Švédsko dokáže recyklovať až 99% svojho odpadu. Stáva sa tak lídrom všetkých krajín

  • O tom, že recyklácia je dôležitá a má zmysel hovoriť nebudem. To by malo byť každému uvedomelému občanovi dávno jasné. Lídrom spomedzi štátov, čo sa recyklovania odpadu týka je jednoznačne Švédsko. Ako to robí?
svedskoodpad1-770×412
  • O tom, že recyklácia je dôležitá a má zmysel hovoriť nebudem. To by malo byť každému uvedomelému občanovi dávno jasné. Lídrom spomedzi štátov, čo sa recyklovania odpadu týka je jednoznačne Švédsko. Ako to robí?

Švédsko je lídrom nielen cez recykláciu, ale aj celkovo cez životné prostredie. Má už mnoho elektrických ciest a do roku 2050 sa plánuje úplne oslobodiť od používania fosílnych palív. Táto škandinávska krajina už dnes dokonca recykluje 99% svojho odpadu, pričom to pomyselné 1% končí na skládkach. Proces zvaný “odpadom k energii” vyrába udržateľnú energiu z odpadu.

svedskoodpad3

V tejto krajine, v ktorej si určite vie predstaviť život každý z nás, sa zo 4,4 miliónov ton komunálneho odpadu spracuje 2,2 milióna ton, ktoré sa premenia na energiu využívanú práve z odpadov. Odpadom k energii, alebo aj Waste to energy (WTE), je proces špeciálneho spaľovania, kde vznikajúca para roztáča turbínu, ktorá produkuje elektrickú energiu. Švédsko je dokonca tak zbehlé v nakladaní s odpadom, že navyše dováža približne 800 000 ton odpadu z okolitých krajín, ktoré práve pokračujú týmto procesom a vzniká tak energia.

svedskoodpad1

Systém je samozrejme priamo závislý na občanovi. Neviem, ako by to dopadlo u nás a nie som si istá, či to vôbec vedieť chcem. Občania vo Švédsku sú však uvedomelí a s odpadom zaobchádzajú zodpovedne a recyklácia je úplne bežná. Občania môžu triediť odpad do recyklačných nádob, prípadne priamo do WTE zariadení, a to má práve za následok pôsobivých 99%, čo je štatistický údaj na celoštátnej úrovni. Ak sa krajina udrží, v roku 2020 už by mohla získať “nálepku” krajina s nulovým odpadom. Keď si to porovnáme napríklad s USA, táto krajina posiela ročne až 55% svojho vyprodukovaného odpadu na skládky.

Je potrebné si uvedomiť, že skládky odpadu uvoľňujú do pôdy, no aj do ovzdušia toxíny a rôzne znečisťujúce látky, ktoré kontaminujú pôdu, ovzdušie, podzemné vody a taktiež sa tvoria emisie skleníkových plynov, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie. Preto nie je dobré, keď odpad až pridlho “sedí” na skládke. Vo Švédsku sa s prísnymi pravidlami recyklácie začalo už v 70. rokoch. V obyvateľoch sa to teda stihlo “zakoreniť” Už vtedy sa recyklovalo 38% z celkového vyprodukovaného odpadu. U nás v 70. rokoch slovo recyklácia možno poznali len odborníci. A bohužiaľ, v mnohých prípadoch je tomu tak aj dnes.

svedskoodpad2

Systém WTE nie je dokonalý, čo môže byť finančne náročné, no neustále prebieha vývoj a nové technologické vynálezy by mohli tento systém nakoniec doviesť až k dokonalosti. Priemerný občan Švédska každoročne vyprodukuje 641 kilogramov odpadu, čo je číslo, ktoré je o niečo nižšie ako európsky priemer. Prečo to teda nedokážu aj ostatné krajiny? Je to finančne až tak náročné? Alebo sme jednoducho leniví či nemáme dobre prepracovanú legislatívu? Čo si myslíte vy? Zaradíme sa aj my niekedy medzi top štáty, čo sa recyklácie alebo akejsi “zelenosti” týka? Niekedy mám pocit, že ľudia problémy životného prostredia radšej ani nechcú vidieť. Oveľa radšej si prečítajú niečo o iných témach a pri ekológii radšej zatvárajú oči. Nezabúdajte, že aj vy žijete na tejto planéte, a ak budeme mať šťastie, budú tu žiť naše deti, vnúčatá a ostatné generácie po nás. Preto by sme sa o životné prostredie mali zaujímať viac.

banner1_zaujimavosti

zdroj: interez.sk, zdroj fotografií: inhabitat

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá