Svet spoznal jediné pravidlo, ktoré stačí dodržať, aby si bol po desiatkach hodín sedenia stále fit. Toto je ono

  • Sedavá práca prináša nášmu metabolizmu, no aj fyzickej konštrukcii nemalé problémy
  • Táto štúdia však dokazuje, že na to, aby si vyvážil hodiny strávené za počítačom, stačí cvičiť niekoľko desiatok minút
  • Sedavá práca prináša nášmu metabolizmu, no aj fyzickej konštrukcii nemalé problémy
  • Táto štúdia však dokazuje, že na to, aby si vyvážil hodiny strávené za počítačom, stačí cvičiť niekoľko desiatok minút

Spojením výsledkov niekoľkých štúdií vznikla meta-analýza, ktorá ti konečne povie, koľko času musíš venovať denne cvičeniu, aby si dorovnal resty vo fyzickej aktivite o výmere desiatich hodín. Vytýčená hodnota v minútach ti môže pomôcť byť skutočne fit. Okrem nej je však pozoruhodným ukazovateľom pozitívnych výsledkov výskumu aj to, že je možné nepriaznivé vplyvy sedavej práce takmer absolútne odstrániť. Samo to však nepôjde.

Vymeň 40 minút za 10 hodín

Už 40 minút akejkoľvek fyzickej stredne intenzívnej až intenzívnej aktivity každý deň. To je podľa vedcov približne tou správnou dávkou na vyváženie 10 hodín pokojného sedenia. Tvrdenie obhajujú výsledky výskumu vychádzajúceho z meta-analýzy uskutočnenej na základe deviatich predchádzajúcich štúdií zo štyroch krajín. Výskumu sa zúčastnilo celkovo 44 370 ľudí, informuje Science Alert.

Analýza zistila, že riziko úmrtia u osôb so sedavejším životným štýlom stúpalo s poklesom času stráveného fyzickou aktivitou so strednou až silnou intenzitou. Ak sa nazdávaš, že aktívni ľudia sediaci za počítačom 5 hodín vykazovali lepšie výsledky, ako tí, ktorí za počítačom strávili dvojnásobok času, tak sa mýliš.

zdroj: Unsplash/John Arano

„U aktívnych osôb vykonávajúcich fyzickú aktivitu so strednou až silnou intenzitou približne 30-40 minút sa súvislosť medzi vysokým časom sedavej práce a rizikom úmrtia významne nelíši od spojitosti s nízkym časom sedavej práce,“ píšu vedci v publikácii. Inými slovami, vykonávanie niektorých primerane intenzívnych činností – bicyklovanie, rýchla chôdza, práca v záhrade, beh – môže znížiť riziko skoršej smrti. A to až na level takmer úplného odstránenia nepriaznivých efektov sedavej práce.

V ten správny čas

„Tieto pokyny sú veľmi aktuálne, vzhľadom na to, že sme uprostred globálnej pandémie, ktorá dlhodobo obmedzuje pohyb a pobyt ľudí. Musia sa uspokojiť s interiérom, čo podporuje nárast sedavého správania,“ hovorí výskumník fyzickej aktivity a zdravia populácie Emmanuel Stamatakis z univerzity v Sydney v Austrálii.

Slovensko ako posledné neschválilo liečivé CBD. Svitá však na lepšie časy, hovorí Nicholsonová

„Ľudia si môžu stále chrániť svoje zdravie a vyvážiť škodlivé účinky fyzickej nečinnosti,“ hovorí Stamatakis. Tento odborník sa síce nezúčastnil meta-analýzy, ale je editorom časopisu Britský žurnál športovej medicíny (BJSM). „Ako zdôrazňujú tieto pokyny, počíta sa všetka fyzická aktivita a akékoľvek jej množstvo je lepšie ako žiadne.“

Podstatou spomínaného cvičenia je zvýšenie srdcovej činnosti a zapríčinenie potenia. Výsledky sú o to významnejšie, pretože nie sú založené na subjektívnych hodnoteniach participantov. Naopak, boli získané prístrojovo, a teda špeciálnym zariadením, ktoré mali počas celého času výskumu participanti sa sebe. Vedci však dodávajú, že je v nízkej miere účinná aj akákoľvek iná aktivita, ako je samotné státie, prechádzanie sa či strečing.

 

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: BJSM, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá