Svet čelí novému subvariantu omikronu. Rýchlo sa šíri a v tejto európskej krajine už zrejme prevláda

  • Nový subvariant nemusíme určitými PCR testami ani zachytiť. Chýba mu kľúčová mutácia
  • Podľa odborníka je dnes už jasné, že omikron BA.2 bude v Dánsku prevládať, ak tomu už tak nie je dnes
testovanie koronavírus omikron
TASR/AP Photo/Francois Mori
  • Nový subvariant nemusíme určitými PCR testami ani zachytiť. Chýba mu kľúčová mutácia
  • Podľa odborníka je dnes už jasné, že omikron BA.2 bude v Dánsku prevládať, ak tomu už tak nie je dnes

Zdravotnícke orgány v desiatkach krajín hlásia, že sa u nich čoraz viac šíri nová verzia koronavírusového variantu omikron, informovala v piatok česká stanica ČT24.

Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) takisto v piatok oznámil, že tento subvariant omikronu, známy ako BA.2, začal bližšie skúmať, uviedla spravodajská televízia Sky News.

Subvariant sa začal rýchlo šíriť

Pôvodný variant omikron, objavený vlani v novembri v Juhoafrickej republike (JAR), dostal označenie BA.1, pripomína ČT24 s tým, že existuje aj subvariant BA.3, ktorý sa však zatiaľ takmer vôbec nešíri. Subvariant BA.2 sa však v januári začal šíriť pomerne rýchlo, a to najmä v európskych krajinách, pričom bol objavený aj v Indii, Singapure, Austrálii a Kanade.

„Zdá sa, že je zodpovedný za pokračovanie aktuálnej vlny (nákazy) v Dánsku. Je dokonca možné, že sa tam stal dominantným,“ povedal pre francúzsky denník La Dépêche du Midi profesor a epidemiológ Antoine Flahault.

Podľa neho ide o subvariant, ktorý je potrebné bližšie skúmať. Je síce podobný pôvodnej verzii variantu omikron, v súčasností však chýbajú údaje o jeho nákazlivosti, vážnosti priebehu choroby a schopnosti prelomiť imunitu nadobudnutú po očkovaní či prekonaní Covidu.

[siu-showjob]

K dispozícii je málo dát

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) práve vzhľadom na nedostatok údajov ešte BA.2 neoznačila za „variant vyvolávajúci znepokojenie“. Krajinou najhoršie zasiahnutou novým subvariantom je práve Dánsko.

V prvom januárovom týždni tam bol BA.2 zodpovedný za pätinu všetkých prípadov infekcie, o týždeň na to za 45 percent a momentálne je to odhadom viac ako polovica.

Na počte ľudí v nemocniciach, na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani na počte úmrtí sa šírenie BA.2 zatiaľ v Dánsku nijako neprejavilo, ale pri ochorení COVID-19 všeobecne platí, že tieto ukazovatele stúpajú s oneskorením – ľudia s ťažkým priebehom totiž potrebujú nemocničnú starostlivosť v priemere až desiaty deň po nákaze.

Podľa dánskeho epidemiológa Andersa Fomsgaarda je jasné, že tento subvariant sa v jeho krajine stane dominantným, ale zatiaľ nie je jasné prečo. Vedci totiž ešte neboli schopní u tejto verzie vírusu objaviť žiadne vlastnosti, ktoré by mu dávali výhodu v porovnaní s pôvodným variantom omikron.

Podľa dosiaľ dostupných informácií subvariantu BA.2 chýba jedna z mutácií, podľa ktorej viacero PCR testov vyhodnocuje, či ide o variant alfa alebo omikron. Krajiny, ktoré tieto testy používajú, preto môžu prípady nákazy BA.2 prehliadnuť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá