Svet sa vďaka vakcíne začne na jar 2021 vracať do normálu. Slovensko si ešte počká

  • Tretia fáza testovania dopadla nad očakávania, vakcína zaznamenala až 90% úspešnosť
  • Ak pôjde všetko podľa plánu, v ambulanciách ju môžeme očakávať v nasledujúcom roku
  • Tretia fáza testovania dopadla nad očakávania, vakcína zaznamenala až 90% úspešnosť
  • Ak pôjde všetko podľa plánu, v ambulanciách ju môžeme očakávať v nasledujúcom roku

Americká vakcína vyvíjaná spoločnosťou Pfizer v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech zaznamenala v tretej fáze úspešnosť až 90% na vzorke 43 500 testovaných ľudí. Spomínané firmy chcú na budúci týždeň požiadať americký úrad na kontrolu potravín a liečiv FDA o schválenie vakcíny na núdzové použitie. Plán, podľa ktorého by mala byť pre náš trh vakcína dostupná už v prvej polovici roka 2020 však nie je všetko.

Desiatky tímov vo svete vyvíjajú vakcínu

Amerika, Rusko, Anglicko, Nemecko, dokonca aj Slovensko a mnoho ďalších. Všetky štáty sveta aspoň čiastkovo prepojili svoje záujmy a majoritu času venujú vývoju vytúženej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa októbrových výsledkov testov anglickej vakcíny firmy AstraZeneca bol celý svet v očakávaní, najlepšie vyhliadky však v posledných dňoch získala americko-nemecká od spoločnosti Pfizer a BioNTech.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Na schválení vakcíny proti COVID-19 v tomto roku však Anglicko spolu s Európskou liekovou agentúrou vytrvalo pracuje. Tá započala začiatkom októbra svoj prvý proces preskúmania experimentálnej vakcíny, ktorú vyvíja daná Oxfordská univerzita a spoločnosť AstraZeneca. Ak by im podarilo predčiť americký Pfizer, prvé centrá hromadnej vakcinácie boli vo veľkých mestách vrátane Leedsu, Hullu a Londýna.

Oxfordský profesor John Bell pre BBC Radio povedal, že k normálnemu životu by sme sa mali vďaka vakcíne vrátiť už na jar. „Budem asi prvý, kto to povie…ale hovorím to s istotou,“ cituje Bella CNBC.

Do poslednej fázy testovania potenciálnej vakcíny vstúpila aj slovenská spoločnosť Axel Neuroscience. Po potvrdení účinnosti experimentálnej peptidovej vakcíny ACvac1 na živom víruse SARS-CoV-2 v predklinickej štúdii pristúpi ku klinickému testovaniu.

Slovenská vakcína proti koronavírusu je doslova na dosah. Vieme, kedy bude k dispozícii

Čo sa musí udiať pred tým, než sa Pfizer vakcína dostane na stoly lekárov

Business Insider si posvietil na fakty, ktoré nevyhnutne determinujú vstup tejto vakcíny na celosvetový trh.

Spoločnosť Pfizer musí vykonať nasledujúce výskumy a sumarizovať dáta, ktoré následne predloží Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, ten sa potom musí rozhodnúť, či spoločnosti udelí mimoriadny súhlas. Pfizer uvádza, že potrebné dáta by mali byť dostupné už  17. novembra.

Napriek akejkoľvek snahe o urýchlenie možnosti používania vakcíny je firma schopná vyrobiť len 50 miliónov dávok v roku 2020, ktoré vie rozdistribuovať rizikovým skupinám, ak vakcínu Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schváli.

vakcína, koronavírus očkovanie
zdroj: TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP

Pre jedného človeka sú potrebné až dve dávky tejto peptidovej vakcíny v rozostupe troch týždňov, aby nabrala dostatočnú účinnosť a umožnila jedincovi dostatočnú ochranu pred nákazou SARS-CoV2, a teda do konca roka 2019 nebude možné zaočkovať viac, než 25 miliónov ľudí v rizikových skupinách.

 V začiatkoch roka 2021 sa podarí spoločnosti vyprodukovať 1,3 miliardy dávok vakcín, čo znamená, že by bolo možné začať s distribúciou do ambulancií k bežným ľuďom nepochádzajúcim z rizikovej skupiny, tomuto predchádza ďalšie schválenie Úradom pre kontrolu potravín a liečiv. Preprava vakcíny je však pomerne komplikovaná. Musí byť transportovaná v mínusových teplotách, a to až v -70 stupňov Celzia, čo by mohlo skomplikovať jej urgentný prevoz do lokalít s horším prístupom.

Množstvo krajín si už vakcínu predobjednalo v miliónových počtoch.  Patrí tam USA, Veľká Británia, Kanada, Japonsko a niekoľko krajín v Európskej únii. To, kedy sa k nám účinná vakcína v skutočnosti dostane a odkiaľ príde, ostáva aj naďalej otázne, premiér Igor Matovič ju však očakáva čoskoro.

Vakcía nebude povinná, vraví Matovič

Už v januári by sme v EÚ mali mať prvé dávky vakcíny proti koronavírusu, prezradil Igor Matovič minulý týždeň na spoločnej tlačovej besede v s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Upozornil však, že pôjde o obmedzené množstvo vakcín, ktoré rozhodne nebude stačiť pre všetkých Slovákov.

Premiér aj prezidentka sa zhodli v tom, že celú zimu musíme byť extrémne opatrní, keďže koronavírusu sa v zime veľmi darí. „Ide ťažké obdobie, do dodania vakcíny to bude ešte veľmi ťažký boj. Preto nepodliehajme nejakým prvoplánovým radostiam,“ povedal Matovič. 

Podľa aktuálnych informácií premiér zamietol povinné očkovanie „Ak by sme spravili povinné očkovanie, presiahli by sme mieru únosnosti,“ povedal pre Rádio Expres. Štát podľa neho musí urobiť nasledujúce mesiace veľkú kampaň. „Keď sa 60 % ľudí nezaočkuje, tak nám vakcína ani nepomôže,“ dodal.

Rovnako sa zmenia pravidlá a zákaz vychádzania. Ten skončí úderom polnoci z nedele 15. novembra na pondelok 16. novembra. Vláda schválila, že zákaz vychádzania bude platiť od 23:00 do 5:00 ráno. Po novom sa od pondelka nebude ani vyžadovať certifikát o negatívnom teste pri pohybe po Slovensku. Podobu nových opatrení bude oznamovať v stredu 11. novembra vláda po ukončení rokovania.

https://www.facebook.com/RadioExpres/videos/418116402531405/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAmc_17E-8jfAvUJ3FNwk8PHxTilKpxPvo0pOUemJyTgqQzjLi0vQnnVKijEOMZrJXnvXKbJeCd6C0_

 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Business Insider, EMA, Startitup, Rádio Expres, cnbc

Najnovšie videá

Trendové videá