Svet čelí veľkej hrozbe. Rúti sa nová kategória ničivých hurikánov o rýchlosti cez 300 km/h
- Ničivé hurikány prichádzajú v obrovskej sile
- Pre neustále silnejšie búrky môže vzniknúť celkom nová kategória
- Ničivé hurikány prichádzajú v obrovskej sile
- Pre neustále silnejšie búrky môže vzniknúť celkom nová kategória
Ničivé hurikány prinášajú veľké hrozby, ktoré sa už vyše 50 rokov merajú pomocou takzvanej Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Pozorujú sa ňou tropické cyklóny na severnej pologuli a varuje pred rizikami, ktoré sa s nimi spájajú. Dá sa vďaka nej určiť, či prichádzajúca búrka so sebou nesie riziká poškodenia majetku.
Vedci pomocou tejto stupnice označujú hurikány podľa ich sily od kategórie 1 (rýchlosť vetra medzi 118,5 – 151,9 kilometrov za hodinu) až po kategóriu 5 (rýchlosť vetra 249,2 a viac km/h).
V súčasnosti ale portál Science Daily informuje, že na obzore je vznik novej skupiny hurikánov. Keďže sa neustále zvyšujú teploty oceánov, prispieva to aj k vzniku čoraz intenzívnejších a ničivejších búrok. Klimatológovia Michael Wehner a James Kossin sa preto nazdávajú, že už kategória 5 nestačí.
Rozhodli sa teda celú záležitosť poriadne preskúmať. Svoju rozsiahlu štúdiu publikovali v časopise PNAS. Predstavujú v nej hypotetickú kategóriu 6, ktorá zahŕňa búrky s vyššou rýchlosťou vetra nad neuveriteľných 309 kilometrov za hodinu.
„Našou motiváciou je prehodnotiť, ako môže otvorenosť Saffirovej-Simpsonovej stupnice viesť k podceňovaniu rizika, a najmä k tomu, ako sa toto podceňovanie v otepľujúcom sa svete stáva čoraz problematickejším,“ vysvetľuje Wehner. Ide o odborníka, ktorý počas svojej kariéry študuje extrémne prejavy počasia v meniacej sa klíme.
Podľa neho globálne otepľovanie výrazne zvýšilo povrchové teploty oceánov, ale aj troposférického vzduchu. To platí v regiónoch, kde sa tvoria a šíria nebezpečné hurikány, cyklóny či tajfúny.
Keď tím vykonal analýzu historických údajov o búrkach od roku 1980 do roku 2021, objavil dovedna päť prípadov, ktoré by sa už vtedy dali klasifikovať v rámci kategórie 6. Všetky tieto ničivé hurikány či tajfúny vznikli počas v deviatich rokoch, respektíve od 2012 do 2021.
Búrky, ktoré by spadali do kategórie 6
Hurikán Patricia vo východnej časti Tichého oceánu s maximálnym vetrom o rýchlosti približne 347 km/h. V októbri 2015 sa dostal na pevninu v Mexiku.
Štyri tajfúny v západnom Pacifiku:
- Surigae, 315 km/h z apríla 2021 východne od Filipín.
- Goni, 315 km/h, ktorý na Filipíny udrel v novembri 2020.
- Meranti, 314 km/h burcujúci nad Taiwanom a Filipínami a východnou Čínou v septembri 2016.
- Haiyan, 314 km/h so smrteľným a ničivým vplyvom na Filipínach v novembri 2013.
Hurikán vs. tajfún
Hurikány, tropické búrky a tajfúny sú v podstate rovnaké poveternostné javy. Rozdiel v ich názve je čisto geografický. Búrky v severnom Atlantiku a severovýchodnom Tichom oceáne sa nazývajú hurikány, v severozápadnom Tichom oceáne ide o tajfúny a výskyty v južnom Tichom oceáne a Indickom oceáne o tropické cyklóny.
Výskumníci okrem sledovania búrok z uplynulých rokov analyzovali rôzne simulácie. Zistili tak, ako otepľovanie podnebia ovplyvňuje zosilnenie hurikánov.
Konkrétne najvyššie riziko týchto búrok je na juhovýchode Ázie, na Filipínach a v Mexickom zálive. Ich modely ukázali, že s dvomi stupňami Celzia sa šanca na vznik kategórie 6 v blízkosti Filipín zvyšuje až o 50 percent a v Mexickom zálive sa to až zdvojnásobuje.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Science Daily, PNAS