Svet reaguje na Ficove „varovania“. V Rusku je za hviezdu médií, Česi krútia hlavami
- Vyhlásenia Roberta Fica si všimli aj ruské štátne médiá
- Vraj varuje Západ
- Česi vraj o vysielaní vojakov na Ukrajinu nič nepočuli
- Vyhlásenia Roberta Fica si všimli aj ruské štátne médiá
- Vraj varuje Západ
- Česi vraj o vysielaní vojakov na Ukrajinu nič nepočuli
Vyhlásenia predsedu vlády SR Roberta Fica týkajúce sa dnešnej parížskej konferencie vyvolali silné reakcie v politickej aj mediálnej sfére. Francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa oficiálnej správy hostí toto podujatie v Elyzejskom paláci s cieľom „znovu potvrdiť jednotu, ako aj odhodlanie poraziť útočnú vojnu vedenú Ruskom proti Ukrajine“.
Fico však na toto zdanlivo formálne stretnutie reagoval prekvapivo ostro. Na sociálnu sieť Facebook uverejnil video, v ktorom parížsku konferenciu nazval „bojovou poradou“.
Taktiež zvolal na pondelok ráno bezpečnostnú radu a vládu, rokoval aj s koaličnými partnermi. V príspevku tiež vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne, aj keby ho to malo stáť funkciu premiéra.
Česi o ničom nepočuli
Rekcia slovenského premiéra však zjavne prekvapila viacerých zahraničných partnerov. O vysielaní vojakov na Ukrajinu totiž členské krajiny EÚ a NATO vraj vôbec nekomunikovali. Na margo Ficových vyjadrení to uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová.
„Nič také som zatiaľ nečítala, nepočula. Počkám, s čím príde pán premiér a s čím nás ako ministrov a Bezpečnostnú radu štátu oboznámi, a podľa toho budeme o týchto záležitostiach ďalej diskutovať,“ povedala šéfka českého rezortu obrany.
Z téz pondelkového rokovania v Paríži však podľa premiéra vyplýva, že viaceré členské štáty NATO a EÚ uvažujú o tom, že na bilaterálnej báze pošlú na územie Ukrajiny svojich vojakov. Slovensko podľa neho vidí obrovské bezpečnostné riziká v bilaterálnych dohodách s členskými štátmi NATO a EÚ. Prítomnosť cudzích vojakov na Ukrajine podľa neho vytvára pre SR bezpečnostné riziká.
Kriticky na Ficove vyjadrenia reagoval aj český premiér Petr Fiala. Ten uviedol, že jeho názor na vojenský konflikt na Ukrajine je „presne opačný“.
„Všetci si želáme mier, ale k mieru je jediná cesta. Že zabránime agresorovi, aby naplnil svoje ciele, a nebudeme ustupovať nespravodlivosti, agresívnej vojne, zlu a pomôžeme nespravodlivo napadnutým. Pomôžeme im brániť sa. K mieru nikdy neviedlo to, že zložíme zbrane, schováme sa a ustúpime agresorovi,“ povedal Fiala a dodal, že práve ČR a SR majú skúsenosti s tým, čo znamená, keď sa ustupuje agresívnym režimom.
„Nemôžem prijať ani tie naratívy, ktoré ukazujú na to, že snáď tými, ktorí konflikt rozdúchavajú, sú Ukrajinci či vari západné krajiny,“ dodal Fiala.
Všimla si ho aj propaganda
Ficove ostatné vyjadrenia si všimla aj štátom kontrolovaná propagandistická ruská stanica Russia Today (RT). Tá na svojom webovom portáli uverejnila správu, v ktorej píše, že „členský štát EÚ varoval Západ pred najhorším možným scenárom“.
Slovenský premiér podľa RT vyjadril obavy z „totálnej eskalácie“ konfliktu zo strany Západu a „neobmedzenej vojenskej a finančnej pomoci“, ktorú stratégia zahŕňa.
Televízia citovala aj Ficove slová o tom, že z informácií, o ktorých sa malo v Paríži diskutovať, „mu behá mráz po chrbte“. Ruská stanica nazvala nášho predsedu vlády otvoreným kritikom západného pristupovania k ukrajinskému konfliktu.
Opozícia nezostala ticho
Šéf strany Hlas Peter Pellegrini deklaroval podporu premiérovi Ficovi, no o opozičných stranách sa to povedať nedá. Naopak, nešetrili drsnými výrazmi a otvorene hovoria o medzinárodnej hanbe.
„Mám dojem, že premiér za asistencie Petra Pellegriniho (Hlas-SD) chce úplne otočiť verejnú mienku proti našim spojencom a spochybňovať naše členstvo v Európskej únii a NATO,“ uviedol prezidentský kandidát Ivan Korčok. Vyjadrenia Fica o Ukrajine podľa neho Slovensku spôsobujú obrovské škody.
Poznamenal, že to, čo ponúka premiér a predseda parlamentu Pellegrini bude mať obrovské škody aj pre slovenskú ekonomiku. Spojenci sa budú podľa neho pýtať, prečo majú takejto vláde posielať peniaze. Korčok preto zdôraznil, že cez prezidentský úrad Slovensko potrebuje rovnováhu, inak sa prevrhne.
Poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek zdôraznil, že aj keď Fico naznačoval možnú spojeneckú operáciu, nič podobné sa neplánuje. TASR o tom informovali z mediálneho oddelenia strany.
„Minulý týždeň som strávil tri dni služobne v NATO, v diskusiách s diplomatmi a predstaviteľmi Aliancie. Žiaden plán na nasadenie vojakov do bojov neexistuje. V hre je vraj rozšírenie súčasnej pomoci s technikou, možno aj na území Ukrajiny, ale Slovensku nehrozí žiaden postih, ak sa k tejto dobrovoľnej iniciatíve nepridá,“ skonštatoval Valášek.
Poslanec vyzval premiéra, aby odtajnil agendu pondelňajšej schôdzky v Paríži, aby si ju verejnosť mohla porovnať s jeho slovami. „Opakované polopravdy či klamstvá Fica spôsobujú, že ak budeme niekedy potrebovať v Bruseli presadiť niečo pozitívne pre Slovensko, partneri nás odmietnu,“ upozornil Valášek.
Fico podľa Michala Šimečku klame o zaťahovaní Slovenska do vojny. Líder PS ho vyzval, aby predstavil svoj mierový plán, keďže pre jeho absenciu neustále kritizuje Európsku úniu. Ak takýto plán nemá a Slovensko sa nechce pridať k pomoci Ukrajine, bolo by podľa Šimečku lepšie, ak by Fico na stretnutie lídrov štátov EÚ a NATO do Paríža ani nešiel.
Hnutie Slovensko reagovalo, že premiér by mal odstúpiť z funkcie. „Verejne sa zaviazal, že slovenských vojakov nevyšle na Ukrajinu, aj keby ho to stálo funkciu predsedu vlády. Keďže Slovenská republika sa očividne nechystá vyslať svojich vojakov na Ukrajinu, mal by celý svoj verejný záväzok dodržať a odstúpiť z funkcie,“ uviedlo hnutie v stanovisku, ktoré TASR zaslal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
Fico ešte v nedeľu (25. 2.) deklaroval, že urobí všetko pre to, aby zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne, aj keby ho to malo stáť funkciu premiéra.
Zdroje: TASR, The Press United