Svet ich Slovensku môže závidieť: 6 neopozeraných hradov a kaštieľov, ktorých návštevu neoľutuješ

  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš
hrady
Ilustračná fotografia Unsplash/Adrian Regeci, Obec Divín
  • Slovensko je bez pochýb hradná veľmoc
  • Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť našich dejín
  • O niektorých z nich možno ani nevieš

Zichyho kaštieľ – Múzeum histórie obce Divín

Renesančný kaštieľ, ktorý stojí pod hradným kopcom, dal v roku 1670 postaviť lúpežný rytier Imrich III. Balassa. Do roku 1945 v ňom žila rodina grófa Štefana VI. Zichy. Po vojne tu sídlila Lesná správa a JRD.

Od roku 2011 do 2015 prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou a v súčasnosti je v ňom zriadené Múzeum histórie obce Divín, ktoré vo svojich expozíciách ponúka návštevníkom dejiny obce, hradu a kaštieľa, ako aj prírodné krásy okolia Divína.

Nádvorie kaštieľa ponúka aj príjemný priestor na oddych a posedenie pri káve. Kaštieľ pravdepodobne vznikol na mieste stredovekej kúrie, ktorú dal postaviť niektorý z miestnych zemepánov z rodu Tomajovcov, Losoncziovcov alebo Balassovcov. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana L/Žoff (@kuna1178)

Jadrom kaštieľa bola pôvodne jednoposchodová hranolová budova. Opevnenie bolo postavené na štvorcovom pôdoryse, takže vytváralo okolo ústrednej budovy rozľahlé nádvorie.

Okolo kaštieľa bola pravdepodobne priekopa napĺňaná vodou z neďalekého potoka s výnimkou južnej strany, kde sa priamo múry opierajú o svah hradného kopca. Kaštieľ mal mať v tej forme, ako ho Balassa dal postaviť, v prvom rade fortifikačnú funkciu.

Zemepán býval v obytnej budove, posádka a služobníctvo v bastiónoch rozdelených drevenými povalami na tri etáže. Takéto spojenie vyplývalo na jednej strane z nepokojných čias 17. storočia, keď hrozili vpády Turkov i vpády cisárskych a protihabsburských vojsk.

Na druhej strane bolo ovplyvnené požiadavkami majiteľa, ktorý považoval pobyt v kaštieli len za prechodný, napriek tomu si však musel vytvoriť podmienky pre obranu, lebo za svoje vyčíňanie mohol každú chvíľu očakávať odvetu od poškodených susedov.

Hrad nad Vinným

Viniansky hrad bol od 14. storočia centrom michalovského panstva. Začiatkom 18. storočia, po potlačení protihabsburgských povstaní, bol hrad na základe rozhodnutia cisára a uhorského snemu zničený, aby sa nestal sídlom vzbúrencov.

Dnes má pevnosť čiastočne zachované renesančné klenby, otvory okien a dverí, ako aj časti pôvodných omietok. Možno vidieť aj stopy po krboch či pivničné priestory. Našli sa tu mince, prstene, kľúče či bohato zdobené kachlice. Hrad v súčasnosti opravuje občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝗦𝗟𝗢𝗩𝗔𝗞𝗜𝗔𝗡𝗔 |Kultúrne dedičstvo (@slovakiana.sk)

Na hrad sa vieš dostať dvomi spôsobmi, buď si to „vyšliapeš“ od Vinianskeho jazera alebo si zvolíš kratšiu cestu, ktorá vedie z rovnomennej obce Vinné. Hrad sa nachádza v okrese Michalovce a bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov.

Vstúpiť do hradu nad Vinným môžeš po novom drevenom moste, vyrobenom tradičným spôsobom, akým sa rekonštruoval celý hrad. Združenie používa na záchranu pamiatky tradičné vynálezy, medzi ktoré patrí aj stredoveký šliapací žeriav.

V Dome kapitána (pôvodne veliteľ hradných stráží) je otvorený obchodík s drobnou keramikou, mastičkami, bylinkami, sirupmi či džemami z domácej výroby.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Slovenský kras, Obec Leles, Veľký Kamenec, Spišské podhradie, Košice región, Obec Vinné, slovakia.travel

Najnovšie videá

Trendové videá