Svet čaká na poslednú nahrávku legendárnych The Beatles. Budeš v nej počuť hlas Johna Lennona
- Hudba legendárnej skupiny opäť ožije
- Využili na to výdobytky dnešnej doby
- Frontman kapely si pomohol umelou inteligenciou
- Hudba legendárnej skupiny opäť ožije
- Využili na to výdobytky dnešnej doby
- Frontman kapely si pomohol umelou inteligenciou
Napriek desaťročiam, ktoré uplynuli od rozpadu legendárnej skupiny The Beatles, sa hudba ikonickej štvorky vráti späť k životu vďaka pokročilej technológii umelej inteligencie. Jeden z členov skupiny, Sir Paul McCartney, oznámil, že AI bola použitá na vytvorenie toho, čo označil ako „poslednú nahrávku Beatles“.
V rozhovore pre BBC Radio 4 frontman rozpadnutej kapely odhalil, že umelá inteligencia bola využitá na „vytiahnutie“ hlasu Johna Lennona zo starého dema, aby mohla byť dokončená jedna zo starých piesní. „Práve sme to dokončili a vyjde tento rok,“ potvrdil McCartney.
Rozpadli sa pred 50 rokmi, no posledný album vydajú až tento rok
Aj keď McCartney nepovedal, o akú konkrétnu pieseň ide, podľa BBC by malo ísť o Lennonovu skladbu z roku 1978 s názvom Now And Then. Táto pieseň bola už v roku 1995 považovaná za tú, ktorá skupinu opäť spojí pri zostavovaní projektu Anthology, ktorý sumarizoval celú ich kariéru.
McCartney sa k demu dostal vďaka vdove Lennona, 90-ročnej umelkyni Yoko Ono, ešte v roku 1994. Skladba bola súčasťou kazety s názvom For Paul, ktorú Lennon vytvoril krátko pred svojou tragickou smrťou v roku 1980. Nachádzajú sa na nej piesne, ktoré vo veľkej miere nebohý Lennon nahral na starý rádiomagnetofón vo svojom byte v New Yorku, uvádza NBC News.
Dve z týchto piesní, Free As A Bird a Real Love, boli dokončené a vydané v rokoch 1995, resp. 1996. Vtedy šlo o prvú novú hudobnú tvorbu The Beatles po 25 rokoch od ich rozpadu.
Pieseň o ľútosti a láske s názvom Now And Then, typickú pre Lennonovu neskoršiu kariéru, sa pokúsili aj nahrať, no nepodarilo sa im to. „Pieseň mala refrén, ale takmer úplne jej chýbajú verše. Urobili sme iba surové základy, ktoré sme nedokončili,“ spomína producent Jeff Lynne.
Naďalej však pretrvávalo McCartneyho želanie dokončiť túto skladbu. A zdá sa, že mu to teraz technológia umožní. Kľúčovým bodom bol dokument Petera Jacksona, Get Back, ktorý zachytáva tvorbu ich albumu Let It Be z roku 1970, uvádza IMDb.
Textový editor Emile de la Rey v ňom trénoval počítače, aby rozpoznali hlasy členov skupiny a oddelili ich od zvukov v pozadí a dokonca aj ich vlastných nástrojov, čo vytvorilo čistý zvuk. Rovnaký proces umožnil Sirov Paulovi spievať s nebohým Lennonom na jeho nedávnom turné.
Peterovi Jacksonovi sa podarilo vytiahnuť Johnov hlas z kazetovej nahrávky a vďaka umelej inteligencii mohli oddeliť Lennonov spev a zvuk klavíra. Sir Paul je síce nadšený z možností, ktoré AI ponúka, no neskrýva svoje obavy o jej potenciálne zneužitie. „Je to trochu strašidelné, ale vzrušujúce, pretože je to budúcnosť. Uvidíme, kam to povedie.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BBC, NBC News, IMDb