Svet čaká najväčšie prepúšťanie v dejinách. Každý štvrtý riaditeľ chce meniť ľudí za stroje

  • Prieskum medzi riaditeľmi najväčších spoločností odhalil znepokojujúci trend
  • Každý štvrtý riaditeľ plánuje vymeniť časť pracovnej sily za umelú inteligenciu
OpenAI
Unsplash/@boliviainteligente, Unsplash/@possessedphotography
  • Prieskum medzi riaditeľmi najväčších spoločností odhalil znepokojujúci trend
  • Každý štvrtý riaditeľ plánuje vymeniť časť pracovnej sily za umelú inteligenciu

Na každoročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose zverejnili kľúčový prieskum spoločnosti PwC prísnu prognózu svetových lídrov a špičkových finančných expertov: nástup umelej inteligencie povedie v roku 2024 a v nasledujúcich rokoch k výraznému zníženiu počtu pracovných miest.

Prieskum, ktorý sa zameral na pohľad generálnych riaditeľov, odhalil, že podstatných 25 % týchto vrcholových manažérov plánuje znížiť počet svojich zamestnancov minimálne o 5 %, pričom tento významný posun pripisujú nástupu a integrácii generatívnej umelej inteligencie, ako sa podrobne uvádza v nedávnej tlačovej správe spoločnosti PwC, informuje portál Futurism.

Riaditelia uvažujú o znížení pracovných miest

Prieskum zdôraznil, že každý štvrtý generálny riaditeľ očakáva, že generatívne technológie umelej inteligencie si v roku 2023 vyžiadajú minimálne 5 % zníženie počtu pracovných miest.

Medzi odvetvia, ktoré najviac očakávajú tieto personálne zmeny vyvolané umelou inteligenciou, patria médiá a zábava, bankovníctvo, poisťovníctvo a logistika, ako uvádza portál Pymnts.

Výhľad vplyvu AI však nie je zameraný len na znižovanie počtu pracovných miest. Vyše 46 % generálnych riaditeľov predpokladá zvýšenie ziskovosti v dôsledku generatívnej AI v nasledujúcich 12 mesiacoch. Naopak, takmer polovica, 47 %, očakáva minimálne alebo žiadne významné zmeny v dôsledku tohto technologického pokroku.

Predseda PwC Global Bob Moritz, ako sa uvádza v správe, zdôraznil posun v zameraní vedúcich predstaviteľov podnikov. S menšími obavami z makroekonomických výziev sa teraz kladie dôraz na orientáciu v prevratných silách, ktoré menia podobu odvetví.

Moritz taktiež zdôraznil, že rok 2023 predstavuje transformačný rok, či už prostredníctvom napredovania v zavádzaní generatívnej umelej inteligencie alebo prispôsobovania podnikov výzvam a príležitostiam súvisiacim s prechodom na klímu, píše portál Pymnts.

Prepúšťanie v médiách

Začiatok každoročnej konferencie elity sa niesol v znamení nápadne nonšalantnej reakcie svetových lídrov na hroziacu výzvu, ktorú predstavujú zmeny v pracovnej sile spôsobené umelou inteligenciou.

Pozoruhodné je, že Medzinárodný menový fond (MMF) zakročil a vyzval vlády, aby zaviedli sociálne záchranné siete. Spolu s tým MMF podporuje „rekvalifikačné programy“ zamerané na vybavenie „zraniteľných pracovníkov“ zručnosťami, aby sa dokázali orientovať na trhu práce, ktorý je čoraz viac riadený algoritmami, píše portál Futurism.

Zistenia z prieskumu spoločnosti PwC ďalej zdôrazňujú vplyv umelej inteligencie a odhaľujú, že viac ako 30 % generálnych riaditeľov v mediálnom a zábavnom priemysle plánuje znížiť počet svojich zamestnancov v reakcii na nadchádzajúci pokrok v oblasti umelej inteligencie.

Týmto sa tento sektor dostáva na popredné miesto a predbieha iné odvetvia, ako napríklad poisťovníctvo, bankovníctvo a telekomunikácie, v proaktívnom prístupe k prepúšťaniu vyvolanému AI.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Futurism, Pymnts

Najnovšie videá

Trendové videá