Svetovú hviezdu dokumentu očarilo Slovensko. Má tu veľké plány
- Známeho britského dokumentaristu Nigela Marvena zaujala vnútrozemská delta Dunaja
- Nedávno ju navštívil v sprievode ministra životného prostredia
- Známeho britského dokumentaristu Nigela Marvena zaujala vnútrozemská delta Dunaja
- Nedávno ju navštívil v sprievode ministra životného prostredia
Nigel Marven, známy televízny moderátor, producent a britský tvorca dokumentárnych filmov o divokej prírode, už niekoľko mesiacov nakrúca film o slovenskej prírode a jej obyvateľoch.
Televízneho tvorcu, ktorý pracoval aj pre Sira Davida Attenborougha, zaujal aj tajomný svet vnútrozemskej delty Dunaja, kam zavítal v sprievode ministra životného prostredia Jána Budaja.
Film Divoká príroda Slovenska má ambíciu ukázať divákom nielen z Európy krásu divočiny malej európskej krajiny. Hlavnými postavami dokumentu budú veľké dravce a iné ohrozené vtáky, ale aj symboly našich veľhôr, kamzíky a svište a, samozrejme, kráľ karpatskej divočiny, medveď hnedý.
Nigel Marven už navštívil Tatranský národný park, Muránsku planinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Malé Karpaty. Nedávno bola na rade najväčšia ramenná sústava v strednej a východnej Európe.
Predmetom exkurzie do vnútrozemskej delty Dunaja boli vŕbovo-topoľové lužné lesy, ktoré sú podmáčané počas záplav a vytvárajú ideálne podmienky pre také chránené druhy vtákov ako orliak morský, rybárik riečny a volavky, ale aj pre bobra európskeho a vydru riečnu. Aktuálne sa na lokalitu vrátil aj bocian čierny.
Územie pozdĺž Dunaja od Bratislavy po Klížsku Nemú v minulosti tvorila spleť riečnych ramien, močiarov, mokradí a ostrovov s bujnými lesmi. Aj preto toto rozsiahle a divoké územie sa nazýva slovenskou Amazóniou a o jeho záchranu sa snažia ochranári spolu s envirorezortom.
Šéf envirorezortu Ján Budaj ocenil snahu britského ochranára, že svojou aktivitou prispeje k zviditeľneniu slovenskej prírody. „Iste aj nadhľad takého uznávaného filmára, ako je Nigel Marven, povzbudí slovenskú verejnosť, že slovenská príroda si zaslúži náš záujem, čas a úsilie o jej ochranu,“ vyhlásil Ján Budaj.
Nigel Marven
Študoval botaniku na Univerzite v Bristole až do roku 1982. Potom sa začala jeho kariéra moderátora v BBC – Natural History. Išlo o program venovaný tvorbe televíznych a rozhlasových programov z prírodnej histórie predovšetkým dokumentárneho charakteru. Počas nasledujúcich rokov pôsobil ako vedecký pracovník pre voľne žijúce živočíchy.
Vo svojom prvom televíznom seriáli „Obria háveď“ plával s veľkým bielym žralokom bez ochrannej klietky. Iné scény zasa ukazovali, ako sa tarantula prechádza po jeho tvári alebo zápasí niekoľko hodín s jedovatým pytónom. Tento štýl mu priniesol veľké množstvo divákov.
V roku 2003 ho požiadali, aby v dokumentárnom seriáli „Putovanie s dinosaurami“ fiktívne cestoval späť v čase, prešiel do praveku a stretol sa tak s tyranosaurom, arthropleuraom a inými zvieratami. Len málokto o ňom vie, že vydal aj knihy.
Kniha „Monštrá mora“ obsahuje stovky farebných fotografií zo siedmich morí. Rovnako kniha plná faktov a obrázkov je kniha „Obri“ a niekoľko ciest zo živočíšnej ríše je popísaných v knihe „Fantastické cesty“. Sprievodcom hadmi, ako už sám názov knihy hovorí, boli zasa „Hady“.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: MŽP SR