Preživší z Buče opísali hrôzy, ktorými si prešli. Teror vojakov trval týždne
- Svet sa postupne dozvedá, aké zverstvá sa odohrávali v meste Buča
- Výpovede preživších ukazujú, aké hrôzy zažívali týždne počas ruskej okupácie
- Svet sa postupne dozvedá, aké zverstvá sa odohrávali v meste Buča
- Výpovede preživších ukazujú, aké hrôzy zažívali týždne počas ruskej okupácie
Celý svet v posledných dňoch obleteli fotky z miest, ktoré okupovali ruskí vojaci niekoľko týždňov. Buča, o ktorej existencii doteraz svet ani netušil a pred inváziou plnila funkciu pokojného predmestia Kyjeva, sa stala novou Srebrenicou, známou masakrom civilistov.
Hneď v prvých dňoch sa objavili fotky ulíc zaplavených telami obyvateľov mesta. Na ulici podľa najnovších dôkazov denníka New York Times ležali až niekoľko týždňov, približne od 11. marca.
To najhoršie sa ale ešte len dozvedáme spolu s pribúdajúcimi svedectvami preživších tejto „špeciálnej operácie“, ako Rusi inváziu na Ukrajinu nazývajú.
Ľudom v pivnici dali jedlo, následne im tam hodili granát
Svedkovia sa zhodujú, že ruskí vojaci sa v rôznych častiach mesta správali odlišne. Kým vojaci v centre mesta poskytli nemocnici aj benzín, v iných častiach sa dopúšťali únosov, mučenia, znásilňovania či dokonca bez milosti vraždili. Rozdiel bol podľa miestnych v správaní vojakov, ktorí prišli na začiatku, a v tých, ktorí prišli po nich.
The Telegraph priniesol svedectvo Kateryny Ukraintsevej, členky mestskej rady a dobrovoľníčky ukrajinských obranných síl, ktorá tvrdí, že hneď na začiatku vojny sa ľudia začali skrývať v pivniciach, pretože na dvory a domy začali dopadať rakety delostrelectva.
Von nesmeli vyjsť až do 8. alebo 9. marca, keď im dovolili variť vodu na ohni, pretože v meste nešla elektrika. Práve v tej dobe sa začali objavovať prvé správy o civilných obetiach.
„V jednej chvíli ruskí vojaci dávali svoje suché prídely ľuďom v pivnici a potom hodili do pivnice granát. To sa stalo,“ opísala správanie ruských vojakov členka mestskej rady.
Takýto prípad nebol podľa nej ojedinelý, spomína aj na prípad, kedy sa ruskí vojaci báli vojsť do tmavej pivnice v bytovom komplexe, a tak tam pre každý prípad hodili granát.
„Veľa ľudí je nezvestných. Nevieme, čo sa s nimi stalo,“ povedala Ukraintseva.
Vojaci hľadali „nacistické“ tetovania, ľudí rovno strieľali
Vladislav Kozlovský, ktorý pracuje ako someliér v Kyjeve, má možno odpovede, čo sa stalo s niektorými ľuďmi. Pred inváziou sa vrátil na vojenskú základňu do Buče, kde býva jeho mama a stará mama. V rozhovore pre VotTak.tv uviedol, že tí, čo nemali zbraň, boli poslaní do protileteckého krytu, kde ich našli ruskí vojaci.
Rusi sa k ním spočiatku správali dobre a poskytovali im aj jedlo. Neskôr sa ale jednotky vymenili.
„Potom týchto vojakov nahradili iní. 7. marca najprv vyviedli ženy a deti a potom mužov,“ povedal.
„Prinútili nás kľaknúť si na kolená a začali nás prehľadávať. Mal som nejaké peniaze a hodinky. Všetko nám vzali. Okradli nás. Potom začali ľuďom kontrolovať doklady. Ak sa osoba zúčastnila vojen na východe Ukrajiny proti odtrhnutým regiónom alebo bola zaregistrovaná v obranných silách, bola okamžite zastrelená,“ uviedol Kozlovský.
Ruskí vojaci mali hľadať aj tetovania a „nacistické symboly“, vraždili aj ľudí, ktorí mali vytetovaný štátny znak Ukrajiny. Strelili ich do hlavy a do hrude.
Sám Kozlovský si prešiel mučením a ruskí vojaci ho vypočúvali a zisťovali, kde bývajú ukrajinskí veteráni.
„Niekoľko týždňov po okupácii sa Kadyrovci (čečenskí bojovníci vodcu Ramzana Kadyrova, spojenca Vladimira Putina) priviezli do mesta. Posledný týždeň chodili ráno po obytných štvrtiach a strieľali na každého, koho videli. Každý deň bolo treba niekoho pochovať,“ uvádza.
Obeťou sa stal aj jeho sused – senior, ktorý len sedel na lavičke. „Nikdy nikomu neublížil a, samozrejme, nebol nacista,“ povedal someliér.
Neskôr prišiel aj o priateľa Sergeja Semenova, ktorý mal približne 40 rokov. Muž sa pokúsil s priateľom ujsť z mesta do Irpinu cez sklársku továreň. Ich telá našli o niekoľko dní neskôr.
„Sergeja strelili zozadu do hlavy. Druhý muž bol umučený. Vyrezali mu líce a strelili do srdca. Pochovali sme ich priamo v továrni,“ uviedol Kozlovský.
