Svet sa priblížil k vojne, ktorá by stála 10 biliónov dolárov. Voľby na Taiwane zhoršili napätie

  • Voľby s najväčšou istotou vyhrá kandidát progresívnej strany William Lai
  • Ak by došlo ku konfliktu, stál by svetovú ekonomiku neuveriteľné peniaze
APTOPIX_Taiwan_Election980481
TASR/AP Photo/Louise Delmotte
  • Voľby s najväčšou istotou vyhrá kandidát progresívnej strany William Lai
  • Ak by došlo ku konfliktu, stál by svetovú ekonomiku neuveriteľné peniaze

Kandidát vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) Laj Čching-te známy aj ako William Lai, vedie v sobotňajšom sčítavaní výsledkov prezidentských volieb na Taiwane. Podľa sčítania takmer všetkých hlasov ho volilo 40,2 percenta voličov. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Jeho zvolenie je veľkým úderom pre Čínu a jej snahu o destabilizáciu malej krajiny, čo môže priniesť nové zóny konfliktu a zintenzívniť proti-čínsky sentiment na Taiwane a „vyprovokovať“ Peking.

Výsledky boli spočítané už z 98 percent volebných miestností, vyplýva z údajov Ústrednej volebnej komisie, podľa ktorých hlavný protikandidát Chou Jü I z konzervatívnej nacionalistickej strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 percenta spočítaných hlasov. 

Dôležité voľby

V sobotňajších prezidentských voľbách na Taiwane zvíťazil kandidát za Taiwanskú nezávislosť William Lai, čo môže vystupňovať napätie medzi Pekingom a Washingtonom v Juhočínskom mori.

Voľby v roku 2024 sa dostali do centra pozornosti ako významná geopolitická udalosť, ktorá odráža zintenzívňujúci sa boj medzi USA a Čínou o regionálnu dominanciu. Peking voľby vykreslil ako rozhodujúcu voľbu medzi vojnou a mierom, pričom zdôraznil svoj cieľ zjednotiť Taiwan s komunistickou pevninou.

Na príspevku môžeš vidieť vývoj volieb naprieč rôznymi taiwanskými regiónmi.

Laiovo víťazstvo znamená tretie víťazstvo po sebe pre Demokratickú pokrokovú stranu (DPP), stranu, proti ktorej Peking ostro vystupuje kvôli jej obhajobe zvrchovaných práv Taiwanu a úzkym väzbám s USA, Európou a ďalšími demokratickými spojencami.

Tento výsledok vyvoláva obavy z možnej reakcie Číny. Pozorovatelia sa obávajú, že Peking by mohol zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v okolí Taiwanu, ako to bolo vidieť po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej v roku 2022, čo by zvýšilo globálne bezpečnostné napätie, informuje portál Politico.

O čom boli voľby?

Taiwan, ktorý koncom 80. rokov 20. storočia prešiel od desaťročí autoritárskej vlády k dynamickej demokracii, je dôkazom demokratického pokroku. V polovici 90. rokov sa v krajine konali prvé úplne slobodné voľby a odvtedy sa volebné právo stalo ceneným symbolom slobody, najmä v kontraste s obmedzeniami v Číne.

Počas svojej kampane William Lai ubezpečil Washington a európskych spojencov tým, že vylúčil vyhlásenie nezávislosti. Tento postoj je v súlade s preferenciami týchto globálnych mocností zachovať súčasný status quo medzi Pekingom a Tchaj-pejom.

William Lai na politickom zhromaždení
zdroj: TASR/AP Photo/Louise Delmotte

Napriek Laiovmu umiernenému prístupu analytici a diplomati očakávajú, že Peking vystupňuje svoj tlak na Taiwan ešte pred Laiovou inauguráciou v polovici mája.

Rétorika Pekingu sa tesne pred voľbami zintenzívnila, pričom hovorca čínskeho úradu pre záležitosti Taiwanu Chen Binhua označil Laia za vojnového štváča a varoval pred hrozivými následkami: „Lai… privedie Taiwan stále ďalej od mieru a prosperity a stále bližšie k vojne a rozkladu.“ Toto vyhlásenie poukazuje na pretrvávajúce napätie a výzvy, ktorým Taiwan čelí v regionálnom geopolitickom prostredí, píše Politico.

Počítanie hlasov v Taiwanských volebných miestnostiach.

Voľby neboli len o geopolitike, ale aj o kľúčových domácich otázkach, ako je hospodárstvo a postavenie Demokratickej pokrokovej strany (DPP) ako zástancu progresívnych hodnôt.

Tento aspekt silne rezonoval u voličov vrátane voličov z komunity LGBTQIA. Chou Yutao, stúpenec DPP, pred hlasovaním tento bod zdôraznil a uviedol: „Som homosexuál a DPP skutočne podporuje ľudské práva, práva homosexuálov a je priateľská k LGBTQIA,“ píše britský denník The Guardian.

Vojna môže byť pre svet ničivá, varujú západné médiá

Perspektíva vojny o Taiwan je spojená s potenciálnymi nákladmi, ktoré sú také závratné, že to núti k zamysleniu aj tých najzarytejších kritikov status quo.

Podľa portálu Bloomberg Economics by konflikt mohol stáť približne 10 biliónov dolárov, čo predstavuje približne 10 % celosvetového hrubého domáceho produktu. Táto suma výrazne prevyšuje ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine, pandémie COVID-19 a globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008.

Príčiny krízy sú čoraz zjavnejšie: Rastúca hospodárska a vojenská moc Číny, posilňujúca sa národná identita Taiwanu a nestabilná dynamika medzi Pekingom a Washingtonom.

Vzhľadom na tieto faktory majú voľby na Taiwane 13. januára viac než len vnútropolitický význam; predstavujú potenciálne ohnisko vo vzťahoch medzi Taiwanom a úžinou, ktoré by mohlo mať dôsledky na globálne geopolitické a hospodárske prostredie, píše Japan Times.

Napriek zvýšenému napätiu sa pravdepodobnosť čínskej invázie zdá byť v súčasnosti malá. Žiadna aktivita čínskej armády (PLA) nebola pozdĺž pobrežia zaznamenaná a obvinenia z korupcie v čínskej armáde spochybňujú schopnosť prezidenta Si Ťin-pchinga uskutočniť úspešnú vojenskú kampaň voči Taiwanu.

Okrem toho na nedávnom novembrovom samite medzi prezidentom Joeom Bidenom a Si Ťin-pchingom došlo k miernemu zníženiu tohto napätia, pričom Si oznámil iniciatívy na prilákanie zahraničných investícií, píše Bloomberg.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Politico, The Guardian, Japan Times, Bloomberg Economics, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá