Susedná krajina zaviedla obrovský bič pre vodičov. Pri porušení tohto pravidla prídeš o svoje auto

  • Rakúsko zavádza prísne reštrikcie pri prekročení rýchlosti
  • Poľsko ide príkladom, no v inom porušení
Na snímke diaľnica, autá
Ilustračná fotografia TASR/Milan Kapusta, Lukáš Grinaj
  • Rakúsko zavádza prísne reštrikcie pri prekročení rýchlosti
  • Poľsko ide príkladom, no v inom porušení

Susedná krajina zaviedla od prvého marca prísne reštrikcie pri prekročení rýchlosti. Ako uvádzajú tvnoviny.sk, pri výraznom prekročení rýchlosti ti polícia v Rakúsku môže zobrať auto. Podľa ich slov už nachytali prvého šoféra.

Portál uvádza, že vodič prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 60 kilometrov za hodinu, zobrali mu auto, no len dočasne. Na mieste však okrem toho prišiel aj o vodičský preukaz. „Orgán cestnej kontroly musí vydať vodičovi potvrdenie o dočasnom zaistení s uvedením miesta uskladnenia,“ uviedlo komunikačné oddelenie polície vo Viedni.

Polícia môže v tomto prípade vodičovi zobrať auto na dobu najviac 14 dní. „Ak je tam, povedzme, 50 a išlo 116, tak je to naozaj výrazné prekročenie povolenej rýchlosti. Čiže aj ja, ktorý sa prihováram za dynamické jazdenie, musím uznať, že tu nešlo ani o omyl, ani o nedočkavosť,“ povedal pre portál dopravný expert a novinár Alexander Štefuca.

Ak by vodič prekročil v obci rýchlosť o 80 kilometrov za hodinu, následne by jeho auto išlo do dražby. Tejto dražbe by sa šofér, ktorý prekročil rýchlosť, vyhol jedine tak, že by auto nebolo jeho alebo by bolo z požičovne či na lízing.

Toto je však ešte horší príklad, pretože v tomto prípade polícia vodičovi zapisuje doživotný zákaz viesť akékoľvek vozidlo. „Ak by sme začali uvažovať o takomto pravidle, veľmi dôležité je, za akých podmienok k takémuto zadržaniu vozidla dôjde. Nechcem povedať, že na takéto konanie má vodič morálne právo, ale treba zohľadňovať, za akých podmienok k tomu dôjde,“ povedal Štefuca.

Okrem Rakúska prišlo s podobnou novinkou aj Poľsko. Od 14. marca totiž zavádzajú taktiež zhabanie auta, ale nie v prípade prekročenia rýchlosti, ale v prípade, ak vodič nafúka od 1,5 promile alkoholu, bez ohľadu na to, či spôsobil alebo nespôsobil nehodu.

Pozor na zmenu diaľničných známok

Veľvyslanectvo SR v Prahe upozorňuje občanov na zmeny v poplatkoch a fungovaní diaľničných známok v Českej republike, ktoré platia od 1. marca 2024. Po novom bude možné zakúpiť aj jednodňovú elektronickú diaľničnú známku. Zároveň sa menia ceny diaľničných známok. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na webe.

Spoplatnené budú po novom autá produkujúce emisie CO2, a to aj, keď majú tzv. značku „EL“. Majitelia „plug-in hybridov“, teda vozidiel používajúcich ako palivo elektrinu alebo vodík v kombinácii s iným palivom, už nebudú oslobodení od poplatkov a bude sa aj na nich vzťahovať e-diaľničná známka.

„Dostanú však tzv. EKO cenu, a tak zaplatia len štvrtinu, teda 25 percent z plnej ceny. Tzv. EKO cenu v podobe 50 percent zľavy budú mať autá poháňané CNG a LNG,“ dodal rezort. Úplne oslobodené od poplatkov zostávajú vozidlá s nulovými emisiami CO2 a tiež držitelia preukazov ŤZP/ŤZP-S, motorky a podobne.

Predaj známok vzrástol

Predaj diaľničných známok vlani oproti roku 2022 vzrástol o päť percent. V roku 2023 sa predalo takmer 4,9 milióna diaľničných známok a tržby z predaja dosiahli približne 106,8 milióna eur. V stredu o tom informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

„Počet predaných diaľničných známok v roku 2023 stúpol oproti predchádzajúcemu roku, predalo sa takmer 4,9 milióna kusov. Tržby z predaja boli na úrovni zhruba 106,8 milióna eur. To je o 18 miliónov eur (20 %) viac než v roku 2022. Najväčší medziročný nárast NDS zaznamenala pri predaji 10-dňovej diaľničnej známky, predalo sa o 13 % viac kusov ako v roku 2022,“ uviedla NDS.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá