Švajčiarski vedci spúšťajú systém, ktorý dokáže vyfiltrovať oxid uhličitý z atmosféry
- Väčšina spôsobov ako zredukovať skleníkový efekt odporúča prestať používať tepelné elektrárne alebo jazdiť na elektricky, alebo vodíkom poháňaných autách.
- Väčšina spôsobov ako zredukovať skleníkový efekt odporúča prestať používať tepelné elektrárne alebo jazdiť na elektricky, alebo vodíkom poháňaných autách.
Ale čo s CO2, ktorý už zadržiava teplo v atmosfére? Na toto je potrebné zachytávať a „skladovať“ oxid uhličitý, čo je možné vďaka novej technológii, ktorá sa bude snažiť doslova vycucať CO2 zo vzduchu okolo nás. A prvý závod, ktorý to bude vykonávať sa má otvoriť túto jeseň v Zurichu, vďaka spoločnosti Climeworks.
Tento závod, ktorý sa má spustiť v septembri/októbri, okrem toho, že bude akumulovať oxid uhličitý, bude tento plyn aj premieňať na produkt. Spoločnosť plánuje CO2 predávať ďalej, napr. takým skleníkom, ktorí ho využijú na poľnohospodárske účely ako pestovanie zeleniny alebo výrobcom nápojov, ktorí ho môžu taktiež využiť.
foto: fastcompany.com
Proces, ktorý Climeworks využíva je tzv. priame zachytávanie vzduchu, kde kolektorový modul nasáva vzduch do hubového filtru,v ktorom sa ošetruje s chemickými látkami odvodenými z amoniaku. Filter viaže oxid uhličitý, ktorý môže byť následne uvoľnený pomocou zahriatia.
Prvé plány počítajú s extrahovaním dvoch až troch ton CO2 denne a jedna z výhod zariadenia je mobilita, takže sa môže umiestniť hocikde. Žiaľ, to je málo. Pri porovnaní, 200 áut vyprodukuje 900 ton CO2 ročne. A pri porovnaní s ľuďmi je to iba kvapka v mori, pretože my za rok vyprodukujeme 40 miliárd. Stratégia Climeworks spôsobí zmenu iba v prípade, ak sa táto technológia bude používať vo veľkom.
foto: virginearth.com
Ďalší problém predstavuje nerentabilnosť. Náklady na jednu tonu sa pohybujú okolo $600 dolárov, a je to kľúčový faktor, na základe ktorého si kritici myslia, že čistenie atmosféry je iba ilúziou.
Trvalo dlho kým sa „čistá“ energia vyrobená pomocou solárnych, veterných a vodných elektrární začala považovať za lepšiu voľbu. Otázka znie, ako dlho to bude trvať aj v tomto prípade.
No i napriek niektorým negatívnym názorom niet pochýb o veľkom záujme o túto technológiu. Kanadský Carbon Engineering a Global Thermostat v New Yorku taktiež pracujú na vlastnom zachytávaní CO2.
foto: harvardmagazine.com
„Hoci ešte neexistuje nijaká závratná technológia, ktorá by ukončila klimatické zmeny, použitie priameho zachytávania vzduchu na vytvorenie paliva je potenciálne škálovateľné, pretože nespotrebováva príliš veľa zdrojov.“ – David Keyth, Carbon Engineering.
Nuž, musíme si skrátka počkať ako sa jednotlivým spoločnostiam bude dariť zachraňovať našu planétu Zem. Dúfajme, že ambiciózne plány nevyjdú nazmar. Jediná vec je na 100% istá. Klimatické zmeny prebiehajú už teraz, a potrebujeme vytvoriť toľko riešení, koľko len môžeme.
foto: newnetz.ch
Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotky: sciencealert.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko