Svet sa zmieta v „horúcom pekle“: Zažívame posledné chladné leto a bude horšie, varuje klimatológ
- Svet sužuje vlna horúčav
- Podľa klimatológa bude každé ďalšie leto ešte teplejšie
- Svet sužuje vlna horúčav
- Podľa klimatológa bude každé ďalšie leto ešte teplejšie
Celý svet a Slovensko nevynímajúc aktuálne sužuje vlna horúčav. V Katalánsku len pred pár dňami namerali rekordných 45,1 stupňa Celzia, v Číne zase teplota nedávno dosiahla hrozivých 52,2 stupňa Celzia. Ide o najvyššiu teplotu, aká bola kedy v Číne zaznamenaná.
Podľa amerického klimatológa Petera Kalmusa z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) však môže byť ešte horšie. Uznávaný vedec ľudí varuje, že každé ďalšie leto bude ešte teplejšie.
Klimatológ: Toto bude najchladnejšie leto po zvyšok vášho života
„Väčšina ľudí stále netuší, v akom nebezpečenstve sú. Toto bude najchladnejšie leto po zvyšok vášho života. Nemali by sme si z toho robiť srandu, malo by to byť skutočne desivé. Jediná cesta z tejto nočnej mory z tepla je čo najskôr skoncovať s fosílnymi palivami,“ píše na Twitteri klimatológ.
Most people STILL don’t know what peril they are in. This will be the coolest summer for the rest of your life, and that shouldn’t be just a meme – it should be actually terrifying. The ONLY path out of this heat nightmare is to end fossil fuels ASAP
— Peter Kalmus (@ClimateHuman) July 18, 2023
Podľa odborníka „tu vždy budú regionálne a medziročné rozdiely, ale priemerne teplotné trendy jasne dokazujú, že tohtoročné leto je na dlhú dobu tým najchladnejším“.
Pokiaľ však spoločnosť prejde do režimu klimatickej núdze, je tu možnosť, že sa planéta začne do konca storočia ochladzovať, dodáva.
To, že sa svet zmieta v extrémnej páľave, potvrdzuje aj Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá patrí pod OSN. Svet by sa mal pripraviť na čoraz intenzívnejšie vlny horúčav, varovala v utorok Organizácia Spojených národov. Urobila tak v čase, keď krajiny na severnej pologuli čelia rekordne vysokým teplotám, píše TASR na základe správy AFP.
„Podobné udalosti budú len narastať na intenzite a svet sa na to musí pripraviť,“ povedal poradca pre extrémne horúčavy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) John Nairn.
Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na Zemi
Úrady verejného zdravotníctva vydali pre obyvateľov krajín Európy a Severnej Ameriky viacero varovaní. Urgovali ich, aby dbali na dostatočný príjem tekutín či nevychádzali na priame slnečné svetlo.
Vlny extrémnych horúčav patria medzi najnebezpečnejšie prírodné javy. Nairn dodal, že každoročne zomierajú v dôsledku extrémnych teplôt státisíce ľudí, pričom týmto úmrtiam by sa dalo predísť. Od 80. rokov minulého storočia pritom počet vĺn vysokých teplôt narástol až šesťnásobne.
„Nezdá sa však, že by sa tento trend zmierňoval,“ podotkol Nairn. Vyjadril tiež obavy, že zhoršujúca sa situácia by mohla mať negatívne dôsledky na ľudské zdravie a živobytie.
AFP pripomína, že Európa, ktorá je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na Zemi, sa pripravuje na vrchol súčasnej vlny horúčav. Európska vesmírna agentúra (ESA) predpovedá, že na talianskych ostrovoch Sicília a Sardínia by mohla teplota dosiahnuť až 48 stupňov Celzia. Podľa WHO je súčasný európsky teplotný rekord 48,8 stupňa. Namerali ho v auguste 2021 na Sicílii.
Meteorológ: El Niño sa u nás prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo zrážkami
Extrémne teploty sú spojené aj s fenoménom El Niño. Meteorológ Peter Jurčovič nedávno pre Startitup vysvetlil, ako môže tento jav ovplyvniť počasie na Slovensku. „Sú dve možnosti. Za posledných 30 rokov sa El Niño mimoriadne prejavil dvakrát. Raz to bolo extrémnymi teplotami v Bratislave v roku 1983. Vtedy sme zaznamenali 45 tropických dní, pričom normál je tak polovica,“ uviedol Jurčovič pre Startitup.
„A potom bol tuším v roku 1998 druhý El Niño, vtedy sa zase prejavil extrémnymi zrážkami. A v roku 2002 alebo 2003 v Prahe vytopilo metro a podobne. Čiže sa prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo extrémnymi zrážkami,“ myslí si meteorológ.
Odborník vysvetlil, že jeden aj druhý jav súvisia s teplým vzduchom. Platí totiž, že čím je teplejší vzduch, tak tým viac je vzduch schopný do seba prijať viac vlahy. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Potom podľa Jurkoviča „záleží už len na tom, ako sa vyvíja situácia, či to ostane len pri teplotách alebo to pôjde do extrémnych dažďov“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Twitter/Peter Kalmus, TASR, Archív Startitup