Svetový úspech slovenských lekárov: Tento zákrok otvára nové možnosti liečby. Podarilo sa im niečo jedinečné
- Na Slovensku sa podaril svetový unikát
- Kardiochirurgovia v Košiciach vykonali prelomovú operáciu srdca
- Použili vlastné tkanivo pacienta na vytvorenie novej chlopne
- Na Slovensku sa podaril svetový unikát
- Kardiochirurgovia v Košiciach vykonali prelomovú operáciu srdca
- Použili vlastné tkanivo pacienta na vytvorenie novej chlopne
Na Slovensku sa uskutočnila prelomová operácia srdca, ktorú vykonali špecialisti z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.
Tento jedinečný zákrok je svetovým prvenstvom, pretože pri ňom kardiochirurgovia použili vlastné tkanivo pacienta na vytvorenie novej chlopne.
Zákrok, ktorý sledoval aj televízny štáb TV JOJ, vedie slovenský kardiochirurg Adrián Kolesár spolu s tímom ďalších odborníkov.
Čo je Rossova operácia?
Ako už informovali Noviny.sk, operácia, ktorú podstúpil 35-ročný pacient Matej, vychádza zo známej Rossovej operácie, ktorá sa štandardne vykonáva po celom svete.
Pri klasickej Rossovej operácii sa pacientovi s poškodenou aortálnou chlopňou vyberie zdravá chlopňa z pľúcnej tepny, ktorou sa nahradí poškodená aortálna chlopňa. Následne sa chlopňa v pľúcnej tepne nahradí buď umelou chlopňou, alebo chlopňou od darcu.
The Ross procedure, where we replace your aortic valve with your own pulmonary valve. pic.twitter.com/gJwFXRv2LW
— J. Alex Weston (@jaye_weston) August 24, 2024
V Matejovom prípade však špecialisti neurobili klasickú výmenu chlopní. Kardiochirurgovia pod vedením Adriána Kolesára spolu s českými kolegami prišli s revolučným riešením.
Zatiaľ čo bolo Matejovo srdce odstavené, chirurgický tím vyrobil novú chlopňu priamo na operačnej sále, a to z jeho vlastného srdcového tkaniva. Tento postup je vo svete úplne jedinečný a predstavuje veľký prielom v oblasti kardiochirurgie.
Priekopnícka modifikácia Rossovej operácie
Adrián Kolesár a jeho tím pri tejto modifikácii Rossovej operácie nepoužili cudzie tkanivo ani umelé materiály, ale namiesto toho pracovali výlučne s tkanivom pacienta.
Táto technika priniesla niekoľko výhod vrátane toho, že pacient nebude musieť po operácii užívať lieky na potlačenie imunitnej reakcie tela, ktoré sú bežné po transplantáciách alebo implantáciách umelých chlopní.
„Najväčším faktorom, prečo som sa pre tento zákrok rozhodol, bolo, že nebudem musieť užívať lieky do konca života,“ povedal pacient Matej Pavlovič.
Operácia ako technologický vrchol
Podľa Adriána Kolesára patrí Rossova operácia k vrcholom technickej zložitosti v kardiochirurgii. „Táto operácia je veľmi náročná a riziková. Mnohí chirurgovia vo svete ju nerobia, pretože si vyžaduje obrovskú skúsenosť a precíznosť,“ vysvetlil Kolesár.
Pri tomto jedinečnom zákroku mu asistovali ďalší štyria chirurgovia vrátane českých kardiochirurgov. Jeden z nich, Jaroslav Benedík, opísal inováciu jednoducho: „Namiesto cudzieho tkaniva sme použili pacientovo vlastné tkanivo na konštrukciu novej chlopne. Tento prístup je prelomový.“
Spolupráca odborníkov a budúcnosť metódy
Jedinečný prístup slovenského tímu nevznikol náhodou. Kolesár a jeho kolegovia, vrátane Viléma Rohna z Česka, prišli na tento nápad počas neformálnej debaty v pražskej reštaurácii.
Veria, že táto modifikovaná verzia Rossovej operácie by mohla v budúcnosti nahradiť tradičné transplantácie chlopní a stať sa preferovanou metódou.
„Ak sa nám podarí preukázať dlhodobú úspešnosť tejto metódy, môže sa stať voľbou na nasledujúcich 15 až 20 rokov,“ dodal Rohn.
Slovenský prielom v porovnaní so svetom
Aj keď Japonci v minulosti experimentovali s podobnou technikou na zvieratách, konkrétne na prasati, výsledky zo Slovenska ukazujú, že táto metóda môže byť úspešne aplikovaná aj na ľudských pacientoch.
Záverečné kontrolné ultrazvuky ukázali, že nová chlopňa, vytvorená z vlastného tkaniva pacienta, funguje perfektne.
Význam a potenciál operácie
Operácia v Košiciach priniesla nádej mnohým pacientom s vrodenými srdcovými chybami. Tento prístup by mohol výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť potrebu dlhodobej farmakoterapie.
Podľa Štefana Lukačína, generálneho riaditeľa VÚSCH, bol úspech tejto operácie možný vďaka skúsenostiam a odbornej zdatnosti celého tímu.
„Je nevyhnutné mať špičkových odborníkov, ktorí sú schopní nielen prísť s novými nápadmi, ale ich aj realizovať,“ zdôraznil Lukačín.
Nebola to prvá jedinečná operácia srdca na Slovensku
Slovensko zaznamenalo ďalší významný úspech v oblasti kardiochirurgie už v júni tohto roka. V Košiciach sa uskutočnila ďalšia unikátna operácia, ktorá zaujala odborníkov po celom svete, píše Pluska.
Pacientkou bola mladá žena s vrodenou srdcovou chybou, u ktorej sa postupom času vyvinulo poškodenie aortálnej chlopne. Tento stav bol komplikovaný jej neštandardnými anatomickými pomermi, konkrétne veľkým prstencom aortálnej chlopne.
MUDr. Anton Farkaš, PhD., medicínsky riaditeľ pre internistické odbory Kardiocentra Košice-Šaca, vysvetlil, že takéto veľké prstence sa doteraz nikto neodvážil riešiť implantáciou novej chlopne.
„Pre nedostatok dát bolo veľmi ťažké predpovedať výsledok operácie a zároveň hrozilo vysoké riziko vzniku komplikácií,“ uviedol Farkaš.
Navyše, pacientka nebola vhodná ani na kardiochirurgický výkon, ani na transplantáciu, a tak implantácia novej chlopne zostávala jedinou možnosťou, ako jej pomôcť.
Unikátny postup a svetové uznanie
Riešenie tohto prípadu vyžadovalo intenzívne konzultácie medzi slovenskými odborníkmi a medzinárodnými výrobcami chlopní.
Po viacerých diskusiách a spolupráci s MUDr. Januškom sa tím kardiológov rozhodol pre modifikovanú implantáciu chlopne, ktorá bola prispôsobená špecifickým podmienkam pacientky. „Celú procedúru sme podrobne rozobrali a pripravili sa na možné komplikácie, aby sme ich mohli okamžite riešiť,“ dodal Farkaš.
Operácia prebehla úspešne a bez vážnych komplikácií, čím sa slovenskí špecialisti zapísali do povedomia medzinárodnej lekárskej komunity. Výsledky tohto zákroku prezentovali v online komunite intervenčných kardiológov, kde vzbudili veľký záujem odborníkov z celého sveta. Mnohí kardiológovia, vrátane tých zo Spojených štátov, si následne vyžiadali ďalšie rady a pokyny, ako postupovať pri podobných prípadoch.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Noviny.sk, Pluska