Svet spoznal jedinečný typ stravy: Ľudstvo ochráni pred najobávanejšou chorobou
- Obávaná demencia môže prehrať boj s diétou
- Správna strava funguje ako prevencia
- Znižuje riziko ochorenia o desiatky percent
- Obávaná demencia môže prehrať boj s diétou
- Správna strava funguje ako prevencia
- Znižuje riziko ochorenia o desiatky percent
Vedci prichádzajú s dôležitým zistením. Svetu predstavili stravu, ktorá znižuje riziko demencie až o 31 %, uvádza nedávno publikovaná štúdia. Ak chceš posilniť svoju imunitu a prevenciu pred týmto ochorením, odporúčajú ti konkrétny druh potravy.
Ako píše CNN, ide o takzvanú protizápalovú diétu pozostávajúci z vegetariánskej stravy ako ovocie, zelenina a najmä celozrnné výrobky. A nepomáha to len pri demencii, ale aj pri cukrovke 2. typu či mŕtvici. Vyplýva to zo zistení vedkyne Abigail Dove, ktorá svoj výskum publikovala v časopise JAMA Network Open.
„Dodržiavanie protizápalovej diéty súviselo s nižším rizikom demencie, dokonca aj u ľudí s kardiometabolickými ochoreniami, ktorí sú už vystavení zvýšenému riziku demencie,“ hovorí doktorandka z Centra pre výskum starnutia z Inštitútu Karolinska vo švédskom Solne.
Ako vysvetlila pre CNN, demencia sa u ľudí s cukrovkou či cievnymi ochoreniami, ktorí sa tejto diéty držali, vyvinula až o dva roky neskôr ako u tých, ktorí sa počas trvania výskumu takto nestravovali, teda jedli aj červené a spracované mäso či ultraspracované potraviny, napríklad sladké cereálie, limonády, hranolčeky a podobne.
Účastníkom štúdie sa následne skenoval mozog. Zistilo sa, že ak dodržiavali protizápalovú diétu, viedlo to k výrazne nižším hladinám mozgových biomarkerov neurodegenerácie. Taktiež sa u nich zistila nižšia miera cievnych problémov.
Ako hovorí doktor David Katz, štúdia je síce len pozorujúca, teda neukazuje príčiny ani následky diéty, no prináša dôležité zistenia. Odráža existujúci výskum a ukazuje súvislosť medzi typom stravy a zdravím mozgu.
„Je vysoko pravdepodobné, že kvalitnejšia a menej zápalová strava za istý čas priamo ovplyvňuje viaceré súvislosti s mozgom a neurokognitívnym zdravím,“ hovorí.
Demencia
Ako vysvetľuje Alzheimerova asociácia, demencia je všeobecný termín pre stratu pamäti, jazykových zručností, schopnosti riešenia problémov myslenia. Platí to v prípade, ak ide o také závažné symptómy, že ochorenie zasahuje do každodenného života človeka.
Najčastejšou príčinou demencie je Alzheimerova choroba. No samotná demencia má viacero podôb a ide o všeobecný pojem, ktorý opisuje súbor potenciálnych symptómov. Na pochopenie, choroby zoskupené pod všeobecným pojmom „demencia“ spôsobujú veľmi výrazné zmeny mozgu.
Príznaky demencie spúšťajú pokles kognitívných schopností. Tým sa narúša každodenný život pacienta. Človek tak postupne stráca sebestačnosť, stáva sa odkázaným na pomoc druhých. Ochorenie výrazne ovplyvňuje aj správanie, pocity a vzťahy jednotlivcov.
Alzheimerova choroba môže až za 60 až 80 % prípadov demencie. Poznáme však napríklad aj vaskulárnu demenciu, teda typ, ktorý postihuje cievy. Dochádza k nej pri mikroskopickom krvácaní a upchatí krvných ciev v mozgu. Ide o druhú najčastejšiu príčinu demencie vôbec.
Lekári rozoznávajú aj zmiešanú demenciu. O nej sa hovorí v prípade, že pacient zažíva vplyv viacerých typov choroby súčasne. Existuje však ešte mnoho ďalších stavov, ktoré môžu spôsobiť kognitívne škody, no nejde nevyhnutne o demenciu. V tomto prípade sa dané problémy dajú efektívnejšie liečiť.
Zdroje: CNN, JAMA Network Open, Alzheimer