Švajčiarske mesto obyvatelia premenili na veľkú záhradu, v ktorej sa ľudia zásobujú navzájom
- V mestečku, ktoré ide celému svetu príkladom, má svoju záhradu takmer každý.
- V mestečku, ktoré ide celému svetu príkladom, má svoju záhradu takmer každý.
Na svete je viac ako 800 miliónov amatérskych záhradkárov sústredených v obytných oblastiach miest po celom svete. Len vo Švajčiarsku ich je približne 900-tisíc, ktorí obhospodarujú 50-tisíc hektárov pôdy. To je ekvivalent približne 3-tisíc stredne veľkých fariem.
Foto: cityfarmer.info
Skvelým príkladom prosperujúceho mestského poľnohospodárstva je švajčiarske mestečko Les Avanches, kde si väčšina obyvateľov pestuje svoju vlastnú zeleninu či ovocie. Každý má svoju záhradku, ktorej plody si susedia medzi sebou vymieňajú. To, čo zvýši, následne putuje miestnej charite.
Toto mestečku tak svetu ukazuje, ako efektívne môže mesto fungovať, ak naň ľudia nekašlú a starajú sa o svoje záhrady, sady alebo balkónové výsadby. Švajčiari si už dlhé roky zachovávajú hlbokú symbiózu s prírodou.
Tento unikátny zvyk zameraný na pestovanie a následne zdieľanie svojej úrody pochádza z čias po druhej svetovej vojny. Vtedy miestne úrady ponúkli úrodnú pôdu nezamestnaným, aby ju mohli zveľaďovať a ťažiť z nej maximum. Nakoniec sa takéto záhrady stali súčasťou kultúry mesta. Mestské záhrady sú riešením hneď niekoľkých problémov. Či už ide o podporu zdravého stravovania, životného prostredia, ale aj nadväzovania bližších vzťahov so susedmi.
Foto: azureazure.com
Vo švajčiarskom meste taktiež dbajú na zachovávanie trvalo udržateľného hospodárstva. Deti sa v školách už od malička učia ako pestovať ovocie a zeleninu a sú vedené k sociálnej súdržnosti a udržateľnému štýlu života. Hoci v dnešnej dobe je mestské poľnohospodárstvo vo svete na popredných miestach, jeho korene siahajú až do 19. storočia, keď sa rozvíjalo v priemyselných mestách.
V krajinách, ako sú Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko, boli miestne orgány a veľké továrne nútené poskytovať svojim pracovníkom pôdu, aby bolo možné zlepšiť životné podmienky v priemyselných štvrtiach. V skutočnosti sa prvé známe združenie mestských záhradníkov objavilo už v roku 1864 v nemeckom priemyselnom meste Lipsko.
Foto: cityfarmer.info
Dnes má ešte stále mnoho ľudí celkom iné priority, než pestovať vlastné paradajky či uhorky. Farmárčenie jednoducho nie je štýlová záležitosť. Väčšina ľudí v tejto aktivite nevidí zmysel, nakoľko v supermarkete je vždy z čoho vyberať aj bez toho, aby sme si zašpinili ruky. O kvalite porovnateľnej s doma dopestovanými plodinami sa však zvyčajne nedá hovoriť. Voľba je na každom z nás. :)
zdroj:azureazure.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko