Svet ich Slovensku môže závidieť: 6 neopozeraných hradov a kaštieľov, ktorých návštevu neoľutuješ

  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš
hrady
Ilustračná fotografia Unsplash/Adrian Regeci, Obec Divín
  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš

Hrad Veľký Kamenec

Zrúcaniny hradu Veľký Kamenec sa nachádzajú pri rovnomennej obci ležiacej v Bodrockej rovine, 14 kilometrov na juhozápad od Kráľovského Chlmca. Hrad postavili v 13. storočí, po tatárskom vpáde. V roku 1451 dobyl hrad Ján Jiskra a podnikal z neho výpady do blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovák behá po Slovensku (@david.slovak)

Keď v roku 1458 obsadilo hrad kráľovské vojsko, bola na tomto hrade podpísaná mierová zmluva medzi Jiskrom a Jánom Hunyadym. Koncom 15. storočia prešiel veľkými opravami a vybudovalo sa tu rozmerné opevnenie.

V 17. storočí sa vtedajší majiteľ Juraj Soós aktívne zúčastnil Wesselényiho povstania, preto cisárske vojsko hrad v roku 1672 dobilo a zbúralo.

V súčasnosti je bývalá pevnosť veľmi obľúbeným turistickým miestom, kde okrem starobylých ruín môžeš obdivovať i krásny výhľad na podhradskú obec a okolitú krajinu.

Spišský Jeruzalem

Ide o mimoriadne unikátnu modelovú krajinku v spišsko-podhradskej lokalite Pažiť, ktorá je podobná Jeruzalemu. V rokoch 1666 – 1675 ju vybudovali jezuitskí mnísi, pretože počas tureckých vojen sa ľudia nevedeli dostať do Svätej zeme.

Zaujímavé je, že stavitelia zachovali vzdialenosti medzi jednotlivými objektmi presne tak ako v reálnom Jeruzaleme – v mierke 1 : 1. Jadrom dnešného Spišského Jeruzalema sú tri kaplnky medzi Spišskou Kapitulou a Sivou bradou.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Kočiš (@kocispatrik)

Celkovo je ale súčasťou symbolickej krajinky viacero stavieb: Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule je miestom poslednej večere Pána, Kaplnka sv. Rozálie zodpovedá Herodesovmu palácu, Kaplnka sv. Františka Xaverského predstavuje sídlo Piláta Pontského a Kaplnka sv. Kríža na Sivej brade je povestná Golgota. Sedem malých kaplniek symbolizuje hradby Jeruzalema.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slovenský kras, Obec Leles, Veľký Kamenec, Spišské podhradie, Košice región, Obec Vinné, slovakia.travel

Najnovšie videá

Trendové videá