Švédsko pomôže v čase krízy najzraniteľnejším, dôchodcov podporí sumou 200 miliónov eur
- Švédska vláda sa zamiera predovšetkým na ratifikáciu, aby ochránila starších obyvateľov
- Investícia sa pohybuje vo výške 203 milónov eur
- Švédska vláda sa zamiera predovšetkým na ratifikáciu, aby ochránila starších obyvateľov
- Investícia sa pohybuje vo výške 203 milónov eur
Švédsko chce chrániť najzraniteľnejších obyvateľov svojej krajiny, píše portál Bloomberg. Po tom, ako sa pandémia koronavírusu najvýraznejšie dotkla práve seniorov, chce vláda na čele s premiérom Stefanom Lofvenom investovať viac ako 203 milióny eur (2,2 miliardy SEK) do ratifikačného systému. Ten by mal pomôcť ochrániť starších občanov krajiny.
Väčší záujem o starších
Na základe vyjadrení kritikov sa rozhodlo, že úmrtiam starších občanov v jednotlivých krajinách bolo možné predísť, ak by im bola venovaná väčšia pozornosť.
Zo štatistík, ktorými Švédsko disponuje, sa zistilo, že ak ochoreniu COVID-19 podľahli starší ľudia, boli to väčšinou obyvatelia domovov dôchodcov. Tak hovoria údaje z konca apríla. V pondelok sa číslo takýchto úmrtí vyšplhalo na 3 256.
Vláda sa tiež pri opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu spoliehala na svedomitosť vlastných občanov a školy, fitnescentrá aj reštaurácie ostali otvorené. Hospodárstvo tak pred najhorším ochránili, no doposiaľ evidujú 27 272 potvrdených prípadov a 3 313 úmrtí. Krajina čelila kritike zvonka.
Švédsko sa napriek všetkému drží v rebríčku miery úmrtnosti na COVID-19 na 32. mieste. Počíta sa počet zosnulých na 100 000 obyvateľov. V Amerike je to 24, susedné Dánsko 9.
Aj my sme chránili starších
Špičkový švédsky epidemiológ, Anders Tegnell tvrdí, že boj proti ochoreniu je dlhodobý záväzok, čo znamená, že dočasné blokády, zákazy a prísne pravidlá sa napokon v každej krajine odrazia na výsledkoch. Hovorí, že akonáhle budú odstránené, miera infekcie sa opäť zvýši.
Slovensko spravilo taktiež opatrenia, aby ochránilo starších. Boli stanovené časy, kedy mohli seniori navštevovať obchody alebo lekárne, spoločnosťou začali byť okamžite vnímaní ako riziková skupina.
Napokon však väčšina úmrtí, rovnako ako v prípade Švédska, pochádza práve z DSS, kde umierali ľudia nad 65 rokov. Keď sme sa pred pár týždňami snažili dopátrať k štatistikám o priemernom veku úmrtí na Slovensku, odpoveď sme nedostali.
„Dátami k úmrtnosti nedisponujeme,“ povedal pre Startitup Boris Chmel z Národného centra zdravotníckych informácií.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: bloomberg.com