„Svätý grál“ fyziky, ktorý prepíše učebnice: Vedci sú na prahu objavu piatej sily

  • Vedci v americkom meste Chicago sú svedkami neuveriteľných objavov
  • Podarilo sa im zistiť niečo, čo môže obrátiť doterajšie chápanie fungovania vesmíru
galaxie
Vesmír Unsplash/NASA
  • Vedci v americkom meste Chicago sú svedkami neuveriteľných objavov
  • Podarilo sa im zistiť niečo, čo môže obrátiť doterajšie chápanie fungovania vesmíru

Priamo z výskumného strediska Fermilab neďaleko Chicaga sa ozývajú vzrušujúce správy, ktoré by mohli raz a navždy zmeniť naše chápanie prírody, informuje BBC. Vedci tu ohlasujú možnosť odhalenia nového fenoménu v oblasti fyziky. Neuveriteľný objav nazývajú „piata sila“.

Tieto zistenia sú spojené so subatomickými časticami známymi ako mezóny, ktoré sa správajú inak, než by sa podľa existujúcej teórie mali. Ich nekonvenčné správanie môže byť dôkazom prítomnosti unikátnej sily, o ktorej doteraz nevieme takmer nič.

Fyzikálna revolúcia

Vedecký tím je presvedčený, že na mezóny môže pôsobiť neidentifikovaná sila, ktorá nás môže posunúť k novým hĺbkam poznania. Mohlo by to otvoriť dvere ku fyzikálnym revolúciám, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť fundamentálne zákony vesmíru.

Základným stavebným kameňom nášho chápania prírody sú štyri základné sily – gravitácia, elektromagnetizmus, silná a slabá jadrová sila. Tieto sily riadia vzájomné interakcie medzi časticami a objektmi vo vesmíre. Všetko, čo okolo nás vidíme, je podriadené ich zákonom. Tieto sily, spolu s teóriou známou ako Štandardný model, nám pomáhajú pochopiť, ako funguje náš svet.

Posledné výskumy však narážajú na záhadné odchýlky v správaní mezónov, ktoré sa nezhodujú s teóriou. Tieto odchýlky pozorovali v zariadení Fermilab, ktoré sa špecializuje na štúdium subatomických častíc. Výsledky nadväzujú na zistenia z roku 2021, kedy sa tím vedcov z Fermilabu prvýkrát zmienil o možnosti existencie novej sily prírody.

Výskumníci sa odvtedy neustále zameriavajú na získanie ďalších údajov a na zvýšenie presnosti meraní. „Skutočne nazeráme do nových vôd. Naše merania sú presnejšie ako kedykoľvek predtým,“ uviedol docent Brendan Casey, vedúci vedec z Fermilabu, pre BBC.

Kľúčový experiment

Kľúčovým experimentom, ktorý priláka pozornosť, je „g mínus dva (g-2)“. V rámci tohto experimentu sa mezóny zrýchlia a následne sa nechajú točiť v kruhovom zariadení s priemerom 15 metrov.

Ich správanie však odhaľuje záhadné výkyvy, ktoré nevedia vysvetliť pomocou existujúcej teórie. Vedci naznačujú, že za týmito odchýlkami môže stáť nová sila prírody, ktorej podstatu ešte nepoznáme.

Hoci dôkazy, ktoré výskumníci zhromaždili, sú presvedčivé, zatiaľ nedokázali definitívne potvrdiť prítomnosť novej sily. Pôvodne očakávali, že toto potvrdenie príde rýchlejšie, no neistoty v predpovediach Štandardného modelu narušili tento priebeh.

Vedci však dúfajú, že v nasledujúcich dvoch rokoch získajú ďalšie údaje a teoretická neistota sa zúži, aby mohli dospieť k jasnému záveru. Zaujímavosťou je, že aj tím výskumníkov v Európskom veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) súťaží o rovnaký objav.

Dr. Mitesh Patel z Londýnskeho Imperial College, ktorý sa podieľa na výskume v LHC, zdôrazňuje dôležitosť možných odchýlok od Štandardného modelu.

„Nameranie správania, ktoré nesúhlasí s predpoveďami Štandardného modelu, je v časticovej fyzike vrcholným cieľom. To môže spustiť revolúciu v našom chápaní, pretože Štandardný model obstál vo všetkých experimentoch po dobu viac ako 50 rokov,“ vysvetľuje.

Fermilab sa pripravuje na „súboj“ medzi teóriou a experimentom, ktorý môže priniesť nové poznatky o základných silách prírody. Možno objavia nové častice alebo sily, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť tajomstvám vesmíru.

Nové objavy otvárajú dvere k otázkam o Štandardnom modeli a jeho obmedzeniach. Tento model, hoci úspešný vo vysvetlení mnohých javov, nemožno považovať za konečné slovo v poznatku.

Vesmír nám ešte stále skrýva mnoho tajomstiev, a ak sa potvrdia tieto zistenia, mohli by sme byť svedkami jedného z najväčších vedeckých objavov storočia, ktorý by mohol otvoriť nové cesty k chápaniu našej existencie a vesmíru.

Zdroje: BBC, YouTube

Najnovšie videá

Trendové videá