Svet sa priblížil k vojne, ktorá by stála 10 biliónov dolárov. Voľby na Taiwane zhoršili napätie
- Voľby s najväčšou istotou vyhrá kandidát progresívnej strany William Lai
- Ak by došlo ku konfliktu, stál by svetovú ekonomiku neuveriteľné peniaze
- Voľby s najväčšou istotou vyhrá kandidát progresívnej strany William Lai
- Ak by došlo ku konfliktu, stál by svetovú ekonomiku neuveriteľné peniaze
Kandidát vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) Laj Čching-te známy aj ako William Lai, vedie v sobotňajšom sčítavaní výsledkov prezidentských volieb na Taiwane. Podľa sčítania takmer všetkých hlasov ho volilo 40,2 percenta voličov. TASR informuje podľa agentúry AFP.
Jeho zvolenie je veľkým úderom pre Čínu a jej snahu o destabilizáciu malej krajiny, čo môže priniesť nové zóny konfliktu a zintenzívniť proti-čínsky sentiment na Taiwane a „vyprovokovať“ Peking.
Výsledky boli spočítané už z 98 percent volebných miestností, vyplýva z údajov Ústrednej volebnej komisie, podľa ktorých hlavný protikandidát Chou Jü I z konzervatívnej nacionalistickej strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 percenta spočítaných hlasov.
Dôležité voľby
V sobotňajších prezidentských voľbách na Taiwane zvíťazil kandidát za Taiwanskú nezávislosť William Lai, čo môže vystupňovať napätie medzi Pekingom a Washingtonom v Juhočínskom mori.
Voľby v roku 2024 sa dostali do centra pozornosti ako významná geopolitická udalosť, ktorá odráža zintenzívňujúci sa boj medzi USA a Čínou o regionálnu dominanciu. Peking voľby vykreslil ako rozhodujúcu voľbu medzi vojnou a mierom, pričom zdôraznil svoj cieľ zjednotiť Taiwan s komunistickou pevninou.
Na príspevku môžeš vidieť vývoj volieb naprieč rôznymi taiwanskými regiónmi.
It’s just before 6 p.m. in Taipei (about 10% polling stations counted) and we’ve got this live map filling up with results data of the 2024 Taiwan presidential election for you ☑️🗳️🇹🇼 https://t.co/m4hBrdW985 pic.twitter.com/SKrme4v4Vp
— Bloomberg Graphics (@BBGVisualData) January 13, 2024
Laiovo víťazstvo znamená tretie víťazstvo po sebe pre Demokratickú pokrokovú stranu (DPP), stranu, proti ktorej Peking ostro vystupuje kvôli jej obhajobe zvrchovaných práv Taiwanu a úzkym väzbám s USA, Európou a ďalšími demokratickými spojencami.
Tento výsledok vyvoláva obavy z možnej reakcie Číny. Pozorovatelia sa obávajú, že Peking by mohol zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v okolí Taiwanu, ako to bolo vidieť po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej v roku 2022, čo by zvýšilo globálne bezpečnostné napätie, informuje portál Politico.
O čom boli voľby?
Taiwan, ktorý koncom 80. rokov 20. storočia prešiel od desaťročí autoritárskej vlády k dynamickej demokracii, je dôkazom demokratického pokroku. V polovici 90. rokov sa v krajine konali prvé úplne slobodné voľby a odvtedy sa volebné právo stalo ceneným symbolom slobody, najmä v kontraste s obmedzeniami v Číne.
Počas svojej kampane William Lai ubezpečil Washington a európskych spojencov tým, že vylúčil vyhlásenie nezávislosti. Tento postoj je v súlade s preferenciami týchto globálnych mocností zachovať súčasný status quo medzi Pekingom a Tchaj-pejom.
Napriek Laiovmu umiernenému prístupu analytici a diplomati očakávajú, že Peking vystupňuje svoj tlak na Taiwan ešte pred Laiovou inauguráciou v polovici mája.
Rétorika Pekingu sa tesne pred voľbami zintenzívnila, pričom hovorca čínskeho úradu pre záležitosti Taiwanu Chen Binhua označil Laia za vojnového štváča a varoval pred hrozivými následkami: „Lai… privedie Taiwan stále ďalej od mieru a prosperity a stále bližšie k vojne a rozkladu.“ Toto vyhlásenie poukazuje na pretrvávajúce napätie a výzvy, ktorým Taiwan čelí v regionálnom geopolitickom prostredí, píše Politico.
Počítanie hlasov v Taiwanských volebných miestnostiach.
With polls now closed in #Taiwan, this is how ballots are being counted at polling centers: each vote is called out and tallied by hand. Pink ballots are presidential; yellow for legislature. In 2020’s election, the outcome was known in under 4 hrs. @NBCNews pic.twitter.com/zcW4EHXHYY
— Janis Mackey Frayer (@janisfrayer) January 13, 2024
Voľby neboli len o geopolitike, ale aj o kľúčových domácich otázkach, ako je hospodárstvo a postavenie Demokratickej pokrokovej strany (DPP) ako zástancu progresívnych hodnôt.
Tento aspekt silne rezonoval u voličov vrátane voličov z komunity LGBTQIA. Chou Yutao, stúpenec DPP, pred hlasovaním tento bod zdôraznil a uviedol: „Som homosexuál a DPP skutočne podporuje ľudské práva, práva homosexuálov a je priateľská k LGBTQIA,“ píše britský denník The Guardian.
Vojna môže byť pre svet ničivá, varujú západné médiá
Perspektíva vojny o Taiwan je spojená s potenciálnymi nákladmi, ktoré sú také závratné, že to núti k zamysleniu aj tých najzarytejších kritikov status quo.
Podľa portálu Bloomberg Economics by konflikt mohol stáť približne 10 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 10 % celosvetového hrubého domáceho produktu. Táto suma výrazne prevyšuje ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine, pandémie COVID-19 a globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008.
Príčiny krízy sú čoraz zjavnejšie: Rastúca hospodárska a vojenská moc Číny, posilňujúca sa národná identita Taiwanu a nestabilná dynamika medzi Pekingom a Washingtonom.
Vzhľadom na tieto faktory majú voľby na Taiwane 13. januára viac než len vnútropolitický význam; predstavujú potenciálne ohnisko vo vzťahoch medzi Taiwanom a úžinou, ktoré by mohlo mať dôsledky na globálne geopolitické a hospodárske prostredie, píše Japan Times.
Napriek zvýšenému napätiu sa pravdepodobnosť čínskej invázie zdá byť v súčasnosti malá. Žiadna aktivita čínskej armády (PLA) nebola pozdĺž pobrežia zaznamenaná a obvinenia z korupcie v čínskej armáde spochybňujú schopnosť prezidenta Si Ťin-pchinga uskutočniť úspešnú vojenskú kampaň voči Taiwanu.
Okrem toho na nedávnom novembrovom samite medzi prezidentom Joeom Bidenom a Si Ťin-pchingom došlo k miernemu zníženiu tohto napätia, pričom Si oznámil iniciatívy na prilákanie zahraničných investícií, píše Bloomberg.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Politico, The Guardian, Japan Times, Bloomberg Economics, Bloomberg