Šutaj Eštok avizuje veľké zmeny: Nový volebný systém, šéf parlamentu aj nižšie príspevky pre politické strany
- Líder Hlasu prezradil, že o voľbe šéfa parlamentu rozhodnú čoskoro
- Pripustil aj znižovanie finančného príspevku zvoleným politickým stranám
- Líder Hlasu prezradil, že o voľbe šéfa parlamentu rozhodnú čoskoro
- Pripustil aj znižovanie finančného príspevku zvoleným politickým stranám
V nedeľu (10. novembra) bol minister vnútra hosťom diskusnej relácie TA3 V politike. Okrem iného v nej uviedol, že neobsadený post predsedu Národnej rady SR by sa mal vyriešiť do konca tohto roka.
Kto bude tento post zastávať ale neuviedol, rovnako sa nevyjadril ani k tomu či je v hre aj jeho meno.
Nevyriešený post predsedu
Informáciu potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. „Situácia je taká, že musíme urobiť všetko pre to, aby táto domáca úloha, ktorú koalícia pred sebou tlačí už vyše pol roka, bola naplnená,“ vyjadril sa.
Šutaj Eštok zdôraznil, že pozícia predsedu parlamentu prináleží strane Hlas. Napriek tomu, že parlament pod dočasným vedením podpredsedu Petra Žigu funguje, takéto dlhodobé provizórium nie je podľa ministra vnútra optimálne. S týmto názorom sa stotožnil aj predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý bol v relácii tiež hosťom. K možnosti svojej kandidatúry na tento post sa minister vnútra odmietol vyjadriť.
Funkcia zostáva neobsadená od jari tohto roka, keď bol Peter Pellegrini zvolený za prezidenta. Dočasným vedením NR SR je poverený Peter Žiga z Hlasu-SD. O tento významný post prejavil záujem aj predseda SNS Andrej Danko, ktorý svoje ambície už viackrát verejne deklaroval. K nedávnemu odchodu poslanca Rudolfa Huliaka a ďalších dvoch členov z poslaneckého klubu SNS sa minister vyjadril stručne – považuje to za internú záležitosť národniarov, ktorú má riešiť predseda strany Danko.
„Každý si nesie zodpovednosť za svoj poslanecký klub, toto je zodpovednosť strany SNS, ak sa nejaké veci budú diať u nás, vyriešim ich ja ako predseda Hlasu,“ vyhlásil Šutaj Eštok.
Konsolidačný balíček stále témou
Ostrá výmena názorov medzi ministrom vnútra a predsedom Progresívneho Slovenska nastala aj pri diskusii o konsolidačnom balíku. Šimečka sa kriticky vyjadril k postupu vlády, ktorá najprv upravila paušálne výdavky svojich členov a až následne oznámila úsporné opatrenia. Zároveň spochybnil úprimnosť snahy o dialóg s opozíciou, keďže stretnutie s premiérom Ficom sa konalo až deň po schválení balíka.
Líder PS spochybňuje udržateľnosť niektorých sociálnych opatrení s ohľadom na možnosti štátneho rozpočtu. „Napríklad by sme nešli plošným dotovaním cien energií,“ konštatoval Šimečka v relácii.
Rovnako prízvukuje, že PS nikdy nebolo vo vláde. „Vyzývam premiéra Fica, nech prestane klamať. Premiér Ódor nebol členom našej strany, to bola úradnícka vláda,“ reagoval líder Progresívneho Slovenska na obvinenia z prepojenia jeho strany s bývalým premiérom. V diskusii tiež vyjadril nesúhlas s plošným znižovaním cien energií, no k téme trinásteho dôchodku sa odmietol vyjadriť.
Minister vnútra sa počas diskusie zameral na kritiku predchádzajúcej úradníckej vlády. „Navrhovali zrušenie trinásteho dôchodku, zrušenie príspevkov na deti, zrušili by vlaky zadarmo, obedy zadarmo,“ prízvukoval Eštok. Zároveň avizoval, že vláda plánuje zrušiť transakčnú daň ihneď, ako to bude možné.
Minister vnútra zároveň avizoval, že úsporné opatrenia sa dotknú aj štátnej správy. Podľa Šutaja Eštoka plánované desaťpercentné znižovanie počtu zamestnancov zasiahne predovšetkým pracovníkov v Bratislave.
Zmena volebného systému
Matúš Šutaj Eštok pripustil aj zmenu volebného systému, ktorá bola v Hlase témou už na októbrovom sneme strany. „V krátkom čase prídem do Národnej rady s návrhom, aby sme v rámci koalície reagovali na to, že politickým stranám sú dnes vyplácané obrovské milióny, aby sme toto naviazali na stav životnej úrovne ľudí,“ povedal predseda Hlasu v TA3.
Úpravy volebného systému naznačil počas víkendového vystúpenia v Slovenskom rozhlase aj premiér Robert Fico. Medzi navrhovanými zmenami je zvýšenie volebnej kaucie z terajších 17-tisíc až na 500-tisíc eur a navýšenie parlamentného kvóra na 7 percent. Informovali o tom aj Aktuality.
„Chceme o tom hovoriť s politickými stranami. Ak bude dohoda, dohodneme sa; ak nebude dohoda, budeme pokračovať v tomto politickom systéme. Spôsob, akým politicky riadime túto krajinu, škodí slovenskej ekonomike, škodí riadeniu celého štátu. Musíme znížiť počet politických strán, ktoré budú reprezentované v Národnej rade,“ vyhlásil premiér v Slovenskom rozhlase.
Myšlienka prepojiť platy politikov so životnou úrovňou obyvateľov nie je pritom nová. S podobným návrhom vystúpil ešte pred voľbami súčasný prezident Peter Pellegrini, vtedy ako predseda Hlasu. Súčasná vládna koalícia krátko po prevzatí moci zvýšila platy politikom úpravou paušálnych náhrad, čím sa vyhla obmedzeniu dlhovej brzdy.
Zmeniť by sa mohlo aj financovanie strán. Minister vnútra ho navrhuje finančný príspevok znížiť. Znamenalo by to, že strany, ktoré nezískajú päť percent, by podľa neho nemali dostať žiadne peniaze. Aktuálne dostane príspevok každá strana, ktorá získa vo voľbách aspoň tri percentá hlasov.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, TA3 V politike