Svetový vizuál a surová autentickosť – Je FENTASY najlepším slovenským trilerom? (RECENZIA)
- Do kín prichádza filmový debut Samuela Vičana
- Dostane ťa uhrančivá Kristína Kanátová a sympatický Noël Czuczor
- Startitup ti prináša recenziu
- Do kín prichádza filmový debut Samuela Vičana
- Dostane ťa uhrančivá Kristína Kanátová a sympatický Noël Czuczor
- Startitup ti prináša recenziu
O novom slovenskom trileri FENTASY bolo až príliš dlho ticho. Debut režiséra a zároveň producenta Samuela Vičana a režisérky Anastasie Hoppanovej ťa vtiahne do deja už v prvých minútach perfektne spracovaným obrazom, ale aj hypnotizujúcou prítomnosťou herečky Kristíny Kanátovej. Príbeh o tom, ako varič Peller ovládol dr*gové podsvetie, je postavený na knihe „z pera“ detektíva Michala Čierneho.
Predpremiéra potvrdzuje, že FENTASY má všetky predispozície, aby sa stal jedným z najlepších slovenských filmov. FENTASY svet je plný opiát*v, zrady a túžob. Tvorcovia na ňom pracovali 6 rokov. Ty doň môžeš nahliadnuť už 14. marca vo všetkých kinách. Stojí to však za to?
Cítime sa s nimi na vrchole
Novinka rozpráva o Vilovi Pellerovi (Noël Czuczor) a jeho výstrednej priateľke Sofii (Kristína Kanátová). Tí chcú zarobiť poriadny balík peňazí a zdrhnúť. Dvojica tak začne s varením a distribuovaním dr*gy, ktorá je až 50-krát silnejšia ako he*oín. Vôňa peňazí ich doženie až do problémov s políciou, ale aj ruskou mafiou. Teraz si Sofia musí zachrániť krk a tak musí všetko vysvetliť detektívovi Danielovi (David Švehlík). Otázka znie, či naozaj prezradí všetko.
Celý príbeh je vyrozprávaný skrz Sofiin pohľad, teda cez pohľad postavy, ktorej môžeme, no aj nemusíme veriť. Do postáv sa dostaneme vďaka ich spoločnej láske, čo v komparácii s tematikou dr*g v divákovi vytvorí kokteil emócií. O Sofiu a Pellera sa bojíme, držíme im palce a zároveň sa spolu s nimi cítime „high“. Nesúdime ich ale zároveň v nás ostáva pocit hnusu. A, samozrejme, vo filme nechýba ani poriadna dávka erotiky.
Hypnotizujúci obraz je najsilnejšou stránkou
Silnou stránkou FENTASY je práve vizuál. Aj keď sa môže zdať, že najexperimentálnejšie, a tým najzaujímavejšie sú iba scény Sofiinho delíria, nie je to úplne tak. Pravda, tieto obrazy okamžite vtiahnu do emócie, až hypnotizujú. Odrazu, akoby sme si sami prechádzali fe*tanylovým opojením.
Avšak kamera, ktorú má pod palcom Maroš Žilinčan, ASK, je priam brilantná v podstate počas celého filmu. Okrem lahodiacej kompozície je veľkým plusom aj to, že je kamera v neustálom pohybe.
Pozornejší diváci tiež ocenia prechody medzi scénami, ktoré sú veľmi plynulé a viditeľne dopredu naplánované. To všetko dokonale spája strih Jakuba Podmanického. Obrazy svojím tempom diváka neunudia, ale ani mu nič na obraze neujde. O vyladený sound-desing sa postaral Honza Bezoušek, ktorý už niekoľko rokov pracuje na hollywoodskych veľkofilmoch.
Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Na scenári režisérske duo spolupracovalo s bývalým detektívom Michalom Čiernym. To, že autori pracovali na príbehu spoločne s profesionálom v kriminalistickom odbore, je cítiť. Najviac to udrie do tváre najmä pri akčných scénach. „Naháňačky“ a iné policajné akcie sú v niektorých slovenských filmoch urobené nešťastne.
Takéto scény vo FENTASY však pôsobia vierohodne. Slovenskí policajti rozprávajú ako slovenskí policajti. Slovenská policajná razia vyzerá ako slovenská policajná razia. Postupy, ktoré policajné zložky vo filme konajú nepôsobia ako vytrhnuté z amerického blockbusteru.
Za veľké plus osobne považujem aj obsadenie neopozeraných hercov. Kristína Kanátová výborne zvládla dostať do Sofie temnú esenciu dr*govo závislej dievčiny, ktorá vo výsledku, tak ako každý z nás, túži po vlastnej slobode. Noël Czuczor v úlohe Pellera má obrovskú výhodu, pretože je od prvého momentu sympatický. Peller tak nemusí počas filmu ani príliš hovoriť a my sa s ním dokážeme rýchlo stotožniť. O to viac sme neskôr prekvapení z toho, čo sa s ním deje.
Napätie však nevychádza zo zápletky
FENTASY rozpráva príbeh. Ukazuje, ako sa veci udiali, prečo sa postavy rozhodli tak, ako sa rozhodli. Podľa môjho názoru však neskutočnú bombu napätia alebo prekvapivé rozuzlenie zápletky diváci nedostanú. Áno, čakáme, ako sa to skončí, ale vyvrcholenie filmu pravdepodobne nebude pre všetkých divákov prekvapením. To, ako je príbeh nastavený, nám trocha od začiatku podsúva, aké bude vyvrcholenie. A nakoniec, aj napriek prítomnej hrozbe toho, že sa fe*tanyl rozšíri po celej strednej Európe, napätie z toho nevychádza.
Vnútorné chvenie divák skôr pocíti vďaka tomu, že postavy si prechádzajú osobnostným rozkladom. Skutky protagonistov totiž postupne ovplyvňujú každého, vrátane ich dobrých kamarátov, Helu (Viktória Šuplatová) a Dustyho (Tomáš Magát). Postupne sledujeme, ako sa z Pellera stáva niekto, kým predtým nebol. A Sofia (ne)ukazuje svoju pravú tvár.
Film je adaptáciou knižnej predlohy Prípad Agonista od Michala Čierneho. Michal Čierny tiež napísal námet a následne sa spoločne s režisérom Samuelom Vičanom a režisérkou Anasatsiou Hoppanovou podieľal na tvorbe scenára. Príbeh je založený na skutočných udalostiach, kedy v roku 2011 došlo k zatknutiu slovenského variča a distribútora fe*tanylu
FENTASY sa vďaka všetkým týmto atribútom oplatí vidieť na veľkom plátne. Film má unikátny se*epíl a divák aj napriek tomu zažije pocit morálnej aj fyzickej špiny, ktorú podsvetie prináša. A tento pocit len tak nezmizne.
Zdroje: TS, FENTASY