Svet v pozore: Kľúčový prvok jadrovej triády sa objavil v Európe
- Americká ponorka USS Rhode Island navštívila prístav Gibraltár
- Ide o nezvyčajné vyzradenie polohy ponorky, ktorá je kľúčovým prvkom jadrovej triády
- Americká ponorka USS Rhode Island navštívila prístav Gibraltár
- Ide o nezvyčajné vyzradenie polohy ponorky, ktorá je kľúčovým prvkom jadrovej triády
Americká balistická ponorka USS Rhode Island sa na začiatku októbra nečakane objavila v európskych moriach, konkrétne zakotvila v prístave Gibraltár. O jej návšteve britského prístavu informovalo americké námorníctvo.
Ide o nezvyčajný krok, pretože poloha strategických ponoriek je zvyčajne utajená. V priebehu dvoch týždňov ide už o druhú ponorku, ktorej polohu zverejnilo námorníctvo. Prvá bola ponorka USS West Virginia, ktorá operovala v Arabskom mori.
Prezradenie polohy ponorky, ktorá je kľúčovým prvkom americkej jadrovej triády, má byť zrejme signálom pre nepriateľov, rovnako ako pre spojencov.
„Návšteva prístavu Rhode Island na Gibraltári posilňuje náš pevný záväzok voči našim spojencom a partnerom v regióne. USA a Spojené kráľovstvo zdieľajú silnú históriu spolupráce prostredníctvom cvičení, operácií a kooperačných aktivít, ako je táto, ktoré zlepšujú naše kombinované schopnosti a partnerstvo,“ povedal kapitán John Craddock, veliteľ Task Force 69. Pracovná skupina 69 americkej šiestej flotily je zodpovedná za dohľad nad všetkými bojovými operáciami námorných ponoriek v Európe a Afrike.
„Zložitosť, smrteľnosť a taktická odbornosť Rhode Islandu stelesňuje efektivitu a silu podmorských síl,“ dodal Craddock.
Návšteva prichádza v čase, keď Rusko obviňuje Veľkú Britániu
Gibraltár, ktorý susedí so Španielskom, má strategickú polohu a nachádza sa na východnom konci Gibraltárskeho prielivu, ktorý spája Stredozemné more s Atlantickým oceánom. Podľa portálu The WarZone prístav ako jeden z mála v regióne dokáže pojať jadrové ponorky a zároveň na nich vykonať opravy.
Podľa fotografií USS Rhode Island v prístave bola ponorka obklopená člnmi naloženými lodnými kontajnermi, zrejme na zvýšenie jej ochrany v počas pobytu v prístave. Okrem toho na hladine hliadkovali aj britské lode.
Ako si všimol The War Zone, návšteva Gibraltáru prichádza v čase, keď Ruská federácia obviňuje Veľkú Britániu zo sabotáže plynovodu Nord Stream 1 a 2. Ruské obvinenia prichádzajú bez toho, aby poskytli akékoľvek dôkazy. Západne štáty si naopak myslia, že za sabotážou plynovodov je práve Kremeľ.
Moskva taktiež obvinila Londýn na účasti z dronového útoku na Čiernomorskú flotilu v ruskom meste Sevastopol.
Môže ísť o jadrové odstrašenie
Účelom zverejnenia polohy môže byť aj takzvané jadrové odstrašenie. Existujú obavy, že ak sa Rusku naďalej nebude dariť na bojisku môže sa uchýliť k použitiu jadrových zbraní na Ukrajine.
Niektorí ľudia z prostredia americkej armády si myslia, že Biden nerobí dosť pre jadrové odstrašovanie, a nepáči sa im ani, že v prípade použitia jadrových zbraní Ruskom pravdepodobne nebude Washington odpovedať rovnako. Práve hlasy z armády žiadali tvrdšie jadrové odstrašovanie, ktoré by zahŕňalo aj americké ponorky v Európe.
USS Rhode Island práve takú požiadavku spĺňa a odtajnenie jej polohy určite nie je náhodné. Ponorka triedy Ohio patrí ku kľúčovým prvkom jadrovej triády. Pri hliadkovaní má nasadených okolo 20 balistických rakiet Trident D5.
Tridenty D5 môžu byť vybavené viacerými jadrovými hlavicami od W76-2 s nižšou výťažnosťou, ako aj typmi W76-1 a W88 s vyššou výťažnosťou.
Práve ponorka sa považuje za zbraň Prvého úderu. To v jadrovej stratégii znamená prvý jadrový úder, ktorý so sebou nesie moment prekvapenia. Ten sa zameriava na jadrový arzenál protivníka, ktorý musí byť ochromený do takej miery, aby útočník prežil odvetný úder.
Ponorka navyše disponuje výhodou, a tou je ťažšia lokalizácia, ktorá by jej teoreticky umožnila prežiť jadrovú vojnu.
USS Rhode Island a USS West Virginia nie sú jediné ponorky, ktoré sa tento rok „ukázali“. Ešte pred ruskou inváziou v januári sa na Cypre vyskytla ponorka USS Georgia, v ten istý mesiac navštívila územie Guam ponorka USS Nevada .
Zdroje: U.S. Navy, The WarZone