Svetovú ekonomiku ohrozuje nová kríza. Slovákom pre ňu tiež môžu chýbať darčeky pod stromčekom
- Najväčší lodní prepravcovia ohlásili, že nebudú operovať v Červenom mori a využívať Suezský prieplav
- Dôvodom sú útoky húsíov na lode
- Dodanie tovaru sa tak predraží a predĺži
- Najväčší lodní prepravcovia ohlásili, že nebudú operovať v Červenom mori a využívať Suezský prieplav
- Dôvodom sú útoky húsíov na lode
- Dodanie tovaru sa tak predraží a predĺži
Plavidlá komerčných spoločnosti sa začínajú vyhýbať Červenému moru a Suezskému prieplavu. Ide o neželaný vývoj, ktorý môže spôsobiť nemalé problémy vo svetovej ekonomike. Červené more je jednou z najdôležitejších trás na svete pre prepravu tovaru, ropy a paliva.
The Economist uvádza, že z piatich najväčších obchodných spoločností, ktoré sa zaoberajú kontajnerovou lodnou prepravou, svoju činnosť v Červenom mori pozastavili štyri. Ide o spoločnosti Maersk, Hapag-Lloyd, CMA CGM a MSC.
Oznámenie veľkých spoločností súvisí s útokmi jemenských povstalcov húsíov, ktorí útočia na komerčné plavidlá raketami a dronmi.
„Vzhľadom na tento incident a na ochranu životov a bezpečnosti našich námorníkov, kým nebude plavba Červeným morom bezpečná, lode MSC nebudú prechádzať cez Suezský prieplav smerom na východ a na západ. Už teraz budú niektoré služby presmerované tak, aby smerovali cez Mys dobrej nádeje,“ uviedla pre CNBC najväčšia prepravná spoločnosť MSC, ktorej plavidlo PALATIUM III bolo v piatok napadnuté. Okrem neho bola v piatok napadnutá aj ďalšia loď.
Len v sobotu zostrelili 15 útočných dronov
Povstalci sa pridali na stranu teroristov z Hamasu a tvrdia, že útočia na lode, ktoré mieria do Izraela. V skutočnosti však ohrozujú aj na plavidlá, ktoré nemajú s vojnou Izraela a Hamasu nič spoločné a mierili napríklad do Saudskej Arábie, uvádza Hlas Ameriky.
Len v sobotu zostrelili vojenské plavidlá Spojených štátov a Veľkej Británie 15 útočných dronov, uvádza TASR.
Torpédoborec britského Kráľovského námorníctva HMS Diamond zostrelil v sobotu v skorých ranných hodinách dron, ktorý cielil na obchodné lode plaviace sa v Červenom mori.
Britský minister obrany Grant Shapps v tejto súvislosti vyhlásil, že útoky na obchodné lode v oblasti, ktoré v posledných týždňoch podnikajú Iránom podporovaní jemenskí povstalci, predstavujú „priamu hrozbu pre medzinárodný obchod a bezpečnosť námornej dopravy“. Spojené kráľovstvo je podľa neho odhodlané tieto útoky odrážať, aby zaistilo slobodu a plynulosť globálneho obchodu.
Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM), ktoré zodpovedá aj za oblasť Blízkeho východu, v sobotu informovalo o zneškodnení 14 bezpilotných lietadiel vypustených z častí Jemenu kontrolovaných povstalcami. Drony zostrelil americký raketový torpédoborec USS Carney, pričom nedošlo k poškodeniu lodí ani k zraneniam, uvádza sa vo vyhlásení CENTCOM-u.
Krízu môžu pocítiť aj bežní zákazníci
Červené more je pritom trasa, ktorou musia plavidlá prejsť, ak chcú využiť Suezský prieplav, ktorý výrazne skracuje trasu a čas prepravy medzi Áziou a Európu. Jeho obchádzka bude mať dôsledky, ktoré môžu pocítiť aj bežní zákazníci. Preprava tovaru sa výrazne predĺži a tiež predraží, čo môže spôsobiť nárast cien. Touto trasou ročne prejde 12 % svetového obchodu, čo zahŕňa 30 % všetkých svetových kontajnerových lodí, uvádza CNBC.
Chýbať môžu aj produkty pred Vianocami či dokonca vianočné darčeky.
Generálny riaditeľ Inštitútu exportu a medzinárodného obchodu Marco Forgione pre BBC povedal, že pozastavenie plavieb po Červenom mori „nemohlo prísť v ťažšom čase“.
„Má to vplyv na každý článok v dodávateľskom reťazci a zvýši to šance, že kritické produkty sa nedostanú do cieľa včas pred Vianocami,“ dodal.
Výpadok plavidiel prechádzajúcich cez Suezský prieliv zasiahne tiež Egypt, keďže práve egyptská spoločnosť spravujúca prieplav vo fiškálnom roku 2022-2023 vygenerovala rekordných 9,4 miliardy dolárov.
O tom, aký problém to môže byť, svedčí prípad lode Ever Given, ktorá v roku 2021 zablokovala na 6 dní prieplav. V dôsledku uviaznutia tejto lode bol zmrazený obchod v hodnote 10 miliárd dolárov denne.
Američania plánujú bezpečnosť v Červenom mori zabezpečiť pomocou zvýšenia prítomnosti vojenských plavidiel, uvádza Politico. Spojené štáty tvrdia, že ide o medzinárodný problém, ktorý by mal byť riešený medzinárodnou koalíciou.
Samotné vojenské plavidlá sú tiež často terčom vojenských útokov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Economist, CNBC, Hlas Ameriky, TASR, BBC, Politico