Svet hlási novú „rakovinovú epidémiu“. Jej riziko stúpa s počtom partnerov, ktorých striedaš
- Jeden typ pohlavného styku môže spôsobovať nárast počtu prípadov karcinómu orofaryngu
- Ide o rakovinu v istej oblasti hrdla
- Jeden typ pohlavného styku môže spôsobovať nárast počtu prípadov karcinómu orofaryngu
- Ide o rakovinu v istej oblasti hrdla
V novembri 2022 sa vo svete objavili nepríjemné správy o drastickom náraste počtu prípadov rakoviny ústnej dutiny vo Veľkej Británii. Konkrétne za posledné desaťročie bolo toto ochorenie o tretinu bežnejšie než v minulosti.
V súčasnosti však medici prichádzajú s novými štatistikami ohľadom rakoviny hrtana. Ako uvádzajú vedci Torbjörn Ramqvist and Tina Dalianisová v štúdii amerického Národného centra pre biotechnologické informácie, vo svete silnie i tento typ rakovinového ochorenia a niektorí lekári ho označujú za novú „epidémiu“.
Za problémami s rakovinou hrtana stojí najmä veľký nárast špecifického typu ochorenia nazývaného „karcinóm orofaryngu“. Ide o rakovinu okolia krčných mandlí a zadnej časti ľudského hrdla. Hlavnou príčinou ochorenia je ľudský papilomavírus (HPV), ktorý nám je už známy ako taktiež hlavná príčina rakoviny krčka maternice.
Portál Science Alert však podotýka, že karcinóm orofaryngu sa v USA a Spojenom kráľovstve už stal bežnejším než rakovina krčka maternice.
S*xuálne prenosný vírus
HPV sa z človeka na človeka môže preniesť počas pohlavného styku. Z toho dôvodu pri karcinóme orofaryngu zohráva dôležitú rolu počet celoživotných s*xuálnych partnerov. Najmä však ide o páry s aktívnym orálnym s*xuálnym životom.
Odborníci v štúdii žurnálu The New England Journal of Medicine totiž informujú, že u ľudí, ktorí majú počas svojho života v rámci orálneho s*xu šesť a viac partnerov, vzniká 8,5-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku tohto karcinómu než u tých, ktorí orálny s*x nepraktikujú.
Je čoraz bežnejší
Portál Science Alert v tejto súvislosti vykonal prieskum na vzorke približne 1 000 dospelých v Spojenom kráľovstve. Každý z nich v minulosti z rôznych dôvodov podstúpil tonzilektómiu (odstránenie mandlí). Zistilo sa, že 80 percent opýtaných v určitom okamihu svojho života praktizovalo orálny s*x.
Portál však podotýka, že napriek tomu sa karcinóm orofaryngu objaví len u málokoho z nich. Nie je pritom jasné, prečo.
Podľa prevládajúcej teórie odborníkov HPV dostaneme v určitom bode našich životov takmer úplne všetci. Malý počet ľudí sa však nedokáže tejto infekcie zbaviť. Za tým môže stáť napríklad porucha v imunitnom systéme. V takom prípade vírus dlhodobo pôsobí a jeho hostiteľské bunky sa stávajú rakovinovými.
Vedci teda netvrdia, že praktizovanie orálneho s*xu ide automaticky ruka v ruke so vznikom karcinómu orofyrangu, no podarilo sa im nájsť medzi nimi súvislosť.
Vakcinácia
V súčasnosti má ľudstvo k dispozícii i vakcíny na prevenciu proti HPV. Mnohé západné krajiny zavádzajú očkovanie mladých dievčat, aby tak znižovali výskyt rakoviny krčka maternice.
Zdá sa, že rovnaká vakcína je účinná aj pri ochrane pred infekciou HPV v ústnej dutine. Lekári však zatiaľ túto súvislosť do detailov nepreskúmali.
Na druhej strane, podľa mnohých expertov môže vysoká zaočkovanosť dievčat automaticky chrániť i chlapcov. Dôkazy naznačujú, že to platí v krajinách, kde zaočkovanosť u dievčat presahuje 85 percent. Odborníci sa preto domnievajú, že vakcinácia proti HPV môže v budúcnosti celkovo znížiť počet prípadov karcinómu orofaryngu.
Keďže však väčšina štátov zaznamenáva podstatne nižšie počty zaočkovaných dievčat, krajiny ako Spojené kráľovstvo, Austrália či USA už oficiálne odporúčajú vakcínu proti HPV aj chlapcom. Napríklad Spojené štáty totiž evidujú mieru zaočkovaných 13- až 15-ročných dievčat iba na úrovni 54,3 percenta.
Podľa viacerých prieskumov sa mnohí mladí ľudia už proti HPV začínajú očkovať, a to pre ich obavy o bezpečnosť spojenú s pravidelným striedaním s*xuálnych partnerov. Paradoxne, mnohí, aspoň spočiatku, zo strachu praktikujú práve orálny s*x.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Národné centrum pre biotechnologické informácie , Science Alert, NEJM, Archív SIU