Svet dezinformácií: Hlavné správy stiahli zo zoznamu konšpirátorov a Líviin Kulturblog je späť
- Hlavné správy zatiaľ vyhrávajú súd so stránkou Konšpirátori.sk, súd prikázal stiahnuť Hlavné správy zo zoznamu pochybných stránok
- Na Facebook sa po čase vrátil aj Líviin Kulturblog, ktorý bol zo sociálnej sieti stiahnutý kvôli porušovaniu pravidiel
- Hlavné správy zatiaľ vyhrávajú súd so stránkou Konšpirátori.sk, súd prikázal stiahnuť Hlavné správy zo zoznamu pochybných stránok
- Na Facebook sa po čase vrátil aj Líviin Kulturblog, ktorý bol zo sociálnej sieti stiahnutý kvôli porušovaniu pravidiel
Občianskemu združeniu Konšpirátori.sk bolo doručené neodkladné opatrenie vydané Okresným súdom Bratislava II. Informuje o tom v tlačovej správe.
To prikázalo projektu Konšpirátori.sk odstrániť web hlavnespravy.sk zo zoznamu webov s pochybným obsahom, až pokým nepadne súdne rozhodnutie. Prevádzkovateľ projektu neodkladné opatrenie rešpektuje, no naďalej je presvedčený, že Hlavné správy na zoznam patria.
„Rozhodnutie o neodkladnom opatrení považujeme za neprimerané zasahovanie do slobody prejavu a toto právo sme odhodlaní brániť naa súde,” hovorí Ján Urbančík, predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk, ktoré prevádzkuje projekt.
„Dúfame, že súd čo najskôr vytýči pojednávanie, aby sme mohli vyvrátiť manipulácie, ktorými vydavateľ Hlavných správ spolu s jeho advokátskou kanceláriou balamutia súdy.”
Stránky posudzuje komisia zložená z historikov, lekárov alebo novinárov
Hlavnespravy.sk sa opakovane pokúšali viaceré súdy presvedčiť, že sú na zozname neoprávnene, a že ich to obchodne poškodzuje. Po opakovaných pokusoch im vyhovel až Okresný súd Bratislava II., ktorý prikázal občianskemu združeniu Konšpirátori.sk až do právoplatného rozhodnutia vo veci ich web stiahnuť.
Projekt Konšpirátori.sk funguje od roku 2016 a pomáha chrániť inzerentov pred tým, aby sa ich reklamy objavovali na dezinformačných weboch.
Jeho nezávislá odborná komisia zložená z učiteľov, historikov, lekárov, novinárov a špecialistov na sociálne siete hodnotí nahlásené weby podľa piatich jasných kritérií. Projekt má momentálne v databáze 162 slovenských a českých webov.
Od spustenia web Konšpirátorov zaznamenal viac ako 500-tisíc návštev a jeho automatizovaný skript na vylučovanie dezinformačných webov z reklamných kampaní používa vyše 8 000 inzerentov v Česku a na Slovensku. Projekt podporujú desiatky reklamných a mediálnych agentúr a databázu využíva aj česká reklamná sieť Sklik.
Čo píšu Hlavné správy a kto za nimi stojí
Odborná komisia projektu Konšpirátori.sk hodnotila web hlavnespravy.sk opakovane a naďalej ho považuje za problematický z dôvodu šírenia dezinformácií, manipulácií a nepravdivých informácií.
„Hlavné správy nekriticky preberajú vyhlásenia fašistickej ĽSNS, nedávajú priestor dotknutým stranám, manipulujú ich tvrdenia, zverejňujú nepodložené obvinenia a neoverujú si svoje zdroje. V ostatnej predvolebnej kampani neeticky spolupracovali aj so stranou Vlasť, ktorej pomáhali lepšie cieliť reklamu na svojich čitateľov,“ píše sa v tlačovej správe Konšpirátori.sk.
Čítaj viac >> Facebook zrušil Líviin Kulturblog. Zablokovali aj ďalšie stránky prepojené na ĽSNS
Lívia je späť na Facebooku
Dočasne odstavený portál Kulturblog je späť na Facebooku. Kulturblog bol zo Facebooku odstránený, resp. jeho činnosť pozastavená, pretože nespĺňala niektoré kritériá.
Kulturblog má na Fcebooku dve stránky. Fanúšikovská základňa oboch stránok tvorí dokopy približne 30-tisíc ľudí. Zrušenie Kulturblogu malo súvisieť s prepojením stránky na stranu ĽSNS. Podľa informácií Denníka N mal Kulturblog preukázať svoje pozadie, keďže tak neurobil, musel byť zrušený.
Stránky môžu byť obnovené, musia však urobiť zásadné zmeny. Podobne boli v minulosti pozastavené hlavné stránky strany ĽSNS. YouTube takto podobne pozastavil kampaň Smeru a jej propagačné videá, podobe ako videá strany Vlasť.
Spoločnosť Facebook už v minulosti oznámila, že spúšťa boj proti dezinformáciám. V praxi to bude fungovať tak, že ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, ihneď ju v news feede začne zobrazovať nižšie. Spoločnosť chce zabrániť šíreniu neoverených a nepravdivých informácií.
Stránky alebo domény, ktoré budú šíriť nepravdivé informácie opakovane, budú mať zníženiu možnosť šírenia informácií a taktiež im môže byť obmedzená činnosť reklamy a propagácie. Súčasne so Slovenskom bude fact-checking spustený aj v Českej republike.