Svet prekvapili fotky zasneženej Sahary a Egypta. Klimatické zmeny ukazujú svoju silu a bude to len horšie

  • To, že v tomto období trápi výdatná snehová nádielka krajiny ako Rusko či USA, zrejme nikoho nerozrušuje
  • Sneh však zasypal aj najväčšiu púšť sveta
Instagram/@karim_bouchetat, Ilustračná/ksekkouri73
  • To, že v tomto období trápi výdatná snehová nádielka krajiny ako Rusko či USA, zrejme nikoho nerozrušuje
  • Sneh však zasypal aj najväčšiu púšť sveta

Sneh v púšti sa aj kvôli klimatickým zmenám pomaly stáva akýmsi novým normálom. Experti poukazujú na čoraz častejšie anomálie počasia, príkladom je aj najnovšia snehová prikrývka na severozápade Alžírska, kde sa rozprestiera najväčšia púšť sveta – Sahara. Instagram zasypali fotografie zachytávajúce duny saharskej púšte, na ktorých sa trblietal sneh a ľad.

Mnohí spájajú saharskú púšť iba s horúčavami, realita je samozrejme iná. Klíma v púšti môže byť extrémna v oboch smeroch. Sneh v púšti je však veľmi zriedkavý a takéto počasie prekvapilo aj samotných Alžírčanov.

V tamojšej obci Ain Sefra klesla teplota na mínus dvadsať stupňov Celzia. Mrazivá teplota v kombinácii so zvýšenou januárovou vlhkosťou spôsobila sneženie.

Nezvyčajný pohľad na duny posiate vločkami zachytil miestny fotograf Karim Bouchetata. Nie je to síce prvýkrát, kedy sa v Alžírsku objavil sneh, no takéto javy sú stále považované len za veľmi zriedkavé.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karim Bouchetata (@karim_bouchetat)

Za posledných 42 rokov ľudia v Alžírsku videli sneh iba štyrikrát. Naposledy počasie takto vyčíňalo v rokoch 2021, 2018 a 2016, predtým len v roku 1979. Na tomto videu si môžeš pozrieť, ako vyzerala Sahara pokrytá snehom v roku 2018. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karim Bouchetata (@karim_bouchetat)

Zasnežený Egypt

Sneh však neprekvapil len Saharu. Bielej nádielky sa pred pár týždňami dočkali aj severné časti Egypta. Ľudia na internete zdieľali fotografie zasnežených egyptských ulíc a paliem.

Ide o vzácny pohľad, keďže sneh bol v tomto regióne naposledy videný pred desiatimi rokmi. Najhoršia situácia bola v Alexandrii pri Stredozemnom mori. Pre zlé poveternostné podmienky tu boli zatvorené prístavy a zrušené školské vyučovanie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Egypt ❤️ (@map_of_egypt)

Pre obyvateľov boli vydané upozornenia, aby boli na cestách opatrní a nezabudli na vhodné zimné oblečenie. Teplota v Alexandrii sa pohybovala v rozmedzí 7 až 10 stupňov Celzia.

Podľa Egypt Intependent v noci na niektorých miestach klesla až na dva stupne pod nulou. Následne teplota opäť vystúpila na približne 16 stupňov Celzia.

Meteorológovia predpokladajú, že nešlo o jednorazový úkaz. Očakáva sa, že nestabilné poveternostné podmienky budú v Egypte pretrvávať počas celej zimy. Podľa odborníkov aj v tomto prípade ide o prejav klimatických zmien.

Strácame optimizmus?

V súvislosti s klímou je nutné spomenúť aj najnovšiu správu WEF o globálnych rizikách v roku 2022. Tá ukazuje, aké ťažké bude vrátiť sa do normálneho života a ako málo ľudí verí, že sa to vôbec dá.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karim Bouchetata (@karim_bouchetat)

Približne 61,2 % respondentov v prieskume uviedlo, že ich znepokojujú vyhliadky, ktoré svet má, pričom poukázali na veľké problémy, ako sú práve klimatické zmeny, ale aj infekčné choroby. Len 15,8 % opýtaných malo pozitívny alebo optimistický pohľad na svet.

Iba 11 % odborníkov a svetových lídrov pritom verí, že sa globálne oživenie zrýchli. Väčšina respondentov očakáva, že nasledujúce tri roky budú poznačené viacerými prekvapeniami, či „rozbitými trajektóriami“, ktoré vytvoria jasných víťazov a porazených.

V zozname obáv je na vrchole zlyhanie klimatických opatrení. Infekčné choroby sa umiestnili na šiestom mieste. Teraz je čas, aby sa krajiny pripravili na ďalšiu krízu, aj keď mnohé z nich zápasia s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Vyhlásil to prezident Svetového ekonomického fóra (WEF) Borge Brende.

„Musíme sa zamerať na obnovenie dôvery. Panuje veľa nedôvery. Globálne čelíme veľmi polarizovanému svetu. A na to, aby sa nám podarilo dostať obchod späť na správnu koľaj a dosiahnuť inkluzívnejší rast, potrebujeme, aby krajiny spolupracovali aspoň v niektorých kľúčových témach, kde je spoločný záujem a mala by tam byť spolupráca,“ dodal Brende.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: WEF, Egypt Independent, News Sky

Najnovšie videá

Trendové videá