Svetoznáma skupina bola iba ilúziou. Všetky hity naspieval záhadný muž „zo zákulisia“
- Ich hity ako Rasputin či Daddy Cool poznajú aj Slováci
- Všetko však bola iba ilúzia
- Tanečníci na pódiu takmer nespievali, len otvárali ústa
- Ich hity ako Rasputin či Daddy Cool poznajú aj Slováci
- Všetko však bola iba ilúzia
- Tanečníci na pódiu takmer nespievali, len otvárali ústa
Na Slovensku vystupovali pravidelne, vracajú sa sem aj dodnes a v 70. rokoch patrili k najslávnejším hudobným skupinám na svete. Nemecká skupina Boney M, ktorú si mnohí spájajú s hitmi ako Rasputin či Daddy Cool, tvorila v žánroch disco a funk a svoju popularitu si držala až do 90. rokov.
V súčasnosti sa však na TikToku mnohí tvorcovia k tejto senzácii minulého storočia vracajú. Populárne skupiny Boney M a Milli Vanilli totiž svoje hity nespievali. Za vokálmi totiž stojí jeden nemecký producent, ktorý si vytvoril svoje „hudobné impérium“, naň sa však prišlo až o niekoľko rokov neskôr.
Nevyzeral dobre, a tak si najal štyroch ľudí, ktorými vytvoril ilúziu
Frank Farian, nemecký producent a hlavný skladateľ, bol zároveň spevákom vo všetkých skladbách skupiny. Pokiaľ sa ti jeho meno zdá známe, pravdepodobne poznáš skupinu (a kauzu) Milli Vanilli, ktorej tiež prepožičal svoj hlas. Táto skupina však dopadla zle, na podvod sa prišlo a kapela musela vrátiť cenu Grammy.
Pojem „lip sync“, teda synchronizácia pier, nie je v hudbe žiadnou raritou, čo platilo aj v 70. rokoch, kedy mnohí známi umelci nespievali naživo. V posledných rokoch z tohto štýlu vystupovania boli obvinené speváčky ako Katy Perry, Mariah Carey či Britney Spears, uvádza WatchMojo.
Zaujímavosťou však je, že všetky mužské vokály piesní Boney M nahrával Farian. Po prvom väčšom úspechu s piesňou Baby Do You Wanna Dump si však najal zaujímavý súbor, aby živé vystúpenia kapely posunul na vyšší level. Šlo o modelku Maizie Williams, tanečníka Bobbyho Farrella a speváčky Marciu Barrett a Liz Mitchell.
Vzhľad Franka Fariana totiž nebol „svetový“ a keďže v 70. a 80. rokoch bol imidž interpretov mimoriadne dôležitý, bolo nevyhnutné vytvoriť skupinu, ktorá na pódiu vytvorí zážitok. Globálnu popularitu skupiny v nasledujúcich rokoch potvrdzuje predaných 150 miliónov albumov, pričom väčšina zisku putovala do Farianovej peňaženky.
Predávame ilúzie a nie je to realita, uviedol
Spomínaná štvorica síce spievala naživo, no do nahrávky skladby producent zahrnul viacero sprievodných vokálov, aby zakryl ich prípadné nedostatky.
Ilúzia, na ktorú sa prišlo na konci 20. storočia, mnohých sklamala, najmä Američanov, uvádza Los Angeles Times. Producent však hovorí, že by mali vyrásť. „Samozrejme, pre malé deti je veľmi silné počuť, že hrdinovia nie sú na pódiu, ale v štúdiu. Deti sa však majú učiť, majú mať oči otvorené. Predávame ilúzie a nie je to realita. To je dobrá lekcia pre každé dieťa.“
Na všetko toto sa však prišlo až niekoľko rokov po tom, čo skupiny prestali tvoriť. Nemecký producent síce zožal kritiku, no aj napriek škandalóznemu zisteniu si verejnosť po desaťročiach stále vychutnáva jeho hity, ktoré môžeme aj dodnes počuť na každej dobrej párty.
Na koniec jedna malá zaujímavosť. Spevák, teda skôr hlavný tanečník skupiny, Bobby Farrell, zomrel v hotelovej izbe v ruskom Petrohrade 30. decembra 2010 po zástave srdca. Jeho agent uviedol, že mal dýchacie problémy, keďže večer predtým mal vystúpenie. Zomrel v rovnaký deň a v rovnakom meste ako Grigori Rasputin, podľa ktorého bol pomenovaný azda najväčší hit Boney M a podľa ktorého sa často obliekal, uvádza The Telegraph.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Los Angeles Times, TikTok/scam.stars, The Telegraph, WatchMojo