Švédi dokazujú spätosť človeka s prírodou. Vystresovaných ľudí poslali na tri dni do lesa

  • Nie je novinkou, že dnes veľké percento populácie žije hektickým mestským štýlom života a zabúda vypnúť. Stále viac tak pribúda chorých a vyhorených jedincov. Švédsko však má liek a teraz sa rozhodlo ho otestovať. Piatich ľudí poznačených stresom jednoducho poslali do švédskej divočiny.
collagejknjnj
FB/VisitSweden, unsplash.com
  • Nie je novinkou, že dnes veľké percento populácie žije hektickým mestským štýlom života a zabúda vypnúť. Stále viac tak pribúda chorých a vyhorených jedincov. Švédsko však má liek a teraz sa rozhodlo ho otestovať. Piatich ľudí poznačených stresom jednoducho poslali do švédskej divočiny.

Rozľahlé zelené lesy, čistý vzduch, jazerá, losy a nedotknutá divočina. Asi takto by sme mohli definovať švédsku prírodu, s ktorou sú obyvatelia tejto čarovnej krajiny odjakživa spätí. Rozhodli sa ponechať veľkú časť prírody nedotknutú, aby žila svojím vlastným životom, a oni tak mohli len obdivovať jej krásy. Švédi sú toho názoru, že človek potrebuje pobyt v prírode k šťastnému a zdravému životu. Aj preto je tu takmer všade povolený vstup do lesov, kúpanie sa v jazerách, stanovanie, zakladanie ohňov či zbieranie húb a lesných plodov.

Vydať sa z času na čas do divočiny môže byť pre niektorých mestských ľudí strašidelná predstava, no pre Švédov je to nevyhnutný krok k dlhodobému šťastiu. A zrejme to funguje, pretože mnohé krajiny môžu Švédom závidieť vysokú kvalitu života. Výskumníci sa rozhodli prísť tomu na koreň a preskúmať, ako to teda s tým vplyvom prírody na človeka je. Ich otázka znela jasne: Dokáže už 72-hodinový pobyt v prírode „vyliečiť“ jedinca poznačeného stresom?

Projekt nazvali „The 72 Hour Cabin“, teda v preklade 72-hodinová chata. O čo presne ide? Výskumníci pre experiment vybrali piatich ľudí z rôznych krajín sveta, ktorí majú veľmi stresujúce povolania. Do vzorky sa dostal londýnsky novinár Ben Fogle, londýnsky novinár Chris Leadbeater, parížska taxikárka Marilyne Didier, newyorský event manažér Baqer Keshwani a mníchovská policajtka Steffi Tauscher. Všetci z nich priznali, že trpia vplyvom stresu a sú v neustálom kolobehu.

Vybraných participantov na celé tri dni umiestnili do chatiek uprostred švédskeho lesa. Tu si mali vyskúšať pravý švédsky štýl života spätý s prírodou a pobudnúť v divočine bez akéhokoľvek kontaktu s okolitým svetom. To znamená – žiaden mobil, žiaden notebook, žiadna wi-fi. Aby bol účinok prírody na týchto jedincov maximálny, pre účely tohto výskumu postavili chalúpky celé zo skla kombinovaného s drevom. Účastníci, z ktorých každý má svoj vlastný domček, tak boli obklopení lesom aj pri pobyte vnútri.

Participanti si mali užívať aktivity, ktoré Švédi typicky vykonávajú v prírode, ako napríklad plávanie v jazere, chytanie rýb či varenie na ohni. Dokonalá prírodná idylka! Výskumníci všetky ich činnosti monitorovali, pričom sa zamerali najmä na sledovanie úrovne stresu, riešenie problémov a využívanie kreativity. Tento trochu netradičný „táborový“ pobyt sa odohrával na ostrove Henriksholm v severnom Švédsku, ktorý je z 60% tvorený lesom a zo 40% pastvinami pre hovädzí dobytok.

Originálna prípadová štúdia je dielom dvoch hlavných výskumníkov Waltera Osika a Cecilie Stenforsovej z významnej medicínskej inštitúcie Karolinska Institute v Štokholme. Jej cieľom je najmä inšpirovať ľudí z iných krajín, aby vonku v prírode trávili viac času a možno budú prekvapený, aké zdravotné benefity im to prinesie. Výsledky výskumu chcú autori prezentovať v októbri a my sa už nevieme dočkať. Zrejme nikto však nepochybuje, že liečivý účinok prírody bude oveľa lepší, než účinok antidepresív.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá