Susedná krajina zvažuje doručovanie liekov kuriérom. Rezort zdravotníctva uviedol, čo čaká Slovákov

  • Na Slovensku online objednávanie liekov na predpis zatiaľ nefunguje
  • Medzi pokrokové štáty sa čoskoro pridá aj Česko
  • Ako to vyzerá na Slovensku?
Kuriérka doručuje balík a lekáreň.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Unsplash/Mariano Baraldi
  • Na Slovensku online objednávanie liekov na predpis zatiaľ nefunguje
  • Medzi pokrokové štáty sa čoskoro pridá aj Česko
  • Ako to vyzerá na Slovensku?

Zatiaľ čo v Česku prebiehajú diskusie o možnej zmene zákonov, naše ministerstvo zdravotníctva to nevidí ako nevyhnutné. Tvrdí, že prístup k lekárenskej starostlivosti je u nás dostatočný, informujú Aktuality.sk.

Keď lekár predpíše antibiotikum alebo iný liek, poisťovňa pacienta upozorní prostredníctvom aplikácie. Potom môže ísť do najbližšej lekárne a liek si vyzdvihnúť, v niektorých štátoch ho však objedná online s doručením priamo domov.

Na Slovensku je objednávanie liekov na predpis cez internet zatiaľ nereálne, no v niektorých európskych krajinách, ako napríklad v Nemecku, Holandsku, Fínsku či Estónsku, to už funguje niekoľko rokov. Vyzerá to, že aj Česká republika sa k nim čoskoro pripojí, keďže momentálne rokuje o úprave legislatívy.

Dôležitosť lekárnikov

Podľa českého ministerstva zdravotníctva je dôvodom nového opatrenia vysoký dopyt zo strany pacientov. Prieskum Národnej asociácie pacientov ukázal, že 86 % respondentov by uvítalo doručovanie liekov na predpis, pričom 72 % by túto službu skutočne využívalo.

Ani v Česku ale nie sú všetci nadšení zmenou zákonov. Niektorí sa boja vysokých nákladov na doručenie liekov, iní zase preferujú osobnú konzultáciu s lekárnikom.

Zdravotnícky analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana varuje pred znížením kontaktu medzi pacientom a zdravotníkom pri doručovaní liekov na predpis. Podľa neho sú farmaceuti odborníci, nie predavači, a ich úloha v preventívnej starostlivosti a úpravách liečby v EÚ rastie. Kontakt s lekárnikom je podľa neho dôležitý pre pochopenie dávkovania a možností liečby.

Súčasné zákony zverujú lekárnikom, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie v odbore farmácia, zodpovednosť za správne vydanie liekov na predpis. Pri vydaní lieku musia pacientovi vysvetliť správne dávkovanie a upozorniť na špeciálne upozornenia, aby zabezpečili bezpečné používanie lieku.

Ministerstvo zdravotníctva ďalej zdôrazňuje, že farmaceuti poskytujú odborné poradenstvo pri užívaní viacerých liekov, čím pomáhajú predchádzať predávkovaniu, nežiaducim reakciám medzi liekmi a poškodeniu zdravia.

Ceny liekov a doplnkov výživy

Nákup liekov a doplnkov výživy v kamenných lekárňach býva často výrazne lacnejší ako na internete. Tento rozdiel vzniká z viacerých príčin. Okrem nákladov spojených s prevádzkou lekární a odbornou starostlivosťou personálu, online lekárne čelia silnej konkurencii a jednoduchému porovnávaniu cien. Tieto faktory tlačia firmy ponúkať lepšie ceny v snahe zaujať zákazníkov.

„Z nášho pohľadu ide o diametrálne odlišný trh, ktorému sa musíme spolu s celým trhom prispôsobiť, a reagovať na túto skutočnosť úpravou cien sortimentu, respektíve nižšími cenami,“ ozrejmil hovorca lekární Dr. Max Peter Sedláček.

Slováci nadmerne užívajú lieky proti bolesti.
zdroj: Freepik/aleksandarlittlewolf

Portál sa zaujímal, či by zavedenie online predaja liekov na predpis mohlo viesť k poklesu ich cien. Analytik Smatana však vysvetľuje, že to pri súčasných zákonoch nie je reálne.

Ceny liekov na predpis sú regulované degresívnou maržou, čo znamená, že nezáleží na spôsobe predaja. Cenové limity sú totiž pevne dané legislatívou.

„Dôvod, prečo je cena kategorizovaných liekov regulovaná, je, že systém kategorizácie liekov má svoje pravidlá, ktoré by mali podporovať napríklad generické lieky, ktoré by mali mať najnižšie alebo žiadne formy doplatkov. Ak by do toho niekto vstupoval, mohol by narušiť pozitívnu dynamiku úspor a celý ekosystém liekov,“ vysvetľuje Smatana.

Spotreba liekov u Slovákov

Podobné otázky o cenách liekov sú relevantné aj vzhľadom na to, že Slováci minulý rok spotrebovali viac ako 160 miliónov balení liekov. V priemere to znamená, že každý obyvateľ si v roku 2023 kúpil 30 balení, čo finančne predstavuje viac ako 400 eur na osobu. Tieto údaje poskytla pre Startitup analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Pozrime sa ešte chvíľu na štatistiky. Celková hodnota nakúpených balení liekov dosiahla 2,2 miliardy eur. Aj keď toto číslo vyzerá vysoké, medziročná spotreba liekov klesla o 1,6 percenta. Ide teda o 10-ročný priemer, ktorý sa pohybuje na úrovni 161 miliónov balení ročne, ako dodáva Sadovská.

Slováci si najčastejšie kupujú liečivá čiastočne alebo plne hradené z verejného zdravotného poistenia (58,3 percenta). Voľnopredajné lieky tvoria 27,1 %, lieky na recept 8,9 % a lieky pre nemocnice a ambulancie 5,7 %.

Najčastejšie sa u nás predpisujú lieky na kardiovaskulárny a nervový systém. Voľnopredajné lieky najbežnejšie kupujeme pri ochoreniach respiračného systému, tráviaceho traktu a metabolizmu či nervového systému.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Aktuality.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá