Švédsko sa stalo hlavnou elektrárňou Európy. V EÚ sa črtá oddelenie cien plynu a elektriny
- Európska únia chystá balík opatrení voči energetickej kríze
- Budúci týždeň ho už môžu schváliť
- Dôvera v EÚ rastie, no situácia ľudí znepokojuje
- Európska únia chystá balík opatrení voči energetickej kríze
- Budúci týždeň ho už môžu schváliť
- Dôvera v EÚ rastie, no situácia ľudí znepokojuje
Najbližšie kroky pri riešení zhoršujúcej sa energetickej krízy v Európe v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu by Európska únia mala zverejniť na budúci týždeň. Povedala to eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová v rozhovore pre agentúru The Associated Press na pôde Európskej delegácie v Jakarte.
Eurokomisárka uviedla, že súčasťou balíka opatrení by mohlo byť oddelenie cien plynu a elektriny, zvýšenie likvidity na trhu a koordinovaná redukcia dopytu. Zároveň by mohol obsahovať dočasné zastropovanie cien plynu používaného pri výrobe elektriny či modifikáciu obchodných pravidiel na burzách s elektrinou.
Mimoriadna schôdza ministrov energetiky Európskej únie sa uskutoční v piatok v Bruseli. Diskutovať budú o celoeurópskom balíku riešení rastu cien na trhu s elektrinou, informovala Simsonová. Podľa jej slov Európska komisia očakáva, že balík bude schválený v utorok na budúci týždeň.
Na čele európskej elektriny je Švédsko
Pozíciu najväčšieho exportéra elektriny na európskom trhu v prvom polroku tohto roka namiesto Francúzska zaujalo Švédsko. Vyplýva to zo správy analytickej spoločnosti EnAppSys o európskom trhu s elektrinou za prvých šesť mesiacov roku 2022, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke. Čistý export Švédska bol v objeme 16 terawatthodín (TWh), pričom väčšinou vyvážalo do Fínska (7 TWh) a Dánska (4 TWh).
Avšak Švédsko sa na post najväčšieho exportéra dostalo v dôsledku toho, že Francúzsko sa zmenilo z vlaňajšieho čistého vývozcu (21,5 TWh) na čistého dovozcu počas prvých šiestich mesiacov tohto roka (-2,5 TWh).
Zvyčajne Francúzsko viac elektriny vyváža ako dováža, ale v prvom polroku 2022 muselo nakúpiť významné objemy elektriny v iných krajinách pre štrukturálne problémy v jeho jadrových elektrárňach.
Druhým najväčším exportérom elektriny v prvom polroku bolo Nemecko (15,4 TWh) a tretím Bulharsko (6,6 TWh). Najväčším čistým dovozcom elektriny zostalo Taliansko, ktoré importovalo 21,7 TWh. K čistým dovozcom elektriny počas januára až júna patrilo v Európe aj Slovensko, ktoré importovalo 1,1 TWh.
Okrem Francúzska významné zmeny v tokoch elektriny v prvej polovici roku 2022 pocítilo aj Nórsko, uviedol riaditeľ EnAppSys BV Jean-Paul Harreman.
„Nórsko, ktoré je historicky čistým exportérom vďaka vysokej úrovni výroby elektriny vo vodných elektrárňach, zasiahlo dlhotrvajúce sucho, ktoré zredukovalo úrovne vody v priehradách,“ dodal Jean-Paul Harreman.
Dôvera v EÚ rastie
Dôvera v Európsku úniu (EÚ) medzi jej občanmi rastie a aj podpora jej reakcie na ruskú agresiu na Ukrajine je stále silná. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra z leta 2022, o ktorom v tlačovej správe informuje Európska komisia.
Pozitívny obraz EÚ v európskej dvadsaťsedmičke je v súčasnosti na úrovni 47 %, čo je najvyššia úroveň od jesene 2009. Na Slovensku pozitívne vníma EÚ 39 % respondentov.
Z hľadiska opatrení EÚ v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine, najpriaznivejší ohlas zaznamenala humanitárna podpora (92 %) a prijímanie Ukrajincov utekajúcich pred vojnou (90 %).
Hospodárske sankcie voči ruskej vláde schvaľuje 78 % respondentov a 68 % podporuje financovanie dodávok a distribúcie vojenského vybavenia na Ukrajinu.
Avšak Európania majú obavy, že vojna na Ukrajine má vážne hospodárske dôsledky na ich krajinu. V rámci EÚ malo tento názor 88 % opýtaných, na Slovensku až 91 %.
Znepokojujúca kríza
Hospodárska situácia v EÚ aj v jednotlivých členských štátoch znepokojuje obyvateľov. Stav európskeho hospodárstva je v súčasnosti zlý podľa 51 % respondentov. Stav národného hospodárstva označilo za zlý až 64 % respondentov v rámci EÚ a 53 % očakáva, že stav národného hospodárstva sa v najbližšom roku zhorší.
Na Slovensku považuje stav národného hospodárstva za zlý 79 % opýtaných a jeho zhoršenie v najbližších 12 mesiacoch očakáva 70 % Slovákov. Finančnú situáciu vo svojich domácnostiach však väčšina Slovákov vníma ako dobrú, konkrétne 60 %, a podobne je to aj v EÚ, kde sa tak vyjadrilo 70 % respondentov.
Prevažná väčšina obyvateľov EÚ podporuje energetickú politiku Únie. S investíciami EÚ do obnoviteľných zdrojov energie súhlasí 87 % Európanov (na Slovensku 84 %) a za zníženie závislosti od ruských zdrojov je v rámci eurobloku približne 86 % respondentov (na Slovensku 62 %). Opatrenia na zníženie spotreby energie prijalo alebo sa chystá prijať v blízkej budúcnosti 78 % opýtaných (na Slovensku 73 %).
Miera podpory spoločnej európskej meny dosiahla historicky najvyššiu úroveň. Osem z desiatich respondentov v eurozóne a 72 % v EÚ vyjadrilo podporu európskej hospodárskej a menovej únii, ktorej jednotnou menou je euro. Euro ako spoločnú menu podporuje 84 % Slovákov.
Letný štandardný prieskum Eurobarometra 2022 sa realizoval v období od 17. júna do 17. júla 2022 vo všetkých členských krajinách EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SITA