Švajčiarske seniorky vybojovali historickú výhru. Súd im dal za pravdu v prelomovej veci
- Ide o skupinku žien vo veku 70 rokov
- Tému klímy „pohnali“ až do Štrasburgu
- Ide o skupinku žien vo veku 70 rokov
- Tému klímy „pohnali“ až do Štrasburgu
Skupina starších Švajčiarok vyhrala na Európskom súde pre ľudské práva vôbec prvé víťazstvo v prípade klimatických zmien. Išlo o skupinku žien vo veku 70 rokov. Tvrdili, že ich vek a pohlavie ich robí obzvlášť zraniteľnými voči účinkom vĺn horúčav, ktoré spôsobuje zmena klímy.
Súd tiež uviedol, že úsilie Švajčiarska dosiahnuť ciele zníženia emisií bolo žalostne nedostatočné. Zároveň je to prvýkrát, čo súd rozhodol, že vláda porušuje svojou nečinnosťou voči klimatickej zmene ľudské práva.
Klimatické zmeny už spôsobujú rozsiahle škody. Hrozivé vlny horúčav, zosuvy pôdy a záplavy sa stanú normou, pokiaľ neprijmeme okamžité opatrenia. Bez ohľadu na vedecké poznatky, Švajčiarsko spolu s väčšinou ostatných krajín nerobí toľko, koľko je potrebné na odvrátenie takýchto katastrof. Keďže vlády svojou nečinnosťou porušujú základné práva, čoraz viac ľudí na celom svete ich žaluje pred súdom. V stávke je obývateľná budúcnosť – bez klimatického kolapsu.
Aj takto znejú slová, ktoré adresujú švajčiarske seniorky svojej vláde. Kritizujú ju, že na odvrátenie problémov súvisiacich s klimatickou krízou nerobí krajina toľko, koľko by mala.
Historický moment
Švajčiarske seniorky, ktoré sa nazývajú aj KlimaSeniorinnen alebo Senior Women for Climate Protection, žalovali svoju krajinu za to, že nerobí dosť pre zníženie globálnej teploty. Súvisí s tým aj spôsob ich života. Kvôli teplu nemôžu opustiť svoje domovy, nemôžu normálne fungovať a žijú v klimatickom lockdowne. Zároveň trpia zdravotnými problémami.
Seniorky chcú, aby súd nariadil Švajčiarsku stanoviť prísnejšie ciele znižovania emisií. Chcú, aby štát urobil všetko, čo je v jeho silách, aby sa spravodlivo podieľal na udržaní nárastu globálnej teploty pod 1,5 °C.
„Našou žalobou žiadame, aby federálne úrady napravili smer švajčiarskej klimatickej politiky, pretože súčasné klimatické ciele a opatrenia nie sú dostatočné na obmedzenie globálneho otepľovania na bezpečnú úroveň,“ hovoria iniciátorky žaloby.
Ako spresňuje denník The Guardian, ženy odcestovali do Štrasburgu, aby si vypočuli argumenty pred veľkou komorou súdu. Tá je vyhradená pre najzávažnejšie a najnovšie prípady. Právnici žien počas pojednávania predložili viaceré dôkazy. Tie sa týkali vplyvu tepla na zdravie. Zdôraznili, že starší dospelí trpia počas extrémnych horúčav horšie ako ostatní. Zároveň je u nich väčšia pravdepodobnosť, že zomrú. Staršie ženy sú dokonca ešte zraniteľnejšie ako muži.
Staršie ženy zmenu klímy pociťujú
Britská advokátka Jessica Simor KC, ktorá zastupuje ženy, pred súdom povedala, že jej klienti už pociťujú dôsledky zmeny klímy. Tá predstavuje mimoriadne vážne ohrozenie nielen ich zdravia a pohody, ale aj samotnej existencie.
Podľa advokátky sa tým porušili články dva a osem Európskeho dohovoru o ľudských právach. Tie chránia právo na život a rešpektovanie súkromného a rodinného života. Ženy sú podporované aj švajčiarskou odnožou Greenpeace. Podporu im vyjadrila aj švédska aktivistka Greta Thunberg.
„Stále tomu nemôžeme uveriť. Stále sa pýtame našich právnikov, naozaj sa to stalo?“ povedala pre BBC Rosemarie Wydler-Walti, jedna z vedúcich predstaviteliek švajčiarskych žien.
Rozhodnutie je záväzné a môže ovplyvniť zákon v 46 krajinách v Európe vrátane Spojeného kráľovstva.
Súd rozhodol, že boli porušené ľudské práva
K situácii sa vyjadrili aj zástupcovia švajčiarskej vlády. S tým, že zvyšujúce sa teploty ohrozujú zdravie ľudí, súhlasia. Odmietajú však, že by zástupkyne skupiny KlimaSeniorinnen mali mať postavenie obetí. Hovoria, že súvislosť medzi konaním vlády a utrpením týchto žien je príliš slabá.
Vláda sa zároveň bráni, že si klimatickú krízu uvedomuje a na zníženie oteplenia robí dostatok. Na súde tiež zaznel argument, že keď k otepľovaniu dôjde, vzhľadom na pokročilý vek senioriek, je nepravdepodobné, že ešte budú nažive.
Súd napokon rozhodol, že švajčiarska vláda skutočne porušila ľudské práva kvôli kritickým medzerám v národnej legislatíve a kvôli zlyhaniu v plnení klimatických cieľov.
Zdroje: The Guardian , BBC, klimaseniorinnen