Švédom sa podarilo niečo, čo môže zachrániť celú planétu. Vyrobili oceľ bez toho, aby pri tom použili uhlie

  • Výroba ocele pomocou spaľovania uhlia sa podieľa na celosvetových emisiách skleníkových plynov
  • Švédi prišli s prelomovým objavom, ktorý by tento problém mohol vyriešiť
  • Prvýkrát vyrobili oceľ bez použitia uhlia
  • Výroba ocele pomocou spaľovania uhlia sa podieľa na celosvetových emisiách skleníkových plynov
  • Švédi prišli s prelomovým objavom, ktorý by tento problém mohol vyriešiť
  • Prvýkrát vyrobili oceľ bez použitia uhlia

V dnešnej dobe je otázka klimatických zmien a ochrany životného prostredia skloňovaná čoraz viac. Na základe toho sa po celom svete rozširuje využívanie elektromobilov či naopak, obmedzuje sa konzumácia mäsa.

Pôvod klimatických zmien by sme však mali hľadať aj v iných oblastiach – jednou z nich je priemyselná výroba, ktorá stojí za istou časťou vypúšťaných emisií. Ako informuje The Guardian, výroba ocele s použitím uhlia predstavuje približne 8 % globálnych emisií skleníkových plynov.

Švédsko je krajina, ktorá sa touto problematikou začala zaoberať. Na ich ceste k priemyslu bez emisií sú vcelku úspešní. Práve tu prvýkrát vznikla oceľ, pri ktorej výrobe neboli použité fosílne palivá. Na spustenie výroby bol spoločnosťou vytvorený projekt Hybrit.

Hybrit Švédsko životné prostredie oceľ ekológia
zdroj: Hybrit

Zelená oceľ poputuje do automobilky

Švédska spoločnosť SSAB začala s testovacou produkciou, pričom vo svojom vyhlásení uviedla, že takúto výrobu začala ako prvá na svete. Ako uvádza CzechCrunch, jej spustenie je dôležitým krokom k tomu, aby bol proces výroby železa a ocele možný bez použitia fosílnych palív. 

Spoločnosť SSAB túto oceľ prezýva aj „zelená oceľ“, pričom testovacie prevádzky na jej výrobu nájdeš v Lulei v severnom Švédsku. Prvá dávka poputuje automobilke Volvo, ktorá ju plánuje použiť v prototypoch vozidiel a komponentov. Volvo má túto skúšobnú dávku využiť pred úplnou komerčnou výrobou, ktorá je naplánovaná na rok 2026.

Myslíš si, že takto výroba ocele pomôže životnému prostrediu?

Ako The Guardian informuje, spoločnosť SSAB tvorí 10 % švédskych a 7 % fínskych emisií oxidu uhličitého. Práve preto je táto skúšobná výroba dôležitým krokom k hodnotovému reťazcu bez fosílnych palív.

Spoločnosť chce predovšetkým dodať na trh oceľ, ktorá bude vyrobená bez fosílnych palív. Taktiež plánujú túto technológiu rozšíriť tak, aby našla široké využitie v priemysle. To by sa podľa nich mohlo stať už v roku 2026. Primárnym cieľom, ktorým sa SSAB riadi, je používať pri výrobe ocele iba vodík bez fosílnych zdrojov namiesto uhlia a koksu.

Hybrit Švédsko životné prostredie oceľ ekológia
zdroj: Hybrit

Prelomová pomoc pre životné prostredie

Spoločnosť SSAB však nie je jediná, ktorá sa touto oblasťou začala zaoberať. Ďalšia spoločnosť zameraná na ekologickú oceľ, H2 Green Steel, plánuje výstavbu závodu na výrobu ocele bez fosílnych palív na severe Švédska. Podľa CzechCrunch by sa do prevádzky mohla dostať už v roku 2024.

„Prvá oceľ bez fosílnych palív je prelomom nielen pre samotnú spoločnosť SSAB, ale je taktiež dôkazom toho, že uhlíková stopa v oceliarskom priemysle sa dá výrazne znížiť,“ povedal generálny riaditeľ firmy SSAB Martin Lindqvist.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) je produkcia železa a ocele zodpovedná za 2,6 miliardy ton priamych emisií oxidu uhličitého ročne, pričom celkové číslo je 51 miliárd ton. Výrobcovia ocele sú tiež najväčším svetovým konzumentom uhlia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, CzechCrunch, IEA

Najnovšie videá

Trendové videá