Svetoznáme pamiatky a atrakcie, ktoré v roku 2024 nenavštíviš. Do svojho cestovateľského zoznamu ich nedávaj
- Pokiaľ v tomto roku plánuješ cestovať po svete, zbystri pozornosť
- Niektoré známe atrakcie nebudú sprístupnené pre verejnosť
- Pokiaľ v tomto roku plánuješ cestovať po svete, zbystri pozornosť
- Niektoré známe atrakcie nebudú sprístupnené pre verejnosť
V roku 2023 sme sa snažili dobiehať zameškané. Turisti po pandémii vyrazili do sveta a zaplavili najväčšie mestá v Európe, ktoré boli počas najväčšieho rozmachu koronavírusu zo zahraničia neprístupné. Niektoré atrakcie či podniky toto obdobie dokonca zasiahlo natoľko, že už svoje brány nikdy neotvoria.
Pokiaľ patríš do skupinky vášnivých turistov a plánuješ sa v tomto roku vybrať na výlety po svete, maj sa na pozore. Nasledujúce svetoznáme pamiatky či atrakcie už totiž nie sú k dispozícii alebo v roku 2024 prechádzajú renováciou.
Centre Pompidou v Paríži
Svetoznáme kultúrne centrum síce vyzerá moderne, no v skutočnosti bolo otvorené už v roku 1977. Povinnú zastávku všetkých milovníkov moderného a súčasného umenia podľa Sortiraparis každoročne navštívia 3 milióny návštevníkov, no tento rok budú toto miesto musieť zo svojho zoznamu vynechať.
Keďže bude hlavné mesto Francúzska v tomto roku hostiť letnú olympiádu, klenot moderného a súčasného umenia v srdci Paríža si odpočinie, aby prešiel modernizačným programom za približne 260 miliónov eur. Centre Pompidou zatvoria až do roku 2030, pričom medzičasom prebiehajú práce na sesterskom múzeu Pompidou v Bruseli, ktoré by malo byť otvorené v roku 2025, informuje CNN.
Ďalšie parížske atrakcie ako Eiffelova veža, Champs-Elysées či múzeum Louvre však ostanú otvorené bez obmedzení, takže návštevu Paríža určite odkladať nemusíš.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Reštaurácia Noma v Kodani
Podnik dánskeho šéfkuchára Reného Redzepiho, ktorý sa môže pýšiť ziskom troch michelinských hviezd, preslávil severskú kuchyňu a vybudoval si v kulinárskom svete významné meno. Okrem ponuky unikátnych jedál však ľudí uchvátil aj prístupom, ktorý robil z obeda v reštaurácii zážitok na celý život. Na jeho návštevu však ešte budeš mať v tomto roku čas, svoje brány totiž zatvorí až na konci roka 2024, informuje The Guardian.
„Aby sme boli naďalej Noma, musíme sa zmeniť. Zima 2024 bude poslednou sezónou Nomy, ako ju poznáme,“ napísali zástupcovia reštaurácie v príspevku na Instagrame, pričom uviedli, že začínajú novú kapitolu.
V roku 2025 sa Noma znovu otvorí ako „priekopnícka testovacia kuchyňa venovaná práci na inováciách v oblasti jedla a vývoji nových chutí“, podľa vyhlásenia na jej webových stránkach.
Katedrála Notre-Dame v Paríži
Rekonštrukcia katedrály Notre Dame v Paríži napreduje dostatočne rýchlo, aby bolo jej opätovné otvorenie pre návštevníkov a veriacich možné koncom roka 2024, teda necelých šesť rokov od ničivého požiaru z 15. apríla 2019, ktorý ju spustošil. Podľa agentúry AP o tom informovali francúzske úrady.
Ministerka kultúry Rima Abdul-Malaková v marci minulého roka uviedla, že otvorenie Chrámu Matky Božej v stanovenom termíne neznamená, že dovtedy bude dokončená celá renovácia. Spresnila, že aj v roku 2025 budú ešte prebiehať nejaké renovačné práce.
Jean-Louis Georgelin, armádny generál zodpovedný za kolosálny projekt renovácie parížskej katedrály, potvrdil, že katedrála bude pre verejnosť otvorená v decembri tohto roka.
Pergamonské múzeum v Berlíne
Po októbrovom uzavretí otvoria najnavštevovanejšie nemecké múzeum po kompletnej rekonštrukcii až v roku 2037, pričom jednu z častí múzea by mali otvoriť už v roku 2027. TASR informáciu prevzala zo správy tlačovej agentúry AFP.
Jedna z hlavných turistických atrakcií nemeckej metropoly na Muzeálnom ostrove obsahuje svetoznámu zbierku starožitností vrátane Pergamonského oltára, Ištarinej brány z Babylonu a rozsiahlej zbierky islamského umenia.
Múzeum bolo otvorené v roku 1930 a pomenované podľa starogréckeho majstrovského diela. Do Berlína každoročne prilákalo viac ako milión návštevníkov. Nemeckí archeológovia objavili ruiny Pergamonského oltára v rokoch 1878 až 1886 a na základe dohody medzi nemeckou vládou a vtedajšou Osmanskou ríšou ich poslali do Berlína. Jeho rekonštrukcia trvala do roku 1902.
Muzikál Fantóm opery v New Yorku
Majestic Theatre na newyorskom Broadwayi síce v roku 2024 navštíviť môžeš, no ikonický muzikál Fantóm opery už nie. Slávna muzikálová adaptácia románu francúzskeho spisovateľa Gastona Lerouxa má za sebou 35-ročnú históriu vystúpení, ktorých bolo takmer 14-tisíc. Hra sa stala najdlhšie hrajúcim predstavením v histórii Broadwayu.
V roku 2023 sa na Brodwayi uskutočnilo posledné vystúpenie tohto muzikálu, v poradí 13 981., informuje AP News.
Počas svojej 35-ročnej existencie vytvoril muzikál viac pracovných miest a vygeneroval viac príjmov ako ktorákoľvek iná show v histórii Broadway.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra
Zdroje: Sortiraparis.com, The Guardian, AP News, TASR, CNN