Svetom sa šíri bizarný trend. Ľudia si odmietajú oprať použité oblečenie

  • Pranie a sušenie oblečenia má na prírodu veľký dosah
  • Non-washers proti tomuto fenoménu bojujú
  • Pranie svojho oblečenia obmedzujú na minimum
Oblečenie sušiace sa na slnku
Sušenie oblečenia na slnku Freepik/alexkich
  • Pranie a sušenie oblečenia má na prírodu veľký dosah
  • Non-washers proti tomuto fenoménu bojujú
  • Pranie svojho oblečenia obmedzujú na minimum

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, keď je hygiena väčšine ľuďom dostupnejšia než v minulosti, sa vo svete rozmáha zástup prívržencov, ktorí svoje oblečenie perú len zriedkavo alebo vôbec.

Keď sa na problematiku odevov a textilu pozrieme bližšie, zistíme, že najväčší vplyv na životné prostredie počas celej jeho životnosti oblečenia nespočíva v jeho výrobe, preprave alebo likvidácii, ale najmä v jeho používaní spotrebiteľom, čo zahŕňa okrem sušenia a žehlenia aj spomínané pranie,“ hovorí pre The Guardian Kate Fletcher, ktorá sa zameriava na vplyv módneho priemyslu na životné prostredie. 

Kontroverzná súťaž

Vo svete sa rozmáha takzvaný trend s názvom Raw Jeans alebo surový či suchý denim. Ide o typ džínsov, ktoré po farbení neprešli žiadnym praním ani ošetrením. Sú vyrobené z nepranej a neupravenej džínsoviny, ktorá im dodáva tuhú textúru v porovnaní s predpranými džínsami.

Na tomto princípe je založená aj celá súťaž s názvom Indigo Invitationals, o ktorej informuje BBC. Jej zakladateľom je autor a editor Brian Szabo. Cieľom súťažiacich je dosiahnuť vysoko kontrastné vzory na rifliach a to tým, že sa budú rok vyhýbať ich praniu.

Viac ako deväť z desiatich ľudí nasledujúcich tento trend operie svoje rifle, až keď si ich oblečú po 150 alebo 200-krát, tvrdí zakladateľ súťaže Szabo. Namiesto práčky sa nositelia surového denimu učia iné spôsoby, ako sa starať o svoje džínsy. Napríklad vystavovať ich UV žiareniu. „Ja tomu hovorím slnečný kúpeľ,“ hovorí Szabo.

Zároveň ich odporúča cez noc napríklad vetrať. Celá súťaž nie je založená len na móde, dôležitým prvkom je aj šetrnosť k prírode. Výskum Levi-Strauss & Co zistil, že menej časté pranie džínsov zároveň znižuje spotrebu energie, vplyv klimatických zmien a príjem vody o 80 percent. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Indigo Invitational Fade Comp (@indigoinvitational)

Trend prevláda aj medzi známymi menami

Praniu sa nevyhýbajú len „denimheadi“. Podobný zvyk má zaužívaný aj módna návrhárka Stella McCartney, ktorej výroky vyvolali mediálny rozruch.

„Ak niečo nie je potrebné prať, neperte to,“ vyjadrila sa pre The Guardian. „Nehádžem veci do práčky iba preto, že som ich párkrát mala na sebe. Sama som neuveriteľne hygienická, ale naozaj nie som fanúšikom chemického čistenia alebo akéhokoľvek čistenia,“ tvrdí návrhárka. 

Svoje o praní oblečenia vie aj lektor udržateľnej módy na univerzite v Leedse, Mark Sumner. „Jednou z najhorších vecí, ktoré môžete s odevom urobiť, pokiaľ ide o jeho trvanlivosť, je vyprať ho.“ 

Odev sa podľa neho môže roztrhnúť, zraziť a stratiť farbu. So svojím kolegom Markom Taylorom Sumner skúma, ako mikrovlákna z bielizne v domácnostiach končia v morských živočíchoch. Ale aj keď hovorí, že zníženie frekvencie prania je správna voľba pre životné prostredie, úplné moratórium práčky neobhajuje.

Pár eko tipov

Keď perieš oblečenie, rob to s chladnejšou vodou, kratšími cyklami a plnšou náplňou. Väčšina pracích prostriedkov obsahuje toxické zložky – namiesto toho skús použiť prírodné, šetrné a zelené alternatívy. Nájdeš ich napríklad v predajniach reťazcov DM či Bezobalovo.

Negatívny vplyv na životné prostredie majú aj mikrovlákna – drobné plastové čiastočky, ktoré sa pri praní uvoľňujú. Práčky ich nezachytia, ale špeciálne filtre áno. Taktiež ak máš možnosť, suš bielizeň na vzduchu alebo namiesto klasickej sušičky použi tepelné čerpadlo. 

Ako je to s hygienou? 

To, koľkokrát je vhodné nosiť oblečenie bez prania, sa často zdá byť založené skôr na folklóre alebo výchove človeka ako na odborných radách. Oficiálna stránka značky Whirlpool však ponúka prehľadný rozpis, ako často by sa mali prať určité typy odevu.

Blúzky a tričká by si mal oprať už po dvoch použitiach, rovnako ako tielka alebo športové podprsenky. Svetre či džínsy stačí hodiť do práčky až po štyroch použitiach. Odborníci tvrdia, že existuje niekoľko druhov odevov, ktoré by si mal prať po každom použití: spodná bielizeň, ponožky, pančuchy, legíny a aktívne oblečenie.

Táto rada platí aj pre akékoľvek iné oblečenie so škvrnami, viditeľnou nečistotou alebo zápachom. „Tieto druhy oblečenia nosíme na časti tela, ktorá má veľa prirodzených baktérií,“ povedal pre CNN Manal Mohammed, docent lekárskej mikrobiológie na University of Westminster v Londýne.

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia častokrát praniu vyhýbajú, je čas. „Pranie oblečenia vám zaberie hodiny života. Zdá sa, že najlepší prístup je byť flexibilný. Ak vaše oblečenie nezapácha, potom sa s praním neobťažujte,“ radí Mohammed. 

Zdroje: BBC, The Guardian, Whirlpool, CNN, DM, Bezobalovo, The Guardian 

Najnovšie videá

Trendové videá