Svetová fashion značka v krachu: Zatvára 56 prevádzok a ruší pracovné miesta

  • Módna značka Esprit plánuje zatvoriť všetkých 56 obchodov v Nemecku
  • Pripraví tým o prácu 1300 zamestnancov
  • Insolvencia zasahuje kľúčový trh a ohrozuje budúcnosť európskych operácií
módne oblečenie
Ilustračné foto/Esprit Canva/Lolostock, davidf
  • Módna značka Esprit plánuje zatvoriť všetkých 56 obchodov v Nemecku
  • Pripraví tým o prácu 1300 zamestnancov
  • Insolvencia zasahuje kľúčový trh a ohrozuje budúcnosť európskych operácií

Módna značka Esprit, známa svojimi štýlovými a cenovo dostupnými odevmi, plánuje do konca roka zatvoriť všetkých 56 obchodov na svojom najväčšom trhu – v Nemecku.

Tento krok bude mať za následok stratu zamestnania pre približne 1300 pracovníkov.

Insolvencia Esprit a jej príčiny

Esprit pôsobí vo viac ako 40 krajinách sveta a má dve hlavné sídla – jedno v nemeckom Ratingene a druhé v Hongkongu. Nemecko, ako jeden z kľúčových trhov spoločnosti, bolo centrom jej európskych operácií.

Avšak v máji tohto roka Esprit podala na súde v Düsseldorfe návrh na vyhlásenie konkurzu na svoju materskú spoločnosť Esprit Europe a na šesť ďalších nemeckých dcérskych spoločností, informoval portál Euronews.

Tento krok bol nevyhnutný pre neschopnosť firiem platiť svoje účty a zabezpečiť finančné prostriedky na ďalšie podnikanie v Nemecku.

Podľa vyhlásenia spoločnosti sa medzi hlavné faktory, ktoré prispeli k súčasnej situácii, radia vysoké nájomné, rastúce náklady na pracovnú silu, ceny energií a negatívne vplyvy pandémie koronavírusu.

Zhoršenie finančnej situácie bolo tiež ovplyvnené medzinárodnými konfliktami, čo výrazne oslabilo európske dcérske spoločnosti Esprit.

Dôsledky pre ďalšie európske trhy

Insolvenčné konanie sa dotýka nielen nemeckých firiem, ale môže mať ďalekosiahle následky aj pre ďalšie európske podniky.

Dva z nemeckých podnikov, ktoré sú momentálne v konkurznom konaní, sú totiž akcionármi ďalších spoločností Esprit Holdings vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve a Poľsku.

Tieto firmy by mohli byť v budúcnosti postihnuté podobným osudom.

Zaujímavé je, že zatiaľ nebolo oficiálne oznámené zatvorenie predajní v ďalších európskych krajinách, hoci v marci Esprit už podala návrh na vyhlásenie konkurzu v Belgicku a vo Švajčiarsku.

Spoločnosť však naďalej pokračuje v obchodnej prevádzke, až kým nedôjde k ďalšiemu rozhodnutiu. Je však pravdepodobné, že insolvencia bude mať priamy vplyv na ďalších približne 1500 zamestnancov.

Hľadanie riešení a budúcnosť značky

Vedenie jednotlivých dcérskych spoločností aktuálne pracuje na plánoch reštrukturalizácie a Esprit skúma nové možnosti financovania.

Rôzni potenciálni investori už prejavili záujem o strategické partnerstvo, čo by mohlo predstavovať istú nádej pre budúcnosť značky v Európe.

Podľa dostupných informácií je britský finančný investor Alteri už v pokročilom štádiu rokovaní o získaní práv na značku Esprit pre európsky trh.

Budúcnosť spoločnosti Esprit v Európe je zatiaľ neistá, no záujem investorov a snahy o reštrukturalizáciu môžu poskytnúť príležitosť na nový začiatok, aj keď za cenu straty zamestnania pre tisíce ľudí.

Esprit nie je jediná, čo čelí kríze

Ako sme ťa nedávno informovali v tomto článku, spoločnosť Varta, známa výrobou batérií, čelí taktiež vážnej finančnej kríze spôsobenej rastúcimi nákladmi, konkurenciou a kybernetickým útokom.

Táto situácia ohrozuje jej budúcnosť, aj keď Varta dlhé roky dominovala trhu a bola symbolom spoľahlivosti.

Automobilový gigant Porsche prejavil záujem o investíciu do Varty s cieľom využiť jej skúsenosti v oblasti batérií na podporu vlastnej stratégie elektromobility.

Akvizícia by mohla stabilizovať Vartu a pomôcť Porsche dosiahnuť ambiciózne ciele v prechode na elektrické vozidlá, čo by zároveň poskytlo Varte nový impulz na prekonanie súčasných problémov.

Zdroje: Euronews, TASR, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá