okamžite identifikovať pokusy o neoprávnený vstup na palubu. NiDAR navyše dokáže monitorovať vzdušné, povrchové aj podvodné objekty a analyzovať ich hrozbu pomocou umelej inteligencie.

Popri technológiách ako NiDAR sa objavujú aj ďalšie riešenia – napríklad citadelové miestnosti s balistickou ochranou, únikové moduly alebo systémy využívajúce akustické a elektromagnetické zbrane proti pirátom. Či už ide o ochranu súkromia, alebo prevenciu potenciálnych útokov, systémy proti dronom a pirátom sa stávajú nenahraditeľnou súčasťou sveta superjácht.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Warzone, Forbes, CSSN

Najnovšie videá

Trendové videá