Osamelé matky pochovávali svoje deti na záhrade
Kozlovský nebol jediný, kto musel provizórne pochovávať svojho blížneho. Médiá obleteli príbehy osamelých matiek, ktoré pochovávali svoje deti v záhradách.
Iryna Kostenko reportérovi BBC povedala, že jej jediného syna Alexeja zabili ruskí vojaci 10. marca. „Bolesť je taká veľká, teraz som úplne sama. Mal len 27 rokov. Chcel žiť,“ povedala.
Potom jej vyrabovali dom. Reportér Jeremy Bowen uvádza, že na základe odpadkov a povaľujúcich sa fliaš od vodky a whiskey sa museli ruskí vojaci dobre zabávať.
Iryna bola nútená pochovať vlastného syna v záhrade. Nemala truhlu, tak ho pochovala zabaleného do koberca.
Príbeh Iryny nie je ojedinelý. Ďalšia obyvateľka Buče Antonina Pomazanko musela rovnako pochovať svoju dcéru v záhrade. Dcéra sa vyšla v prvý deň okupácie pred bránu pozrieť na kolónu ruských vozidiel, kde ju bezdôvodne zastrelili ruskí vojaci.
https://twitter.com/den_kazansky/status/1510654141516943371
Telá v sudoch, pivniciach či masových hroboch
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri návšteve mesta podľa agentúry AP uviedol, že mŕtvych ľudí „našli v sudoch, pivniciach, udusených, mučených“.
Zelenského tvrdenie podporuje aj mnoho fotografií z mesta a okolia, ktoré zachytávajú mŕtvych ľudí v hroboch, pivniciach či dokonca ohorených pri ceste.
Údajný masový hrob zachytila aj americká spoločnosť Maxar Technologies na satelitných snímkach, na ktorých je vidieť približne 14 metrov dlhú priekopu vyhĺbenú v okolí chrámu sv. Ondreja.
Podľa Zelenského bolo zabitých minimálne 300 civilistov.
„Telá zabitých ľudí – zabitých Ukrajincov – už boli odnesené z väčšiny ulíc, ale na dvoroch, v domoch, mŕtvi stále zostávajú,“ cituje Zelenského New York Times. „Mestá sú jednoducho zničené.“
Poradca prezidenta Oleksiy Arestovych na tlačovej konferencii uviedol, že medzi zabitými boli znásilnené ženy, ktorých telá sa ruskí vojaci pokúšali spáliť, predstavitelia lokálnej samosprávy, deti, dôchodcovia, pričom mnoho obetí malo zviazané ruky za chrbtom a známky mučenia.
Ukrajinci uviedli, že masaker v Buči bude v skutočnosti len špička ľadovca, uvádza The Telegraph.
Iryna Venediktová, generálna prokurátorka, uviedla, že zverstvá v Boroďanke pravdepodobne zatienia tie v Buči a že Rusko „spáchalo zločiny proti ľudskosti“.
„Pokiaľ ide o ľudské obete, najhoršia situácia je v Boroďanke. Je toho veľa, čo treba spracovať,“ uviedla Venediktová.
V Mariupole, ktorý je neustále pod paľbou a ľudia v ňom sú uviaznutí, starosta Vadym Boichenko povedal, že takmer každá budova bola zničená.
„Hrôzy, ktoré sme videli v Buči, sú len špičkou ľadovca zločinov, ktoré doteraz ruská armáda páchala na území Ukrajiny,“ povedal. „A môžem vám bez preháňania, ale s veľkým zármutkom povedať, že situácia v Mariupole je oveľa horšia.“
Zabíjanie civilistov nie je náhodné, ale je súčasťou ruskej taktiky, myslia si Briti i USA
Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore uviedol, že zabíjanie civilistov bolo súčasťou plánu invázie Vladimira Putina.
„Vedeli sme, že Putinove plány invázie zahŕňali súhrnné popravy jeho vojenskými a spravodajskými službami. Správy o zabíjaní civilistov vychádzajúcich z oslobodených oblastí v štýle popráv sú desivé a mrazivé,“ napísal šéf spravodajskej služby na Twitteri.
Že zabíjanie nie je náhodné si myslia aj Američania. Informáciu potvrdil Jake Sullivan, poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Joea Bidena.
„Ešte predtým, ako došlo k invázii, sme zdieľali informácie s verejnosťou, s tlačou, že Rusko zamýšľalo ako vec politiky – nie ako záležitosť jedného chlapíka v jednotke na predmestí Kyjeva, ale ako vec politiky v tejto vojne — zabíjať disidentov, zabíjať tých, ktorí spôsobili problémy okupácii a nastoliť vládu teroru na okupovaných územiach v rámci Ukrajiny. To je to, čo vidíme, ako sa teraz odohráva,“ povedal na tlačovej konferencii.
Poradca pre národnú bezpečnosť si nemyslí ani, že ruské správanie sa zmení v ďalšej fáze vojny, ktorá sa zamerala na východ krajiny.
Ruská armáda bude pokračovať v ostreľovaní Kyjeva a Ľvova, aby týmto mestám a ich obyvateľom spôsobila čo najväčšie škody, vysvetlil Sullivan.
Očakáva tiež cielené zabíjanie civilistov. „Pravdepodobne bude aj naďalej zahŕňať bezohľadné a drzé útoky na civilné ciele,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Times, The Telegraph, Vot-Tak.tv, New York Times, AP, The Telegraph, BBC, TASR