Svetová kapacita Gabor Maté pre Startitup: Ak sa cítiš stratený v tomto svete, je to dobrá vec

  • Čo znamená byť „normálny“?
  • Nezapadanie do davu je cestou k šťastnému a autentickému životu
  • K vymaneniu sa zo závislosti pomôže len súcit
Gabor Maté
Gabor Maté Reprofoto:Instagram/@kompas_regeneracie
  • Čo znamená byť „normálny“?
  • Nezapadanie do davu je cestou k šťastnému a autentickému životu
  • K vymaneniu sa zo závislosti pomôže len súcit

Renomovaný lekár maďarského pôvodu Gabor Maté, expert na duševné zdravie, prvýkrát navštívil Slovensko. Tento odborník, známy svojím súcitným prístupom k duševnej rovnováhe, 14. septembra Slovákom prezradil, ako prekonať vlastnú traumu. Podujatie s názvom „Mýtus normálnosti v toxickej kultúre“ zorganizoval Michal Marguš pod záštitou Kompasu regenerácie

Doktor Maté je autorom piatich bestsellerov preložených do takmer 40 jazykov, vrátane jeho najnovšej knihy Mýtus normálnosti. Jeho práca sa zameriava na závislosti, traumy a ich vplyv na zdravie, s osobitným dôrazom na vývoj v detstve. 

Gabor Maté sa exkluzívne pre Startitup vyjadril, prečo je dobré cítiť sa stratený v dnešnom svete a či je možné dostať sa z kruhu závislosti. 

Ak si stratený, nie si sám 

Ľudia sa často cítia v tomto svete stratení. Máme pocit, že si nedokážeme nájsť miesto, akoby sme ani na tento svet nepatrili, akoby sme boli úplní blázni. Podľa doktora Matého je toto úplne v poriadku. „Po prvé, nie ste sami, dobre? A ak sa cítite stratení v tomto svete, je to dobrá vec.“ 

A prečo? Doktor sa odvolával na slávny výrok hinduistického duchovného učiteľa Juddu Kishnamurtiho: „Byť dobre prispôsobený hlboko chorej spoločnosti nie je meradlom zdravia.“ 

Podľa Matého nie je znakom zdravého rozumu, keď sa človek plne prispôsobí štandardom spoločnosti. Práve ľudia, ktorí sa tejto spoločnosti prispôsobujú, sú veľmi často tí blázni. Pretože práve ľudia, ktorí sa spoločnosti neprispôsobujú, nezapadajú do nej, majú zmysel pre realitu.

„Takže ak máte pocit, že nezapadáte, je to dobrá vec. Je to však ťažké,“ dodal Maté. Podľa doktora je však urobiť niekoľko vecí. Prvá je prijať to, že nezapadáme.

„V knihe Mýtus Normálnosti na úplne poslednej strane je štúdia, ktorá ukazuje, že ľudia, ktorí nezapadajú, sú šťastnejší. Sú viac sami sebou. Nie, že by to boli spoločenskí nepriatelia alebo politickí rebeli, ale jednoducho nezapadajú do hodnôt toxickej spoločnosti.“

Podľa Matého si však každý, kto sa takto cíti, musí prejsť vlastným procesom a musí akceptovať, že práve on je tým, kto jednoducho nezapadá. „A potom musíte nájsť ľudí, ktorí zdieľajú a podporujú váš názor,“ dokončil Maté. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompas Regenerácie (@kompas_regeneracie)

„Bývaj sám v sebe“ 

Od mala sme učení žiť podľa istých pravidiel. Zapadať do spoločnosti, odopierať si veci, ktoré máme radi, ktoré nás tešia. Túto vnútornú „stopku“ môžeme pocítiť vo vzťahoch či práci. Pýtame sa, čo je teda správne? To, ako chcem žiť, alebo to, ako by som mal? Podľa Matého by sme si však mali vybrať, ktorú bolesť chceme znášať, kde chceme žiť. 

„Kde chcete žiť? V sebe alebo v mysliach iných ľudí? Ak chcete žiť v mysliach druhých ľudí a zaujímať sa o to, čo si o vás myslia, nežite v sebe. Len robte to, čo je nevyhnutné, aby na vás mysleli v dobrom. Ale ak chcete žiť v sebe, nemôžete žiť v mysliach iných ľudí.“

Maté sa ďalej odvolal na myšlienku, ktorú spomenul aj na svojej prednáške. „Niekedy sa musíte rozhodnúť, akú bolesť chcete.“ Vysvetlil, že človek by sa mal zamyslieť nad tým, či chce žiť s bolesťou z toho, že nie je sám sebou. Alebo s bolesťou, že ho niektorí ľudia nemajú radi. „Musíte sa rozhodnúť, akú bolesť by ste radšej mali.“

Zmena sveta je na nás

Renomovaný lekár vo svojich knihách neustále poukazuje na to, ako v spoločnosti vládnu traumatizovaní ľudia. Ľudia, ktorí žijú s veľkými vnútornými bolesťami, a ich konanie je len výsledkom týchto bolestí. To všetko vedie našu spoločnosť do skutočne toxického stavu. Dá sa však toto nastavenie sveta prepísať? 

„Otázkou je, kto to píše? Máme tendenciu voliť ľudí, ktorí nechcú nič prepisovať, chcú to len ponechať tak, ako je. Takže je to možné, ale nie je to ľahké,“ vysvetlil Maté. Doplnil, že spoločenské systémy sú navrhnuté tak, aby sa nemenili. Sú navrhnuté tak, aby mocných ľudí držali pri moci. „Prečo by chceli tieto veci meniť? Páči sa im to.“

Ako príklad je možné uviesť Spojené štáty, ktoré sa prezentujú ako krajina, kde vládne demokracia. „Traja ľudia v USA vlastnia toľko bohatstva ako spodných 50 percent. Teraz mi povedzte, čo je toto za demokraciu,“ vypichol Maté. Podľa doktora je preto nutné uvedomiť si, kto vládne v spoločnosti a že práve my sme tí, ktorí ich k tej moci privádzajú. 

Chýba nám súcit

Hlavným problémom, ktorým sa doktor Maté vo svojej teórii, ale aj lekárskej praxi zaoberal, sú závislosti. V prvom rade je nutné si uvedomiť, že každý z nás je od niečoho závislý. Dôvodom závislosti, či už je to alkohol, d*ogy, po*nografia alebo čokoľvek iné, je trauma. Bolesť. Túto bolesť nedokážeme inak utíšiť a dostávame sa tak do nekončiaceho kolotoča závislosti.

Podľa Matého však môžeme tento kruh prelomiť. Jediným liekom je súcit. „Títo ľudia potrebujú podporu, pochopenie a láskavosť. Ale nedostávajú to. Takže to môžu prelomiť, ale aby sme im to pomohli prelomiť, musíme im dať veľa súcitu, veľa pochopenia.“ 

Sám Maté povedal, že o Slovensku toho veľa nevie. Vie však, že systém v našej krajine voči závislým nie je vôbec vľúdny. Títo ľudia nechceli, aby boli traumatizovaní, nežiadali, aby boli zranení. A veľa ľudí je závislých od mnohých vecí, nielen od dr*g. Môžu to zlomiť, ale aby mali šancu, potrebujú súcit.“

Najnovšie videá

Trendové videá