Svalnaté telo je pre mňa ideálom krásy, hovorí trojbojárka Alexandra. Zdvihne na mŕtvy ťah 160 kg
- Alexandra Hubinská sa popri štúdiu a stáži venuje športu, ktorý nie je pre ženy až taký typický
- Ako ženská silová trojbojárka sa stretla s rôznymi názormi
- Alexandra Hubinská sa popri štúdiu a stáži venuje športu, ktorý nie je pre ženy až taký typický
- Ako ženská silová trojbojárka sa stretla s rôznymi názormi
Jej záľuba nakoniec prerástla do seriózneho športu. Popri štúdiu aplikovaného manažmentu na Univerzite Komenského sa preto naplno venuje aj silového trojboju, s ktorým už dosiahla niekoľko úspechov.
Tým najčerstvejším sú októbrové Majstrovstvá sveta v silovom GPC (Global Powerlifting Committee), kde si 22-ročná Slovenka za svoje výkony vyslúžila titul absolútnej juniorskej majsterky sveta.
Čo všetko tomu predchádzalo a kedy prišiel ten zlom nasmerovať kariéru k ťažkým váham? S Alexandrou Hubinskou sme sa porozprávali o jej doterajších skúsenostiach a čo všetko musí zvládať ako mladá žena, ktorá život zasvätila oceľovým tyčiam s poriadnou záťažou.
Silový trojboj sa predsa len neradí medzi tradičný ženský šport a Alexandra tým dokazuje, že na Slovensku máme stále väčší počet mladých ambicióznych ľudí.
- Ako vyzerá deň študentky trojbojárky?
- Aký svetový rekord sa jej podarilo prekonať?
- Ako vnímajú silové trojbojárky jej mužskí kolegovia?
- S akými názormi na ženský silový trojboj sa stretáva?
Na Majstrovstvách sveta federácie GPC si tento rok vo svojej kategórii obsadila prvé miesto. Gratulujem.
Ďakujem. Súťažila som v tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu. V oboch disciplínach sa mi podarilo získať prvé miesta vo svojej juniorskej kategórii do 67,5 kg s výkonmi 85 kg v tlaku a 155 v ťahu. Zároveň som sa v oboch disciplínach umiestnila na prvom mieste v absolútnom poradí.
Najviac si cením výhry v absolutke, pretože to znamená, že som bola najlepšia spomedzi všetkých junioriek bez rozdielu hmotnosti. Umiestnenia vždy potešia, ale viac sa zameriavam na zapísanie vyšších výkonov v každej súťaži.
Mohla by si mi opísať priebeh súťaže?
Súťaž začína buď ráno v daný deň, alebo deň vopred vážením, kedy sa zaznamená telesná hmotnosť športovca a zároveň si nahlási prvé pokusy v každej disciplíne. Súťaží sa v drepe, tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu v tomto poradí. V každej disciplíne má súťažiaci 3 pokusy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pri pokuse sa športovec riadi pokynmi hlavného rozhodcu, ktorý spolu s postrannými rozhodcami rozhoduje o platnosti pokusu. Víťazom je ten, kto dá vo svojej váhovej a vekovej kategórii najväčší total – teda súčet najlepších platných pokusov každej disciplíny.
Okrem víťaza kategórie sa vyhodnocuje aj absolútne poradie, v ktorom je víťazom ten, kto v danej vekovej kategórii dosiahol najvyšší počet bodov naprieč všetkými váhovými kategóriami. Dá sa súťažiť aj v jednotlivých disciplínach samostatne, vždy to závisí od konkrétneho podujatia a federácie.
Ako vyzerá tvoj deň pred súťažou?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko ju stojí výstroj a vybavenie
- Koľko si dokáže na súťaži zarobiť
- V čom robia Slováci chyby, keď začínajú cvičiť
- Na akej úrovni je trojbojárska komunita na Slovensku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti